Historia pewnej walizki

Już 4 listopada o godzinie 19.00 w Teatrze Żydowskim odbędzie się premiera "Walizki" według Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Doroty Ignatjew

Autorkę zainspirowała do napisania „Walizki” przeczytana w gazecie historia pewnego Francuza. Któregoś dnia Michel Leleu wyszedł z domu i poszedł do muzeum na wystawę poświęconą Zagładzie. Rozpoznał tam walizkę swego ojca, Pierre\'a Levi. Była to walizka wypożyczona ze zbiorów Muzeum w Oświęcimiu, jedna z trzech zachowanych francuskich walizek. Ten niezwykły przypadek opisały gazety.

Podobna historia powstała już wcześniej w głowie autorki, jednakże odważyła się ją spisać dopiero po tym, gdy otrzymała potwierdzenie ze świata zewnętrznego, że coś takiego mogło wydarzyć się naprawdę.

Michel Leleu w czasie wojny ukrywał się z matką pod zmienionym nazwiskiem w alpejskim regionie Savoie, a ojciec został aresztowany w 1943 r. i wysłany Oświęcimia, gdzie zginął. Syn przetrwał wojnę i pozostał już przy zmienionym nazwisku. Bohater chciał „nie pamiętać”, żyć „normalnie”, zapomnieć. Jednakże odkrycie walizki ojca wywołało wielką zmianę w jego życiu - wrócił do swojego poprzedniego nazwiska i usiłował sprawić, aby walizka została we Francji.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk w ten sposób komentuje swoją sztukę:

„Walizka” to sztuka o uzdrawianiu. Wszystko, co mamy w sobie – bagaż wspomnień, często niechcianych - istnieje i żyje w nas, czy tego chcemy czy nie. Możemy nigdy naszej „walizki” nie otworzyć i żyć w wiecznej połowiczności i niepełności.

„Walizka” to historia pojedynczego człowieka, który odcina się od części siebie, choć jest to część jego własnej tożsamości.

Ta sztuka dotyczy też obszaru pamięci społecznej – nie chcemy odkrywać prawdy, otwierać walizki pełnej bolesnych wspomnień.

„Walizka” jest o wierze w uzdrawiająca moc prawdy.

rezerwacja biletów pod numerem
(+48 22) 850 56 56 i online
http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Fanpage na Facebooku:
http://www.facebook.com/pages/Teatr-%C5%BBydowski-im-Estery-Racheli-i-Idy-Kami%C5%84skich/185517474855376?sk=wall

O twórcach:

Dorota Ignatjew

Absolwentka wydziału lalkarskiego we Wrocławiu1992 i wydziału aktorskiego w Krakowie 1994. Asystentka Jerzego Grzegorzewskiego przy realizacji "Miasto liczy psie nosy" w Teatrze Studio w Warszawie i "Tak zwana ludzkość w obłędzie" w Teatrze Starym w Krakowie. Od 1995-2003 roku aktorka Teatru Polskiego w Warszawie. Od 2003 asystent reżysera w Teatrze Narodowym. Reżyserowała "Cyjanek o piątej" Kohouta w Teatrze Żydowskim - spektakl prezentowany był w ramach Festiwalu Singera w roku 2006, a od 2007 roku grany w Teatrze Polskim w Warszawie. Przedstawienie prezentowane było również na Festiwalu Form w Kielcach i na festiwalu "Anioł publiczności" w Bielsku-Białej. W 2008 roku reżyserowała "Utarczki "C.Hayes w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Za rolę w tym spektaklu aktorka G.Bułka otrzymała Złotą maskę województwa śląskiego. W tym samym teatrze w 2010 r. grany był spektakl w reżyserii Doroty Ignatjew "Norymberga" Wociecha Tomczyka. Dorota Ignatjew była również reżyserem obsadowym takich filmów jak "Matka Teresa od kotów " Pawła Sali, "U Pana Boga za piecem" Jacka Bromskiego. Była drugim reżyserem przy realizacji teatrów telewizji "Kryptonim Gracz", "Gry operacyjne" w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej. Od sierpnia 2011 r. Dorota Ignatjew pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. artystycznych w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk

Dramatopisarka i scenarzystka, ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentką Studium Scenariuszowego PWSFTiT w Łodzi.

Jest autorką sztuk Szajba, Śmierć Człowieka-Wiewiórki, Katarzyna Medycejska, Burmistrz, Walizka, Człowiek z Polski w czekoladzie, Zaginiona Czechosłowacja, Żelazna Kurtyna, Koniec świata, Madonna, Bruno Schulz: Mesjasz, Niezwykła podróż Pana Wieszaka (dla dzieci), a także scenariusza pełnometrażowego filmu animowanego Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń (2003). Jest także współautorką sztuki teatralnej III Furie - razem z Magdą Fertacz i Sylwią Chutnik (2011), która otrzymała II nagrode na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy (2011).

Spektakle na podstawie jej tekstów reżyserowali Marcin Liber, Jan Klata, Piotr Kruszczyński, Natalia Korczakowska, Michał Zadara, Anna Trojanowska, Nina Guehlstorff, Katarzyna Kurzeja. Prezentowane były w Polsce i za granicą.

Teksty sztuk zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, francuski, serbski, chorwacki, czeski, rosyjski, rumuński, szwedzki, hiszpański, hebrajski. Czytania tekstów sztuk odbywały się w Polsce oraz za granicą: w Niemczech, Francji, Szwecji, Czechach, Rosji, Rumunii, USA, wkrótce w Belgii i Hiszpanii.

Otrzymała liczne nagrody: wyróżnienie za tekst sztuki „Śmierć Człowieka Wiewiórki” podczas konkursu „ulrike” (TR Warszawa 2006) i w ramach XIII Ogólnopolskiego Konkursu na wystawienie polskiej sztuki współczesnej (2007); za sztukę „Walizka” otrzymała Główną Nagrodę oraz Nagrodę Publiczności w Konkursie Metafory Rzeczywistości (2008 r.); słuchowisko, które powstało na podstawie tekstu „Walizki” otrzymało Grand Prix na Festiwalu PRiTV „Dwa Teatry – Sopot 2009”; „Walizka” otrzymała też Główną Nagrodę w kategorii „tekst sztuki teatralnej” w XV Konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej (2009); sztuka „Madonna” zwyciężyła w Konkursie Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu na dramat inspirowany „Zemstą” Aleksandra Fredry (2009); sztuka „Burmistrz” znalazła się w finale Konkursu Dramaturgicznego R@port w Gdyni (2010) oraz w finale międzynarodowego konkursu Stueckemarkt w Berlinie (2011).

Autorka współpracuje też jako dramaturg z reżyserem Marcinem Liberem - przy spektaklu „ID” Teatru Współczesnego ze Szczecina (2008), „Herbert - rekonstrukcja poety” (2008), „Oratorium – Piekło nasze” (2010), „III Furie” Teatru w Legnicy (2011), „Makbet” (Teatr Współczesny, Szczecin 2011).



(-)
Materiały Teatru
22 października 2011
Spektakle
Walizka