Innowacyjny spektakl w WTW

Wrocławski Teatr Współczesny szykuje pierwszy spektakl z dźwiękiem binauralnym, nagrywanym przy pomocy tzw. "sztucznej głowy". "Gwiazda" Helmuta Kajzara, w reżyserii Krzysztofa Czeczota to pierwsza tego typu sztuka w skali całej Europy.

Dźwięk binauralny jest nagrywany przy pomocy tzw. "sztucznej głowy". Będzie to ścieżka dźwiękowa, która - odtwarzana w zwykłych słuchawkach - da doskonałe złudzenie pełnej, naturalnej przestrzeni akustycznej. Krzysztof Czeczot sięgał już po tę technikę w swoich produkcjach radiowych. Urządzenie do nagrania wypożyczyła teatrowi Politechnika Wrocławska.

5 września, podczas próby prasowej, mogliśmy zobaczyć jak ta skomplikowana technologia, jest wykorzystywana w praktyce. Maciej Tomaszewski, bohater "Gwiazdy" odczytywał tekst krążąc wokół "sztucznej głowy", a urządzenie to rejestrowało jego słowa, oraz, co najważniejsze, miejsce z którego dobiegają.

Dzięki temu, po zapisie dźwięku, mogliśmy na zwykłych słuchawkach odsłuchać nagrania i trzeba przyznać, że jest to doświadczenie zupełnie niezwykłe. Zdaje się, że głos dobiega z różnych stron, otacza nas, zmienia swe położenie - raz "stoi za nami", a czasem szepcze do ucha.

Dzięki tej technice, widz w trakcie pokazu, będzie mógł zadecydować, czy zakłada słuchawki i wchodzi do głowy bohatera, słyszy jego myśli, głosy które nim sterują, czy też nie zakłada słuchawek i odbiera spektakl i zachowanie aktora w zupełnie innym wymiarze.

Premiera "Gwiazdy" już 24 września 2016. Więcej o spektaklu na stronie internetowej Wrocławskiego Teatru Współczesnego.



MD/ ip
Dla Studenta
8 września 2016