Gdy religia przeżywa kryzys

W łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza trwają próby prapremiery "Słowa", współczesnego moralitetu Kaja Munka w reż. Mariusza Grzegorzka. Premiera zaplanowana jest na 25 marca

Słowo (Ordet) jeden z najbardziej cenionych tekstów Kaja Munka, duńskiego dramatopisarza i luterańskiego pastora, szerszej publiczność znany dzięki legendarnej ekranizacji Carla Dreyera. Filmowa wersja Słowa nagrodzona została Złotym Globem za najlepszy film zagraniczny i znalazła się na prestiżowej liście najlepszych filmów wszechczasów.

Akcja sztuki rozgrywa się wśród skonfliktowanej na tle religijnym społeczności. Kluczową dla znaczenia sztuki jest relacja postaci Mikkela Borgena - wiejskiego przywódcy grupy protestanckiej organizatora życia ideowego i sternika moralnego oraz Johannesa - jego ukochanego syna, studenta teologii, który uchodzi we wsi za obłąkanego, ponieważ uważa się za Jezusa. Wykluczony przez swoją rzekomą chorobę psychiczną Johannes okazuje się jednak być błogosławieństwem dla swojej społeczności.

Dla reżysera spektaklu - Mariusza Grzegorzka - najistotniejszym aspektem sztuki jest kwestia prawdziwej, głębokiej wiary w odniesieniu do otaczającej nas współczesnej rzeczywistości, w której dominują przejawy fałszywie rozumianej religijności, zupełnie niepopularne są rozważania duchowe, a o cudach to już nawet zapomnieliśmy, że istnieją ?!

***

Kaj Munk - duński dramatopisarz oraz pastor kościoła luterańskiego. Urodził się jako Kaj Harald Leininger Petersen w 1898r. na wyspie Lolland, w Danii. Po śmierci ojca zmienił nazwisko na Munk. Od 1924 był wikarym w Veders, w zachodniej Jutlandii. Autor dramatów osnutych na kanwie wydarzeń historycznych. Wraz z rozwojem warsztatu pisarskiego pojawiły się w jego sztukach wątki filozoficzne, polityczne i teologiczne. W jego twórczości widać było fascynacje bohaterami o silnych charakterach, mocno angażujących się po stronie wyznawanych ideałów. Przeciwnik faszyzmu. W 1938 roku ogłosił w gazecie Jyllands-Posten list otwarty do Benito Mussoliniego, w którym krytykował go za prześladowanie Żydów. W czasie okupacji Danii przez Niemcy ostro sprzeciwił się Hitlerowi. Został zaaresztowany przez Gestapo. Zginął 4 stycznia 1944 w Hrbylunde koło Silkeborga.



(-)
Materiały Teatru
16 lutego 2011
Spektakle
Słowo