Gala dla Anny Lutosławskiej

W czwartek, 11 września o godz. 18 na Scenie Miniatura Teatru im. Juliusza Słowackiego odbędzie się Gala wręczenia Nagrody im. Ireny Solskiej za całokształt dorobku artystycznego dla Anny Lutosławskiej.

Anna Lutosławska - gwiazda teatru, telewizji i filmu, przez wiele lat związana z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie dołączyła do prestiżowego grona aktorek uhonorowanych Nagrodą Zarządu polskiej sekcji IATC/AICT (Klubu Krytyki Teatralnej) przyznawanej "za całokształt dorobku artystycznego, z myślą o wyróżnieniu wybitnych polskich aktorek, których twórczość wywarła znaczący wpływ na rozkwit sztuki aktorskiej".

W uzasadnieniu Zarządu czytamy: Dorobek artystyczny, pedagogiczny i literacki Anny Lutosławskiej stawia ją w rzędzie najwybitniejszych artystek teatru, które łączyły aktywną obecność na scenie z pasjami pedagogicznymi, misją społeczną i darem utrwalania swoich obserwacji słowem - najświeższym dowodem tej zdolności jest wydana w tym roku roku książka wspomnieniowa"Skojarzenia zapisane w brulionie".

Dotychczasowymi laureatkami Nagrody są: Danuta Szaflarska, Nina Andrycz i Emilia Krakowska.

**

Anna Lutosławska - Jaworska: aktorka, reżyser, pedagog, pisarka.

Urodzona w Krakowie w roku 1928. Utalentowana muzycznie, w czasie okupacji uczęszczała do konspiracyjnego gimnazjum i uczyła się gry na fortepianie i skrzypcach. Po wojnie wstąpiła do Studia Dramatycznego przy Starym Teatrze i od maja 1945 roku występowała w zespole dziecięcym "Wesoła Gromadka" prowadzonym przez Marie Billiżankę. Była aktorką w Teatrze Kameralnym TUR kierowanym w Krakowie przez Emila Chaberskiego (1946-1947), następnie w Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu. W 1951 powróciła do Krakowa, została aktorką w Państwowych Teatrach Dramatycznych (połączonych teatrach: Starym i im. Juliusza Słowackiego). Po rozdzieleniu tych instytucji pozostała w Teatrze im. Słowackiego, a w roku 1957 zaangażowała się do Teatru Ludowego w Nowej Hucie, kierowanego wówczas przez Krystynę Skuszankę. Odtąd była czołową aktorką w teatrach kierowanych przez Skuszankę - Ludowym, Polskim we Wrocławiu (1965-1971) i ponownie w Teatrze im. Juliusza Słowackiego (1972-1981). W stanie wojennym wyjechała z mężem do Afryki, w latach dziewięćdziesiątych grała i reżyserowała w Theatre of Small Forms w Londynie. Była też cenionym wykładowcą PWST w Krakowie.

Zagrała kilkadziesiąt ról teatralnych i filmowych. Do jej niezapomnianych, niekiedy wręcz legendarnych kreacji aktorskich należą m.in. główne role w Teatrze im. Słowackiego: Grusza w "Kaukaskim kredowym kole" B. Brechta w reżyserii Ireny Babel - uhonorowana Nagrodą Państwową, Panna Młoda i Rachel w kolejnych inscenizacjach "Wesela" S. Wyspiańskiego, tytułowa postać w indyjskim dramacie "Wassantasena Siudraki", Rosa Weneda w "Lilli Wenedzie" [na zdjęciu] Słowackiego, Królowa Katarzyna w "Ślubie" W. Gombrowicza, Idalia w "Fantazym" - nagrodzona na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, Arkadina w "Mewie" Czechowa - wszystkie w reżyserii Skuszanki, Gertruda w "Hamlecie" Szekspira w reżyserii Jerzego Krassowskiego. Ważne były w karierze Anny Lutosławskiej spektakle przez nią reżyserowane, jak "Dulle Griet" S. Grochowiaka, w której grała rolę tytułowej Grety. Wielkim sukcesem był grany przez kilka lat monodram "Cudzoziemka" wg powieści Marii Kuncewiczowej - w reżyserii, adaptacji i wykonaniu Anny Lutosławskiej, uhonorowany nagrodą Ministra Kultury oraz nagrodami na prestiżowych festiwalach teatralnych w Polsce.

Dla Anny Lutosławskiej najważniejszy był zawsze teatr. W swojej autobiograficznej książce "Skojarzenia zapisane w brulionie" napisała: "Teatr pociąga, oszałamia, żąda poświęcenia, oddania bez reszty, pochłania czas, nie liczy się z godzinami, ze zdrowiem, daje chwile uniesień, syci sukcesem, ofiarowuje łzy rozpaczy i szczęścia - na przemian, zmusza do myślenia, dokształcania, pokory, można odejść od niego z własnej woli, nie można go całkiem zapomnieć".



(-) (-)
Materiał Organizatora
10 września 2014