Historia ironicznie i z dystansem

"Pożegnania" nazywano inteligenckim rozrachunkiem, tekstem o pokoleniu, dla którego życie skończyło się 1 września 1939 roku. Ta pełna wdzięku i dowcipu opowieść pozwala przyjrzeć się najnowszej historii ironicznie i z dystansem - a także zastanowić nad inteligenckim rodowodem współczesnej Polski - przypomniano w zapowiadającej premierę informacji Teatru Narodowego.

 Głównych bohaterów "Pożegnań" jest dwoje: to Paweł, chłopak z dobrego domu, i fordanserka Lidka. Losy Pawła i Lidki splatają się. W okresie międzywojennym ich związek uniemożliwia przynależność do różnych klas społecznych. Kiedy spotykają się znowu, na początku roku 1945, oboje usiłują odnaleźć się w rozbitej rzeczywistości, pożegnać ze znanym im, poukładanym światem. 

W przedstawieniu w Teatrze Narodowym wystąpią m.in.: Marcin Hycnar - jako Paweł, Patrycja Soliman - w roli Lidki, Beata Fudalej, Dominika Kluźniak, Dorota Landowska, Ewa Wiśniewska, Wojciech Solarz i Krzysztof Stelmaszyk.

Za adaptację tekstu odpowiadają Agnieszka Glińska, która wyreżyseruje spektakl, oraz Tomasz Szczepanek. Autorką scenografii jest Magdalena Maciejewska, kostiumy zaprojektowała Agnieszka Zawadowska, muzykę skomponował Jan Duszyński. Za choreografię odpowiada Weronika Pelczyńska.

Od września Agnieszka Glińska będzie pełnić funkcję dyrektora artystycznego warszawskiego Teatru Studio. Zastąpi na stanowisku Grzegorza Brala, który piastował tę funkcję od stycznia 2010 r.



(-)
PAP
24 sierpnia 2012
Spektakle
Pożegnania