"Garderoba damska" + spotkanie
Wyjątkowe wydarzenie, dzięki któremu przybliżony zostanie polski teatr w Czeskim Cieszynie. Zobaczymy komedię „Garderoba damska", którą poprzedzi spotkanie z twórcami Teatru wzbogacone projekcją filmu. Po spektaklu rozmowa pospektaklowa z aktorkami. Na całe wydarzenie wstęp wolny.Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie jest jedynym w pełni zawodowym teatrem polskim działającym poza granicami kraju, finansowanym przez organy państwa, na terenie którego ma siedzibę, czyli Województwo Morawsko-Śląskie.
Termin: 28 października (poniedziałek)
Miejsce: Instytut Teatralny w Warszawie, ul. Jazdów 1 które jest organem założycielskim.
Wstęp wolny, obowiązują zapisy: bilety@instytut-teatralny.pl
Program
16.00-18.30 – Rozmowa/prezentacja Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie + film
19.00-20.15 – pokaz spektaklu „Garderoba damska"
20.20-21.20 – rozmowa pospektaklowa
Strona teatru Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie
Rozszerzając misję wspierania polskich teatrów i teatralników poza Macierzą, Fundacja Pomysłodalnia realizuje trzyletni projekt „Teatr polski poza Polską w Polsce" dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
W pierwszym roku realizacji projektu zaproszono do Polski jeden z najaktywniejszych teatrów działających poza granicami, czyli Polski Teatr „Studio" w Wilnie. W Warszawie oraz Gdańsku widzowie w dniach 19-21 czerwca 2023 r. mieli możliwość obejrzenia spektakli i filmów, odbyła się również mini debata w Instytucie Teatralnym.
W drugim roku realizacji zadania do projektu zaprosiliśmy trzy teatry: Scenę Polską Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie, Scenę Bajka Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie i Teatr Nasz z Chicago. W październiku, listopadzie i grudniu będzie można zobaczyć aż cztery spektakle, film, a także wziąć udział w debacie nt. Teatru Cieszyńskiego oraz w spotkaniu z polskimi dramaturżkami, których teksty poddane zostały adaptacji przez Scenę Bajka.
Pierwsze wydarzenie odbędzie się w Instytucie Teatralnym w Warszawie 28 października. Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie pokaże komedię autorstwa Arnošta Goldflama.
__
Czy wiecie, które miejsce w teatrze jest naprawdę najważniejsze? Tam zapadają decyzje, tam się dyskutuje, ocenia wszystko i wszystkich. Tym tajemniczym miejscem jest właśnie... garderoba damska.
Poprzez spotkania i rozmowy w garderobie teatralnej ta komedia pozwala spojrzeć na losy czterech aktorek. Do życia Marii wkracza nowy mężczyzna, Maria przeżywa pierwsze uniesienia i rozczarowania. Trudę i jej małą córeczkę ponownie opuszcza mąż. Młodziutka Klara marzy o roli i sukcesie. Najstarsza Liza zastanawia się nad sensem aktorstwa. Losy czterech aktorek przecinają się zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.
Komedia „Garderoba damska" doskonale ukazuje często ukrywane atrakcje życia teatralnego za kulisami. Nie brakuje humoru sytuacyjnego. A widzowie mają wyjątkową okazję do wspaniałej zabawy.
Od autora: „Lubię pisać dla kobiet, dla aktorek. Po pierwsze dlatego, żeby lepiej je zrozumieć, ale również dlatego, że lubię ich sposób myślenia, reakcje, ich życie. Garderobę damską napisałem jako podziękowanie za ich starania, opiekę, zmartwienia, za wszystko".
__
Zbyšek Radek
Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. L. Solskiego w Krakowie. Aktorstwo było jego pierwszym wyborem, chociaż w przypadku niepowodzenia na egzaminach do PWST chciał studiować dziennikarstwo na Uniwersytecie w Poznaniu. Jako aktor pracował w teatrach: Teatr Rampa w Warszawie, Teatr J. Kochanowskiego w Opolu, Teatr Cieszyński oraz we własnym, prywatnym Teatrze Tradycyjnym w Krakowie. Uwielbia role komediowe.
Pierwszy raz wystąpił jako Strażnik pałacu w sztuce Książę i żebrak. Klasyka, klasyk, miał halabardę, jedno wejście i słowa „Król idzie". Najważniejszą z dotychczasowych ról był XX w „Emigrantach" S. Mrożka. Jako człowiek wierzący nie chciałby grać ról obrazoburczych. Wzorem teatralnym jest dla niego nieżyjący już profesor Jerzy Jarocki.
Konflikt między swoimi osobistymi przekonaniami a wykonywaną pracą przeżył raz, kiedy musiał z całym zespołem wziąć udział w przedstawieniu, a na widowni siedział Wojciech Jaruzelski.
Nie ma konkretnego celu teatralnego i uważa, że to jest najciekawsze. I że – na szczęście – nie ma wymarzonej roli. „Wykonywałem w życiu wiele innych zawodów i – szczerze mówiąc – większością jestem rozczarowany, więc póki co zostanę przy aktorstwie". Na temat tremy: „Uznałem, że jeżeli nie będę miał tremy, to znaczy, że nic mnie to nie obchodzi i zrezygnuję z zawodu. Na radzenie sobie z tremą mam patent, ale go nie zdradzę". „Nie mam ulubionego twórcy, ale za to bardzo niepokoją mnie tzw. prapremiery światowe, jak również wykorzystywanie, a raczej przepisywanie cudzych, klasycznych sztuk do własnych, często skrzywionych wizji".
Razem z żoną Dagmarą zdobyli, jako Kabaret Dasza von Yock, wszystkie znaczące w Polsce nagrody kabaretowe: Grand Prix Festiwalu Dobrego Humoru, I nagrodę festiwalu PAKA, I nagrodę Lidzbarskich Wieczorów Kabaretowych (to najważniejsza) i wiele, wiele innych.
Oczywiście chciałby otrzymać Oskara, a na co dzień „Oskarami" są widzowie.
__
Organizator: Fundacja Pomysłodalnia
Partner: Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Patronat medialny: e-teatr, Dziennik Teatralny, TVP Kultura, Gazeta Świętojańska
28.10 Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie, Garderoba damska + spotkanie
Przez Gazeta Świętojańska -24 października 20240
(-) (-)
Gazeta Świętojańska
26 października 2024