Folklor wchodzi na salony

Folklor wchodzi na salony W tym roku na Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza" dominuje... folklor. Wszystko przez hasło tegorocznej, dwunastej edycji imprezy, która zacznie się w sobotę - "Taniec ludowy w tańcu dworskim i balecie". Nie zabraknie pokazów, warsztatów, wykładów i wystawy

- W tym roku chcemy zaprezentować wpływ tańca ludowego na taniec dworski, ale także klasyczny i współczesny. Zarówno w muzyce, jak i w tańcu muzycy, choreografowie bardzo często inspirowali się elementami ludowymi - powiedziała na konferencji prasowej Romana Agnel, dyrektorka Baletu Dworskiego Cracovia Danza.

Festiwal, który rozpocznie się 30 lipca, na plenerowej scenie Willi Decjusza, przypomnieć ma o tym, że źródeł tańców takich jak gawot, kontredans czy tarantela szukać trzeba w folklorze. Na inaugurację zostanie pokazany spektakl "A la Cracovienne", wspólne dzieło Baletu Dworskiego Cracovia Danza i Zespołu Pieśni i Tańca "Krakowiacy". Bohaterem stanie się... krakowiak, taniec, który podbił nie tylko polskie serca, ale także europejskie salony. W pierwszej części spektaklu zostanie pokazana jego ludowa odsłona - z furą, kosynierami, przyśpiewkami. Ale będzie i odsłona druga, w której zobaczymy różne stylizacje. Od klasycystycznej (Józefa Elsnera), przez romantyczną aż po wiek XX, reprezentowany przez utwory Karola Szymanowskiego. Ciekawostką będzie, że na scenie przywołana zostanie postać Fanny Elssler, znanej tancerki z XIX wieku, która krakowiakiem podbijała europejskie sceny. Ten trop to próba zwrócenia uwagi na rangę, jaką na świecie zdobyły polskie tańce.

Podczas festiwalu, który potrwa do 5 sierpnia, w Wilii Decjusza będą odbywać się warsztaty tańców dworskich. W programie towarzyszącym znalazły się także wykłady nawiązujące do tematu przewodniego imprezy, a także pokazy tańca. Jak co roku nie zabraknie wystawy - "Strój ludowy - jego oblicza w tańcu dworskim i balecie".

Tradycją jest już barwny korowód artystów, który przejdzie ulicami Krakowa. I to będzie początek wielkiego finału, zaplanowanego na 6 i 7 sierpnia na dziedzińcu arkadowym Zamku na Wawelu.

W sobotę odbędzie się gala baletowa "Folklor - inspiracje", a dzień później widowisko "Barwy Polski według Karola Szymanowskiego", przygotowane na inaugurację polskiej prezydencji w UE.

Jak podkreśla Romana Agnel, wśród wykładowców będzie Barbara Sparti, dzięki której poznaliśmy formy XV- i XVI-wiecznych tańców włoskich. Pojawi się także Marie-Claire Bär Le Corre, specjalizująca się w renesansowych tańcach francuskich. Będzie także Barbara Segal, mistrzyni barokowego tańca dworskiego. Z kolei Leszek Rembowski, znawca tańców polskich, w tym roku będzie pracował z uczestnikami warsztatów szczególnie nad tańcami staropolskimi. Po raz trzeci pojawi się także Alaknanda Bose, tancerka z Indii, specjalizująca się w klasycznym tańcu kathak.

Organizatorami festiwalu są: Balet Dworski Cracovia Danza, Fundacja Ardente Sole i Stowarzyszenie Willa Decjusza.



(ŁUG)
Dziennik Polski
27 lipca 2011