Huzia na Józia
"Zagrożone gatunki" Teatr Improwizowany Klancyk! w warszawskim klubie Powiększenie - w poniedziałek 14 grudnia, o godz. 20.00To spektakl złożony z serii fabularnych scen powstających na oczach widzów i zainspirowanych ich podpowiedziami. Można wybrać sceny, postaci, intrygę, formę. Do tej pory Klancyk! został przez publiczność zmuszony do pokazania socrealistycznego musicalu czy westernu o miłości.
Panda wielka, żbik, cietrzew – zagrożone gatunki, które nie mają tu nic do rzeczy. Klancyk! wraca do Powiększenia w uwielbianym, improwizowanym spektaklu komediowym. Zagrożone gatunki to przedstawienie złożone z serii fabularnych scen powstające na oczach widzów i zainspirowanych ich podpowiedziami. Sugestie widzów dotyczą konwencji scen, opisów postaci czy zdarzeń. Każdy z wieczorów jest inny, a jego nastrój i treść zależy od propozycji widowni. Publiczność Zagrożonych gatunków oglądała już m.in. socrealistyczny musical o wierze, dramat medyczny o zanikających wartościach rodzinnych, western o wierności. Słuchała opowieści przedstawicieli zmyślonych ginących zawodów, spowiedzi upadłych mistrzów sportu, wspomnień o dżentelmenach – prawdziwie zagrożonym gatunku.
Klancyk! to pierwsza warszawska grupa impro i jedna z niewielu w Polsce. Grupa pod różnymi nazwami działa od czterech lat. W 2008 roku wieczór krótkich form impro Kto widział małpę trzymającą scenariusz? gromadził tłumy widzów w Klubokawiarni Chłodna 25. Wiosną 2009 Teatr zaprezentował autorski program długich form impro Zagrożone gatunki grany z powodzeniem w klubie Powiększenie. Klancyk! składa się w większości ze studentów i absolwentów Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. Grupa współpracowała z Akademią Teatralną i Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.
„Objawienie Warszawy” Anna Laszuk, Tok FM
„Oni są polską Małą Brytanią" Agnieszka Drotkiewicz, pisarka
„Takie normalne... Dla zwykłych ludzi!" Jacek Beler, aktor
Teatr improwizowany (znany także jako improv lub impro) jest formą teatru, w którym aktorzy grają spontanicznie, bez scenariusza. Nowoczesna improwizacja miała swój początek w zajęciach prowadzonych przez Violę Spolin i Keitha Johnstone\'a w latach pięćdziesiątych XX wieku. Z takiej szkoły wyszli m.in. Bill Murray, John Belushi, John Candy, Robin Williams czy Mike Myers. Improwizacja jest szeroko spopularyzowana w Anglii i Ameryce, gdzie stanowi niezależną formę sztuki na granicy teatru, performanceu i komedii.
(-)
Materiały Teatru
16 grudnia 2009