Japońska sztuka tańca w Instytucie Grotowskiego

Pokazy oraz warsztaty japońskiego tańca buto, które poprowadzi Daisuke Yoshimoto - jeden z największych autorytetów w tej dziedzinie, można zobaczyć od wczoraj we wrocławskim Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.

Cykl spotkań poświęcony tańcowi buto zorganizowano w ramach trwającego od października festiwalu teatralnego "Świat miejscem prawdy". Tym razem w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego zagości kultura Japonii.

Japoński mistrz Yoshimoto (na zdjęciu) oraz jego uczennice będą prowadzić warsztaty tańca od poniedziałku do środy. Na zakończenie zaplanowano spektakl, który będzie podsumowaniem pracy uczestników warsztatów. Z kolei w piątek i w sobotę wrocławska publiczność obejrzy spektakl "Kiokatabira ciała" w wykonaniu Yoshimoto.

- Tytułowa "kiokatabira" to kimono, w którym chowa się zmarłych w obrządku buddyjskim. Spektakl jest próbą pokazania upływu czasu. To - jak podkreśla tancerz - swoisty dialog serca z samym sobą - poinformowała PAP Monika Łuczkowska z biura prasowego Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

Warsztatom oraz pokazom tańca buto będzie towarzyszyć wystawa fotograficzna Tetsui Saito "Tenku Yoran" dokumentująca pracę Daisuke Yoshimoto. Ekspozycję można oglądać do 20 grudnia w Cafe THEI.

Buto to japońska forma tańca nowoczesnego stworzona w latach 50. XX w. przez artystów z tego kraju. Taniec ten wymyka się wszelkim definicjom i jest - jak podkreślają jego twórcy - próbą przełożenia ludzkiej nieświadomości na teatr. - Podobnie jak surrealiści, wczesne buto wykorzystywało skrzywienie natury, deformację, szaleństwo oraz przypadek jako zasadę kompozycji (...) Najbardziej znani twórcy buto to m.in. Kauzo Ohno, Tatsumi Hijikata i właśnie Daisuke Yoshimoto - podała Łuczkowska.



(-)
(PAP)
4 grudnia 2012