Jeden tekst - dwie różne książki...

5 września w Teatrze Andersena w Lublinie odbędzie się premiera "Alicji w krainie czarów" w reż. Jacka Timmermansa, spektaklu który powstawał we współpracy z Ambasadą Królestwa Niderlandów i przy współudziale twórców holenderskich związanych z teatrem tańca i ruchu deStilte z Bredy. W lubelskiej Alicji ruch będzie podstawowym środkiem wyrazu.

Alicja w krainie czarów Lewisa Carolla to utwór ikona: z wielowątkowej historii teatralni twórcy zazwyczaj sięgają po jeden lub kilka motywów, łącząc je, mieszając, by na nowo odczytać historię dziewczynki, która wpadła do nory królika.

Za każdym razem zastanawiamy się – kim jest Alicja? Ile ma lat? Jak traktować te wszystkie surrealistyczne obrazy i postacie, które – wydawałoby się – znamy tak dobrze z kolejnych ilustrowanych wydań utworu? Jako zabawę dziecka? Marzenie senne? Jak pisze Maciej Słomczyński w przedmowie do swojego przekładu Alicji: „ Jest to zapewne jedyny wypadek w dziejach piśmiennictwa, gdzie jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki: jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych...".

Mnogość kontekstów oraz odczytań przygód Alicji sprawia, że każda kolejna ich interpretacja – malarska, filmowa czy teatralna – daje możliwość zbudowania nowego, unikatowego dzieła.

Wersja przygotowywana przez zespół „Andersena" to wynik kolejnej międzynarodowej współpracy: tym razem z holenderskim teatrem tańca i ruchu deStilte z Bredy pod przewodnictwem Jacka Timmermansa. Zespół ten, jako jeden z nielicznych w Europie specjalizuje się w tworzeniu spektakli tańca współczesnego dla młodych widzów. Stąd w lubelskiej Alicji ruch będzie podstawowym środkiem wyrazu. W połączeniu z naszym doświadczeniem teatru plastycznego powstaje wersja, w której ciało, ruch, symbol na scenie są równoważne i dają możliwość wypracowania uniwersalnego języka teatru. Forma zabawy scenicznej zaproponowana przez twórców sprawia, że na chwilę każdy może zostać Alicją, jak i każdy może przemienić się w białego królika.

Premiera: 5 września 2015, godz. 17.00, dla widzów od lat 7.

W kontekście spektaklu zorganizowane zostały również warsztaty, na które zaprasza dział edukacji artystycznej Teatru Andersena w Lublinie. Warsztaty z zakresu pedagogiki teatru skierowane do nauczycieli, instruktorów, pedagogów, studentów i wszystkich, którzy wykorzystują w swojej codziennej pracy szeroko rozumiane narzędzia teatru (techniki dramy, teatr improwizacji, teatr włączający, techniki integracyjne). Szkolenie ma charakter ćwiczeń praktycznych i jest związane z premierą pedagogiczną spektaklu Alicja w krainie czarów. Prowadzenie: mgr Anna Nowak.



(-) (-)
Materiał Teatru
25 sierpnia 2015