Idea Festiwalu

Od 23 lat Teatr Polski w Bydgoszczy jesienią zaprasza widzów i teatromanów na Festiwal Prapremier. W tym roku nie może być inaczej – XXIII edycja Festiwalu Prapremier odbędzie się w dniach od 8 do 23 listopada. Festiwal obfitować będzie w spektakle z Polski i zza granicy, szkice sceniczne finałowych sztuk AURORY oraz wydarzenia towarzyszące. Hasłem programowym tegorocznej edycji będzie PROGRES/REGRES.

Progres i regres to hasła mocno związane z późnym kapitalizmem. Późny kapitalizm zaś należy rozumieć nie tylko w kategoriach ekonomicznej reprodukcji, ale jako swoistą rzeczywistość historyczną. Jest zarazem systemem społecznym, kulturowym i politycznym. Jest hybrydą, opanowującą nie tylko społeczną świadomość, lecz także rejestr nieświadomości.

Ostatnie lata i miesiące kolejno przynosiły nam wydarzenia napawające nas lękiem, poczuciem zagrożenia, bezradnością. Wojna w Ukrainie, konflikt palestyńsko – izraelski, powodzie, inflacja, pandemia, rosnące w siłę ruchy neofaszystowskie – to tylko część otaczającej nas rzeczywistości. Z drugiej zaś strony obserwujemy rozwój medycyny, nowych technologii, czy wreszcie rosnącą siłę sztucznej inteligencji. Żyjemy w poczuciu współistnienia progresu i regresu.

Jakie są skutki późnego kapitalizmu? Jak radzimy sobie z regresem, potrzebą ograniczenia konsumpcji? Jak wpływa to na postawy polityczne i społeczne? Co dziś oznacza awans klasowy? Jakie są lęki związane z regresem? Czemu pojęcie progresu się zdezaktualizowało? Te pytania zadawać będziemy podczas Festiwalu Prapremier.

XXIII edycję Festiwalu Prapremier otworzy spektakl „ANGELA (a strange loop)" w reżyserii Susanne Kennedy, będącej jednym z najbardziej wyrazistych głosów teatru europejskiego. Spektakl prezentowany był na najważniejszych festiwalach teatralnych takich jak Festival d'Avignon, Singapore International Festival of Arts, czy Festival d'Automne à Paris. „ANGELA (a strange loop)" łącząc teatr z elementami multimedialnymi, zabierze widzów w głąb zagadnień dotyczących kwestii istnienia, tożsamości, świadomości oraz natury rzeczywistości. Pokaz spektaklu odbędzie się 8 listopada o godzinie 19:00 w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym.

10 listopada na Małej Scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy o godzinie 19:00 w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia–Polska 2024-2025 zaprezentowany zostanie rumuński spektakl „Syn" w reżyserii Bobiego Pricopa. Twórcy ukazując historię Nicolasa oraz jego rodziny, badają delikatny temat depresji wśród nastolatków i bólu, którego doświadczają bliskie im osoby. Sztuka autorstwa Floriana Zellera, na której podstawie powstał spektakl, została przeniesiona na deski wielu teatrów, a podczas 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji odbyła się premiera jej filmowej adaptacji.

„Kill Me" w reżyserii argentyńskiej choreografki Mariny Otero to kolejna z festiwalowych propozycji. Spektakl jest częścią niekończącego się projektu autorki zatytułowanego „Remember to Live", w ramach którego pragnie tworzyć spektakle oparte o swoje doświadczenia aż do dnia swojej śmierci. Spektakle Otero zostały zaprezentowane między innymi w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Portugalii, Singapurze, Danii, Belgii, Autrii, Grecji, Polsce, Peru, Kolumbii, Meksyku, Brazylii, Urugwaju i Argentynie. Prezentacja spektaklu odbędzie 12 listopada o godzinie 19:00 w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym.

W ramach Festiwalu odbędzie się również pokaz wykładu performatywnego autorstwa Julii Holewińskiej, Radosława Dudy i Tomasza Szerszenia. „Wiele Końców Świata" to wykład performatywny, łączący tekst, video i muzykę oraz spajający namysł nad archiwami destrukcji z zapisem podróży do miejsc katastrof: do Fukuszimy, Hiroszimy, Auschwitz, Pompejów. Wykład zaprezentowany zostanie 13 listopada o godzinie 19:00 na Małej Scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Już 14 listopada o godzinie 19:00 zaprosimy widzów do Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego na pokaz spektaklu „Młody Mężczyzna". Przedstawienie w reżyserii Katarzyny Kalwat powstało na podstawie książki noblistki Annie Ernaux pod tytułem „Le jeune homme". „Młody Mężczyzna" to rozpisany na dwoje aktorów spektakl o intymnej relacji pisarki z młodszym od niej o trzydzieści lat mężczyzną. Istotą spektaklu jest wyzwolony głos kobiety. Związek z młodszym partnerem staje się kluczem do przeżycia przeszłości na nowo, do odzyskania własnego ciała, historii i pamięci.

Następnego dnia zaprezentowana zostanie sceniczna adaptacja kolejnej powieści francuskiego autora, tym razem będzie to „Kto Zabił Mojego Ojca?" autorstwa Édouarda Louisa. Spektakl w reżyserii Andrei Măjeri opowiada historię burzliwej relacji ojca i syna, naznaczonej takimi tematami, jak przynależność do społeczności, współczucie i toksyczna męskość. Pokaz odbędzie się 15 listopada o godzinie 19:00 na Małej Scenie TPB. Wydarzenie zorganizowane w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia–Polska 2024-2025.

Kolejnym z punktów tegorocznego programu będzie spektakl „ahat ilī. Siostra bogów" w reżyserii Anny Augustynowicz. Przestrzeń przedstawienia oparta jest o zapis mitu, stworzonego przez Olgę Tokarczuk. Mit o sumeryjskiej bogini Isztar, który pozwala spojrzeć na ludzką naturę, patrząc w oczy kolejnym postcywilizacjom, gdzie płeć i wiek przestaje mieć znaczenie, gdzie istotą dramatu staje się brak pożądania. Spektakl odkrywa to, co w ludzkości jest niezmienne od początku jej istnienia. Twórcy i twórczynie próbując zrozumieć dlaczego Inanna zeszła do podziemi, sięgają w głąb ludzkiej otchłani, tym samym pomagając przezwyciężyć lęk przed śmiercią. Spektakl zaprezentowany zostanie 17 listopada o godzinie 19:00 na Małej Scenie TPB.

Drugi tydzień Festiwalu, poświęcony zostanie prezentacji finałowych tekstów AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy, która zostanie wręczona po raz czwarty. W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało 268 tekstów z 19 krajów.

Jury, po ich przeczytaniu, jednogłośnie do finału zakwalifikowało sztuki: „Say hi to Abdo" autorstwa Mikity Ilyinchyka (Białoruś), „Norman Freeman" autorstwa Agnieszki Jelonek (Polska), „The F Word" autorstwa Lejli Kalamujić (Bośnia i Hercegowina), „Where the Glowing Trees Are" autorstwa Niny Plavanjac (Serbia), „Luter / Von Bora" autorstwa Adriana Szafrańskiego (Polska). Laureata bądź laureatkę AURORY 2024 poznamy podczas uroczystej gali zamknięcia Festiwalu, która odbędzie się 23 listopada.

Wzorem lat ubiegłych Festiwal Prapremier „wyjdzie w miasto"; gościć będziemy m.in. w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym oraz Galerii Miejskiej bwa.

Bilety są już w sprzedaży!
Sprzedaż ONLINE: https://bit.ly/41oKbaA
Rezerwacja: Nr tel.: +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90 lub e-mail: bilety@teatrpolski.pl

Pełen program dostępny na stronie internetowej Festiwalu oraz w repertuarze Teatru Polskiego w Bydgoszczy:
https://festiwalprapremier.pl/pl/program-2024/ i https://www.teatrpolski.pl/listopad-2024.html20



Jagoda Jóźwiak
Materiał organizatora
28 października 2024