Fredro wciąż bawi i zachwyca
Od połowy lutego w niewielkiej miejscowości w województwie świętokrzyskim można podziwiać wyjątkowy spektakl, w którym unosi się atmosfera pasji, zaangażowania i autentycznej miłości do teatru.„Zemsta" autorstwa Aleksandra Fredry to dzieło ponadczasowe. Komedia pełna błyskotliwego humoru, wyrazistych postaci i celnych obserwacji. Choć powstała w XIX wieku w dalszym ciągu cieszy się popularnością, pozostaje obowiązkową lekturą szkolną i powstaje bardzo wiele jej adaptacji - zarówno teatralnych, jak i filmowych.
Spór Cześnika z Rejentem, miłosne perypetie Klary i Wacława oraz barwne dialogi sprawiają, że utwór bawi i zachwyca kolejne pokolenia widzów. To sztuka, która pokazuje, że mimo upływu lat, ludzka natura pozostaje niezmienna – a konflikty, nawet te najbardziej zaciekłe, mogą prowadzić do zaskakujących rozwiązań.
W Opatowie możemy podziwiać niezwykle wierną klasycznym kanonom interpretację Zemsty. Zarówno kostiumy, scenografia, jak i ruch sceniczny pozostają bliskie oryginalnej wizji Fredry, doskonale oddając atmosferę jego komedii.
Klimat pasji i zaangażowania odczuć możemy między innymi za sprawą obsady – w głównych rolach wystąpili amatorzy, znane postacie lokalnego życia publicznego, m.in. burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski (Papkin), przewodnicząca rady miejskiej i dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego im. Głowackiego Małgorzata Szczepańska (Podstolina) , radny i bankowiec Adam Kościołek (Rejent) oraz Ryszard Szczepański (Cześnik).
Ponad to na deskach teatru zobaczyć można było również dyrygentkę opatowskiego Chóru św. Marcina oraz nauczycielkę muzyki Magdalenę Szemraj (Klara), chórzystę Łukasza Chrapka (Wacław), chórzystę i malarza Sebastiana Skrzypczaka (kucharz, murarz), aktora i tancerza zaangażowanego w życie Opatowskiego Domu Kultury od ponad 40 lat Andrzeja Chrapka (Dyndalski) oraz Marka Barana (murarz).
Nad płynnością dialogów i rytmem przedstawienia czuwała Maria Chrapek - aktorka związana z Zespołem Teatralno - Obrzędowym „Strefień" oraz Amatorskim Teatrem Rozmaitości.
Reżyser Jan Zdziarski to mistrz kultury żywego słowa, autor scenariuszy i reżyser spektakli Zespołu Teatralno - Obrzędowego „Strefień", Amatorskiego Teatru Dramatycznego oraz Amatorskiego Teatru Rozmaitości w Opatowskim Ośrodku Kultury w Opatowie.
Za scenografię odpowiadali Sebastian Skrzypczak i Marian Mroczek. Muzykę przygotowała Magdalena Szemraj, a nad światłem i dźwiękiem czuwali Janusz Guzal i Robert Kasprowicz.
Widownia od połowy lutego zapełnia raz po raz sale Opatowskiego Ośrodka Kultury a najlepszym miernikiem jakości spektaklu jest to, że mimo trudnego, niejednokrotnie archaicznego języka, wciąż bawi i zachwyca odbiorcę.
Zofia Julia Soboń
Dziennik Teatralny Warszawa
2 kwietnia 2025