Jest decyzja

Jaka przyszłość czeka festiwal teatralny Dialog – Wrocław? Jest decyzja w sprawie imprezy.

Dobiegła końca 10., jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław. W trakcie gali zamknięcia imprezy o jej przyszłości poinformowała dyrektor festiwalu Krystyna Meissner i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Przypomnijmy, że w protokole dziewiątego posiedzenia Wrocławskiego Rady Kultury można przeczytać, jaka odpowiedź padła na pytanie jej członków o przyszłość Dialogu w kontekście podziału Strefy Kultury Wrocław. Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych urzędu miejskiego Bartłomiej Świerczewski odpowiedział, że „bieżąca edycja festiwalu najprawdopodobniej będzie ostatnią". Ma to związek z „autorskim charakterem tego festiwalu i wyczerpaniem dotychczasowej formuły festiwalu".

– Co to w ogóle znaczy, że formuła festiwalu się wyczerpała? Jaka formuła? Ciekaw jestem, jakby Ktoś, kto podjął decyzję, opisał „formułę" Festiwalu – napisał na Facebooku Tomasz Kireńczuk, były dyrektor programowy wydarzenia. – Dla mnie jedyną formułą festiwalu, która była dla niego ważna, był „dialog", rozumiany bardzo szeroko, ale zawsze wpisujący teatr w kontekst tego, co polityczne i społeczne. Jeśli formuła dialogu jako takiego się wyczerpała, to naprawdę nie ma już dla nas nadziei – dodaje (pisownia oryginalna).

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dyrektora Wydziału Kultury urzędu miejskiego Jerzego Pietraszka. – Dialog – Wrocław to festiwal, którego autorką jest pani Krystyna Meissner i bez niej nie będą podejmowane żadne decyzje w sprawie tego festiwalu. Cieszymy się, że udało się go zorganizować po takim długim okresie przerwy i że odbywa się 10., jubileuszowa edycja. Po jej zakończeniu będziemy rozmawiać na temat przyszłości Dialogu. Nie wyobrażamy sobie Wrocławia bez tak dużego przedsięwzięcia teatralnego – zapewniał Pietraszek.

Na gali zamknięcia festiwalu prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podziękował dyrektor Krystynie Meissner za „powołanie do życia i 20-letnią opiekę nad tym przeglądem". – Umówiliśmy się na to, że festiwal pozostanie we Wrocławiu – poinformował Sutryk.

Jeden z najważniejszych festiwali teatralnych
– Kiedy w 2001 roku Krystyna Meissner organizowała pierwszą edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław, jej celem było doprowadzenie do spotkania artystów teatru z Zachodu i ze Wschodu, konfrontacja języków, stylów, estetyk i tematów, które wyznaczały trendy w teatrze ciągle jeszcze podzielonej Europy – można przeczytać na stronie festiwalu.

Dzięki Festiwalowi Dialog – Wrocław do Polski trafili, często po raz pierwszy, wybitni twórcy światowego teatru, m.in. Ivo van Hove, Dmitrij Krymov, Romeo Castellucci, Emma Dante i Alain Platel. Na festiwalu swoje spektakle prezentowali najważniejsi twórcy polskiego teatru, m.in. Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski, Grzegorz Jarzyna czy Jerzy Grzegorzewski.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk
Super wieczór. W obecności Krystyny Meissner i Olgi Fundacja Olgi Tokarczuk.
Za nami 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Dialog". I jak zawsze festiwal dostarczył nam niezapomnianych emocji. Przede wszystkim dziękuję Dziękuję Pani dyrektor Krystynie Meissner za powołanie do życia i 20-letnią opiekę nad tym przeglądem. Umówiliśmy się na to, że festiwal pozostanie we Wrocławiu. Dzisiaj poinformowaliśmy o tym świat. I niech ta dobra wieść się niesie.

Jako wrocławianie jesteśmy bardzo dumni i bardzo szczęśliwi, ilekroć czytamy lub słyszymy, że tak wiele niezwykłych postaci – wiele gościmy dziś w murach tego teatru – nie wyobraża sobie, by mogło mieszkać lub tworzyć w innym mieście niż Wrocław. Za tę życzliwość, pracę i dobre słowa o naszym mieście raz jeszcze dziękuję naszym wszystkim Przyjaciołom.



mh
TuWrocław.com
18 października 2021