Improwizacje aktorskie i inne

Od 19 do 22 marca Stary Teatr zaprasza na Warsztaty "Wokół Króli". Wydarzenie obejmuje cykl warsztatów i improwizacji, towarzyszący premierze spektaklu "Poczet Królów Polskich" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego.

Podobnie jak w spektaklu, punktem wyjścia do poszukiwań warsztatowych są wybrane wątki z dziejów polskich władców. Celem warsztatów jest wypracowanie pomysłów na sztuki teatralne i przedstawienia, inspirowane historią I Rzeczpospolitej i jej władców.

Polska historia istnieje w teatrze głównie w jej wymiarze martyrologicznym, związanym z zaborami, powstaniami narodowymi, wojną i doświadczeniem komunizmu. Historia I Rzeczpospolitej stwarza okazję do postawienia pytania o mechanizmy władzy oraz jakość i odpowiedzialność rządzących elit. Zadaniem warsztatu jest wypracowanie metod pracy z materiałem historycznym na scenie. Na ile historia może być inspiracją dla współczesnego teatru? Jakim językiem mówić o przeszłości w teatrze?

W warsztatach wezmą udział cztery zespoły, składające się z reżysera (czasem też dramaturga) oraz trójki aktorów Starego Teatru. Codziennie rano zespoły spotkają się na sesji, na której razem z ekspertami i moderatorami analizować będą wybrany wcześniej materiał źródłowy: fragmenty kronik historycznych, dokumenty, opracowania. Na jego podstawie powstaną improwizowane sceny, nad którymi zespoły pracować będą w rozmaitych przestrzeniach teatru. Efekty zaprezentują tego samego dnia wieczorem podczas publicznego pokazu w sali Muzeum.

Improwizacje aktorskie reżyserować będą: Ana Nowicka z Teatru BARAKAH z dramaturgiem Michałem Walczakiem, Maciej Masztalski z Teatru Ad Spectatores, Wojciech Faruga oraz Łukasz Twarkowski z dramaturżką Anką Herbut.

Obok scen aktorskich, swoje improwizacje przygotują i zaprezentują także: duet DJ-ów - czyli Piękni Chłopcy (19 i 20 marca), para artystów wizualnych - Anna Maria Karczmarska i Mikołaj Małek (21-22 marca) oraz choreograf Robert Wasiewicz (19-22 marca).

Moderatorami całości będą Jagoda Hernik-Spalińska i Roman Pawłowski, których wspierać będą merytorycznie eksperci z UJ: Jan Sowa i Rafał Szmytka.

W czasie trwania warsztatów odbędą się cztery wspólne pokazy, od wtorku do piątku wieczorem, o godz. 18.00.



(-)
Materiał Teatru
6 marca 2013