Historia zabrzańskiego festiwalu

Od 2001 roku w Teatrze Nowym odbywa się Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”. Zabrzański festiwal jest jedynym w Polsce tematycznym festiwalem prezentującym inscenizacje dramaturgii współczesnej.

Impreza ta pod Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Śląskiego, którego organizatorami są Miasto Zabrze i zabrzański Teatr Nowy ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru. Nurt ukierunkowany na realizacje i interpretacje dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 roku , który stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości" i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym.

Co roku do udziału w festiwalu zapraszane są najwybitniejsze polskie inscenizacje teatralne, które prezentowane są na scenie Teatru Nowego, jak również w obiektach postindustrialnych, charakterystycznych dla naszego regionu. Na przestrzeni dwunastu poprzednich edycji festiwalu gościliśmy m.in. Teatr Studio z Warszawy, Teatr Współczesny ze Szczecina, Teatr Nowy z Łodzi, Teatr Wybrzeże z Gdańska, Teatr Polski z Wrocławia, Teatr Powszechny z Warszawy, Teatr Rozmaitości z Warszawy, Teatr Stary z Krakowa, Teatr Polski z Wrocławia, Teatr im. S. Jaracza z Łodzi, Teatr Polski z Poznania, Teatr Polski z Bydgoszczy, Teatr im. J. Osterwy z Lublina, Teatr im. A. Mickiewicza z Częstochowy, Teatr im. H. Modrzejewskiej z Legnicy, Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha, Teatr Ludowy w Krakowa, Teatr Polonia z Warszawy, Teatr Wierszalin z Supraśla, Teatr Ludowy z Krakowa, Teatr im. C.K. Norwida z Jeleniej Góry, Lubuski Teatr z Zielonej Góry, Teatr na Woli z Warszawy, TR Warszawa.

Festiwal ma charakter konkursowy a w skład tegorocznego Jury, decydującego o przyznaniu nagród twórczych, wchodzą: Zenon Butkiewicz, Jacek Sieradzki i Jacek Rakowiecki.

Teatr Nowy podczas festiwalu zaprezentuje spektakl Piotra Rowickiego „Matki" w reżyserii Katarzyny Deszcz.

Festiwal Dramaturgii Współczesnej oprócz spektakli konkursowych obfituje również w szereg imprez o charakterze edukacyjnym m.in. warsztaty dramatopisarskie, spotkania autorskie, wystawy plastyczne, konkursy literackie, przeglądy spektakli Teatru Telewizji, prezentacje polskiego dramatu współczesnego przez młodzieżowe grupy teatralne, prezentacje miniaturek dramatu przeznaczone dla najmłodszego odbiorcy czytane w pobliskich ośrodkach edukacyjno – społecznych tzw. „Smykom rzeczywistość przedstawiona" , dyskusje widzów z twórcami przedstawień konkursowych i inne.

W tym roku dyskusje z twórcami przedstawień w Klubie Festiwalowym poprowadzi Łukasz Drewniak

Zabrzański festiwal już na stałe wpisał się na szeroką mapę festiwali teatralnych w Polsce. Co roku uczestniczy w nim ok.3 tysięcy widzów oraz niezliczona grupa młodzieży i wolontariuszy.
Festiwal jest ogromną szansą promocji Teatru Nowego oraz miasta Zabrze, a widzowie mają możliwość obejrzenia najznamienitszych zespołów teatralnych z całej Polski.

Czas ten staje się wielkim teatralnym świętem.



(-) (-)
Materiały Organizatora
9 października 2013