Grand Prix "Walizki" dla "Złotego konia"

Latvia Puppet Theatre zdobył za spektakl "Złoty koń" Grand Prix 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka", który w sobotę wieczorem zakończył się w Łomży. W części konkursowej widzowie i jurorzy obejrzeli czternaście przedstawień.

"Walizka" to jeden z ważniejszych w kraju, ale i cenionych za granicą festiwali, prezentujący małe formy teatralne, przeznaczone do wystawienia na niewielkich scenach. Jego organizatorem jest Teatr Lalki i Aktora w Łomży (TLiA).

Tytułowa "Walizka" jest symbolem małych form, które można łatwo zagrać niemal w każdych warunkach. Teatr "w walizce" ma nawiązywać do tzw. teatrów wędrujących, które swoje przedstawienia wystawiały nie na scenie, a np. na miejskich rynkach. To też nawiązanie do tradycji teatru jarmarcznego.

W tym roku w części konkursowej publiczność obejrzała czternaście przedstawień teatrów m.in. z Polski, USA, Portugalii, Islandii, Łotwy, Czech, Rosji i Białorusi, wybranych przez radę programową festiwalu z ponad stu zgłoszeń z ok. trzydziestu krajów. Kilka kolejnych spektakli, w ramach sceny offowej, zaprezentowano w ramach imprez towarzyszących.

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu były przemiany; chodziło m.in. o przemiany dokonujące się we współczesnym teatrze lalkowym.

- To nie jest ten teatr, który pamiętamy sprzed wielu lat - tradycyjny, lalkowy. Twórcy szukają, eksperymentują, wchodzą nowe technologie, nowa dramaturgia i tym się też bardzo kierowaliśmy, zapraszając teatry do Łomży - mówił, zapowiadając tegoroczną edycję festiwalu, dyrektor TLiA i festiwalu Jarosław Antoniuk.

Jurorzy imprezy w swoim protokole z wynikami zwrócili też uwagę na - obecny w przedstawieniach - "istotny głos komentujący przemiany współczesnego świata, a jednocześnie na poszukiwania środków ekspresji teatru lalkowego i jego metamorfoz".

Grand Prix i 3 tys. zł zdobył Latvia Puppet Theatre ze stolicy Łotwy Rygi, za spektakl "Złoty koń" (na zdjęciu), który łączy elementy tańca współczesnego i teatru lalek. Koncepcja tego przedstawienia jest oparta na przeciwieństwach dobra i zła, światła i ciemności, władzy i poddaństwa, nadziei i beznadziejności. Jury przyznało też nagrody m.in. za reżyserię, scenografię, muzykę i grę aktorską [zob. niżej].

Jak wyliczają organizatorzy, przez 30 lat zaprezentowano w ramach łomżyńskiej "Walizki" ponad pół tysiąca przedstawień teatrów z kilkudziesięciu krajów. Organizator tego festiwalu, Teatr Lalki i Aktora w Łomży, został w tym roku wyróżniony - w kategorii kultura - Podlaską Marką, przyznawaną z inicjatywy samorządu województwa.

___

- Nagrodę za reżyserię do przestawienia "Fortepian i tramwaje" otrzymała Natalia Lebedeva - The Theatre Puppets - Rosja.
- Nagrodę za scenografię do przedstawienia "Arabesco" Red Cloud Teatro de Marionetas, otrzymał Rui Rodrigues - Portugalia.
- Nagrodę za muzykę do przedstawienia "Tutli - Putli. Kto jest dziki?" otrzymała Anna Stela i Marcin Liwień - Teatr Malabar Hotel - Polska.

Jury przyznało także 3 równorzędne nagrody aktorskie:
- Vasily Probodyak za rolę w spektaklu "Pozłacane czoła" Grodno Puppet Theatre - Białoruś.
- Annemarie Twardawa za rolę w spektaklu "Army od Lovefuckers" Lovefuckers - Niemcy.
- Zespół The theatre "Puppets" - Theatre ThreeFour za rolę w spektaklu "Fortepian i tramwaje"
- Nagrodę specjalną jury za kontynuowanie tradycji dzielenia się teatrem i chlebem otrzymał Bread & Puppet Theatre - USA.

Na tym nie koniec nagród, w tegorocznej edycji przyznano także nagrody poza regulaminowe.
- Sekcja Teatrów Lalkowych ZASP Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji przyznała dyplom honorowy za bajeczną animację teatrowi Handbendi Bruduleikus z Islandii.
- Nagrodę Szarego Widza ufundowaną przez Annę Jakubowską - wieloletniego przyjaciela teatru oraz festiwalu otrzymał teatr La Societa della Civietta and Nano & Aroosak - Włochy, Iran.



Robert Fiłończuk
Kurier PAP
11 czerwca 2018
Spektakle
Złoty Koń