Interesuje nas sytuacja kobiety
Z tradycyjnym odczytaniem "Wieczoru Trzech Króli", słynnej komedii Williama Szekspira, zerwać ma spektakl przygotowywany w łódzkim Teatrze Nowym przez Katarzynę Raduszyńską. Zdarzenia, które rozegrały się w mitycznej krainie Illirii wraz z przybyciem do niej rodzeństwa Violi i Sebastiana, opowiedziane zostaną z punktu widzenia Olivii (Mirosława Olbińska), bogatej, lecz niemłodej już dziedziczki.Sztuka Szekspira jest bardzo śmieszna i mamy nadzieję, że i u nas będzie śmiesznie, ale nie na tym skupiamy uwagę. Interesuje nas sytuacja kobiety. Dla każdego feminizm oznacza coś innego. Mój oznacza, że uważam, iż kobiety powinny zacząć rozmawiać ze sobą i zacząć naprawę męskiego świata od siebie - tłumaczy reżyserka. - Święto Trzech Króli w tradycji chrześcijańskiej jest momentem duchowego przejścia z okresu świątecznego w karnawałowy.
U nas trzej królowie przyjeżdżają w innym celu. Inspiracją była powieść Josepha Conrada "Zwycięstwo", w której do pewnego miasta przyjeżdżają trzej panowie: Lucyfer, Grzech i Śmierć. Podobnie jest w "Mistrzu i Małgorzacie" Bułhakowa, gdzie mamy diabelską grupę Wolanda.
Do Violi i Sebastiana dołączono Kapitana, uznając, że rodzeństwo zostało wydalone ze swego kraju, lecz prowadzony przez niego statek się roztrzaskał.
Droga tego lucyferycznego tria wiedzie przez dwory najbogatszych i najbardziej wpływowych osób, księcia Orsinia i Olivii, bogatej dziedziczki. Jako królowie samozwańczy i pozbawieni skrupułów uzurpatorzy są krańcowo skuteczni - wyjaśnia dramaturg spektaklu, Jagoda Hernik-Spalińska.
Violę zagra Monika Buchowiec, Sebastiana - Mateusz Janicki, Kapitana - Marek Cichucki, Sir Tobiasza Czkawkę - Sławomir Sulej, zaś Sir Andrzeja Chudogębę - Michał Bieliński.
Illiria nie jest tu niezwykłą nadmorską krainą. Jest pewnym światem. Wszyscy aktorzy są opowiadaczami, którzy przychodzą opowiedzieć historię o tym, że patriarchat trzyma się mocno. Od wielu setek lat - tłumaczy Raduszyńska.
W spektakl włączono jedenaście songów, opartych na tekście Szekspira i jego sonetach. Muzyka Pawła Walickiego utrzymana jest w różnorodnej stylistyce. Premiera 17 maja na Dużej Scenie "Nowego".
Łukasz Kaczyński
Dziennik Łódzki
10 maja 2012