Historia na plakatach

Bałtycki Teatr Dramatyczny świętuje 60. urodziny. W ramach obchodów jubileuszu zaprasza na wyjątkową wystawę. Do 14 lutego w Galerii Region Koszalińskiej Biblioteki Publicznej prezentowany będzie wybór najciekawszych plakatów, które elektryzować miały koszalińskich i przyjezdnych teatromanów.

Podróżować śladami przeszłości można na wiele sposobów. Rozmawiać ze świadkami historii, czytać kroniki, szukać archiwalnych artykułów. Można też zobaczyć, jak zmieniały się plakaty promujące spektakle teatralne.

Do 14 lutego w Galerii Region Koszalińskiej Biblioteki Publicznej (pl. Polonii 1) prezentowany będzie wybór najciekawszych plakatów, które elektryzować miały koszalińskich i przyjezdnych teatromanów. Ekspozycja uzupełniona jest publikacjami o teatrze, programami spektakli sprzed lat, nawet dawnym planem widowni. Ciekawostką jest z pewnością najstarszy "eksponat", czyli repertuar BTD z 1956 roku. Są też szablony graficzne do sztuk z lak 1954-1969 i wybrane kostiumy z gatunku najbardziej klasycznej klasyki.

- Z pełną świadomością zaprosiliśmy do wspólnego świętowania naszego jubileuszu inne instytucje kulturalne w mieście, nie tylko dlatego, że chcemy w ten sposób wyjść do widzów poza mury teatru, ale też pokazać, że możliwa jest przynosząca wszystkim korzyści głęboka współpraca - o miejscu wystawy mówi Zdzisław Derebecki, dyrektor BTD. - 60 lat to okazja, by pokazać, że teatr w Koszalinie jest mocno umiejscowiony, a na tę pozycję pracowało kilka pokoleń.

- Wystawa pokazuje, że teatr tętni życiem od lat i że jest instytucją ogromnie twórczą - podkreślił podczas wernisażu wystawy Leopold Ostrowski. - A dobór nazwisk to dowód, jak ważnym miejscem już lata temu było BTD na kulturalnej mapie Polski.

Można zobaczyć m.in. plakat do spektaklu "Poza rzeczywistością" z 1981 roku autorstwa Franciszka Starowieyskiego, czy afisz do "Snu nocy letniej" z 1987 roku autorstwa Andrzeja Pągowskiego. Waldemar Świerży był autorem plakatu do "Dziadów" w 1984 roku. Ciekawie prezentują się najstarsze afisze: "Pokusy" i "Zemsty" z 1963 roku.



(asia)
Głos Koszaliński
31 stycznia 2014