Grecki mit współczesnym językiem

Piękna opowieść i przypowieść sceniczna, z użyciem wszelkich środków teatru ulicznego. Szotak obierając za motyw przewodni mityczną miłość Orfeusza i Eurydyki pomieścił to w oprawie współczesnej: wieczór kawalerski Orfeusza odbywa się przy stole bilardowym w knajackiej knajpie, w której leje się piwo, a Eurydyka żegna z życiem, stojąc z walizką na lotnisku w kolejce do odprawy, skąd uda się w zaświaty, by nie wrócić już do Orfeusza. A on nigdy nie pogodzi się z jej odejściem...

Oglądając można być pod wrażeniem dynamicznie budowanych scen, czytelności i wrażliwości osadzania w nich metafor i nadawania fragmentom mitu wysmakowanie współczesnych odniesień. Widowisko działa na zmysły agresywną plastyką, ujmuje szczerością i oryginalną formą.

Służy też refleksji, że taka opowieść w nowych szatach o Orfeuszu i Eurydyce, może gruntować przeświadczenie, że miłość szeroko rozumiana bywa czasem mocniejsza od śmierci. A teatr formą odreagowywania alienacji i osamotnienia.

O tym być może przekonali się też w nocnym plenerze mieszkańcy Rzeszowa oglądający spektakl późnym wieczorem na tle kamieniczek starówki w czasie 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada".



Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
27 maja 2022
Portrety
Paweł Szkotak