Guangzhou Opera House

Opera w Guangzhou w południowych Chinach została zaprojektowana w zwycięskim konkursie przez brytyjską architekt irackiego pochodzenia Zahę Hadid ( Zaha Hadid Architects ). Brali w nim udział między innymi: Rem Koolhaaus ( OMA ) oraz Coop Himmelb(I)au.

Opera została otwarta w 2010 roku a jej koszt wyniósł 200 milionów $. Jest to jeden największych teatrów kraju i największy w południowych Chinach. Opera położona w dzielnicy biznesowej na obrzeżach miasta nad rzeką perłową. Dwa bliźniacze budynki kształtem przypominają dwa głazy uformowane w rzece w procesie erozji. Dzięki czemu obiekt w kontekście rzeki wygląda harmonijnie.

Sala główna wykorzystuje najnowocześniejszą technologie akustyczną i jest w stanie pomieścić 1800 osób. Została zaprojektowana w sposób płynny i plastyczny, kształtami charakterystycznymi dla twórczości Zahy Hadid. W celu uzyskania tej płynnej powierzchni audytorium jest wyłożone formowanymi panelami wykonanymi z gipsu, który wzmocniony jest włóknem szklanym. Mniejsza sala mieści 400 osób i odbywają się w niej spektakle, opera i koncerty.

W środku jak i na zewnątrz mamy płynne przejścia pomiędzy budynkami i poziomami, Zwiększa to atrakcyjność poruszania się po budynku. Ponadto promienie słońca docierają w głąb brył poprzez przeszklony w pewnych miejscach dach. Naturalne światło ożywia całe wnętrze, a w zestawieniu z plastycznymi kształtami Zahy Hadid została stworzona niepowtarzalna tożsamość budynku.

Na początku oddanie budynku do użytkowania pojawiło się jednak sporo problemów. Rok po otwarciu na ścianach i sufitach pojawiły się pęknięcia. Szklane panele spadły z okien a deszcz spływał w głąb budynku. Konstrukcja zewnętrzna budynku składa się z 75 000 granitowych płyt, które łączą się ze sobą tworząc płynne linie budynku. Jednak wiele z nich uległo zniszczeniu. Były one wykonane na tyle tandetnie, że większość z nich musiało zostać wymienionych. Wywołało to duży skandal, żenadę i niezrozumienie. Eksperci byli w szoku zadając sobie pytanie jak to jest możliwe aby płyty spadały ze ścian.

Wykonawcy budowlani teatru przyznali, że spełnienie wizji Zahy Hadid było niezwykle trudne. Nie zdawano sobie sprawy o stopniu trudności w realizacji tego projektu. Możemy tu zaobserwować, że zaprojektowanie budynku to jedno a wykonanie go zgodnie z projektem w najwyższych standardach to drugie. Ponadto wilgotny klimat był jednym z czynników, który nie sprzyjał budowli.



(-) (-)
Nowoczesna architektura
4 sierpnia 2021