Historia rudowłosej

Sentymentalna i jednocześnie pełna humoru historia rudowłosej, nieco osobliwej dziewczynki o wybujałej wyobraźni. Osierocona Ania Shirley omyłkowo trafia pod dach Maryli i Mateusza – samotnego, starszego rodzeństwa, które podejmuje decyzję o adopcji chłopca. Żywiołowa, wrażliwa, rezolutna nastolatka krok po kroku podbija jednak serca opiekunów i zjednuje sobie otoczenie. Na Zielonym Wzgórzu Ania znajduje wszystko, o czym marzy – ciepły dom, kochającą rodzinę i oddanych przyjaciół.

„Ania z Zielonego Wzgórza" to opowieść ponadczasowa – o sensie życia, sile przyjaźni i potrzebie tolerancji. Tytułowa bohaterka pokazuje, że warto być otwartym na drugiego człowieka, bo jego odmienność jest wartością, a uczynione dobro zawsze do nas powraca.

Barwne postaci, wspaniała muzyka, piękne kostiumy, bogata choreografia i teksty, które niezmiennie rozśmieszają i wzruszają... Czy trzeba dodawać coś więcej?

Serdecznie zapraszamy na „Anię z Zielonego Wzgórza"!
Warto żyć / Radośnie, jak najdłużej!
Warto żyć / Dopóki jest Zielone Wzgórze!

premiera: 2-3 marca 2018 godz. 17.00 – duża scena

Ps. Spektakl Macieja Wojtyszki jest trzecią realizacją "Ani z Zielonego Wzgórza" w radomskim Teatrze. Poprzednie premiery tego tytułu odbyły się w roku 1985 (w reżyserii Janusza Hamerszmita, z Anną Grażyną Suchocką w roli Ani) i 1994 (w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego, z Małgorzatą Flegel i Katarzyną Krzyszkowską-Sut w tytułowej roli).

Maciej Wojtyszko – znany i utytułowany reżyser teatralny i filmowy, pisarz, autor dramatów. W 1972 roku ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Dziś jest jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, który ma na swoim koncie kilkadziesiąt realizacji, począwszy od inscenizacji sztuk Bernharda, Mrożka i Gombrowicza, poprzez przedstawienia dla dzieci, a skończywszy na serialach telewizyjnych (m.in. „Miodowe lata", „Ale się kręci!", „Doręczyciel").
Wojtyszko jest autorem kilkunastu sztuk teatralnych. Do jego najbardziej znanych dramatów należą: „Bambuko", „Wznowienie", „Żelazna konstrukcja", „Kraina Kłamczuchów", „Bułhakow", „Dowód na istnienie drugiego". Reżyser kilka razy sięgał po teksty Bułhakowa, zrealizował „Morfinę", a także w Teatrze TV „Ostatnie dni", „Moliera czyli zmowę świętoszków", „Powieść teatralną" i „Mistrza i Małgorzatę".
W swoim dorobku Wojtyszko ma także wiele spektakli dla młodych widzów. Do wielu przedstawień dla dzieci i młodzieży przygotowywał scenariusze i pisał teksty piosenek, m.in. do „Pożarcia królewny Bluetki", „Ani z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery, „Szatana z siódmej klasy" wg Kornela Makuszyńskiego i „O czym szumią wierzby" według Kennetha Grahame'a. Przedstawienia dla dzieci realizował także w Teatrze Telewizji, m.in. „Brzechwa dzieciom" wg wierszy Jana Brzechwy (1979) czy „Szelmostwa Lisa Witalisa" Jana Brzechwy (1980). Jest autorem znanych książek dla dzieci, m.in. „Bromba i inni", „Saga rodu Klaptunów", „Tajemnica szyfru Marabuta".
Maciej Wojtyszko wydał zbiór dramatów zatytułowany „Grzechy starości". Jest reżyserem filmów, m. in.: „Synteza", „Ognisty anioł" i „Ogród Luizy" (Nagroda Specjalna Jury na 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) oraz wielu spektakli Teatru Telewizji.
Za twórczość teatralną i literacką wyróżniony licznymi prestiżowymi nagrodami branżowymi. Ma tytuł profesora sztuk teatralnych, od lat związany jest z warszawską Akademią Teatralną, gdzie wykłada na wydziale reżyserii. Od 2013 roku publikuje swoje felietony w portalu Teatralny.pl
Co ciekawe, pomimo iż adaptacja „Ani z Zielonego Wzgórza" autorstwa Macieja Wojtyszki od lata cieszy się w polskich teatrach niesłabnącym powodzeniem, on sam nigdy dotąd nie reżyserował tego tytułu. Radomski spektakl będzie jego pierwszą sceniczną realizacją „Ani...".



Jolanta Korłub - Ogonkowska
Materiał Teatru
1 marca 2018
Portrety
Maciej Wojtyszko