Gra miejska: Fredro rekonstrukcja

7 września w całej Polsce odbędą się programy i akcje związane z Narodowym Czytaniem - inicjatywą Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, która w tym roku będzie dotyczyła twórczości Aleksandra Fredry. Z tej okazji Dom Komedii Aleksandra Fredry przygotował grę miejską osnutą wokół biografii pisarza.

Zadania gry miejskiej Fredro: Rekonstrukcja nawiązują do losów pisarza i jego bogatej biografii. Od godziny 14:00 do 18:00 organizatorzy zapraszają do przygody, która pozwoli na nowo poznać życiorys autora Zemsty przy okazji przypadającej w tym roku 220. rocznicy Jego urodzin.

Gra rozpocznie się w Ogrodzie Saskim, przy Wielkiej Fontannie. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich, którzy szukają doskonałej zabawy na wrześniowe popołudnie.

Udział w grze jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.

- Chcemy zrekonstruować życiorys Fredry, pokazać uczestnikom nieznane oblicza komediopisarza. Podczas gry nikt nie będzie się nudził, przygotowaliśmy zadania dla starszych i młodszych, znających już twórczość i biografię naszego romantyka i tych, którzy jeszcze jej nie poznali. Wystarczy chcieć i podjąć wyzwanie - mówi Katarzyna Kwiecień z Domu Komedii.

Gra będzie wędrówką, którą uczestnicy odbędą wraz z Aleksandrem Fredrą - będą poznawać perypetie i życiowe wyzwania, którym stawiał czoła autor. Gra składa się z 7 punktów, celem graczy jest zrealizowanie zadania związanego z wybranym fragmentem biografii Fredry. Wykonując zadania, gracze "zrekonstruują" Fredrę - odtworzą jego losy i wizerunek.

Organizator - Dom Komedii Aleksandra Fredry oraz operator gry Games Devleopment zapraszają miłośników literatury, dzieci, młodzież oraz całe rodziny do wspólnej zabawy.

Gry miejskie to wydarzenia angażujące uczestników w fabularyzowaną przygodę lub historię: miejsc, osób, utworów, postaci literackich itd. Gra miejska jest dynamiczną, interaktywną przygodą, która stawia gracza w sytuacji uczestnika i twórcy wydarzenia, wciąga go w swój świat i pozwala utożsamić się z postacią, którą na czas rozgrywki się staje.

Dom Komedii Aleksandra Fredry to inicjatywa potomków komediopisarza, która ma na celu przede wszystkim pielęgnowanie pamięci o przodku poprzez działania edukacyjne i wydawnicze (publikacje, organizowanie konkursów, przeglądów teatralnych, wystaw), a także popularyzację gatunku komedii. W odbudowywanym pałacu w Łaszczowie planowane jest stworzenie pierwszego muzeum poświęconego twórczości Aleksandra Fredry. Będzie to miejsce otwarte dla działań edukacyjnych i artystycznych.

Grajmy Fredrę!" - polskie orędzie Andrzeja Seweryna na Międzynarodowy Dzień Teatru

(...)

Skorzystajmy zatem prawdziwie z jubileuszowej okazji i zamiast wpychać Fredrę wyżej na piedestał zarezerwowany dla "wielkich", acz nie granych i nie czytanych, zacznijmy go czytać i grywać, nie dla honoru domu, nie z sentymentu dla rzeczy dawnych, nie z obowiązku wobec tradycji i broń Boże nie z szacunku dla "dostojnego nieboszczyka".

Grywajmy go z szacunku dla siebie samych i naszych widzów. Teatr jest prawdą, nie zawężajmy jej zatem do naszego tylko widzenia rzeczywistości. Nie rezygnujmy na własne życzenie z teatralnych doświadczeń, które nieożywiane mogą już za chwilę stać się dla nas niedostępne.

Andrzej Seweryn, 18 marca 2013



(-) (-)
Materiał Organizatora
7 września 2013