Jubileusz 80.lecia urodzin Henryka Konwińskiego

W swoim dorobku ma zarówno wielkie widowiska, jak i kameralne produkcje. Henryk Konwiński obchodził /19 listopada/ w Operze Śląskiej 80-te urodziny.

Konwiński rozpoczynał swoją karierę jako tancerz - solista, na scenie Opery Poznańskiej, tuż po ukończeniu szkoły baletowej w Warszawie. Przez wiele lat tańczył repertuar klasyczny, by później, przejść do baletu współczesnego. Jego partnerkami były największe polskie primabaleriny na czele z Olgą Sawicką, Barbarą Kaczmarewicz czy Teresą Kujawą.

Jako reżyser debiutował w 1971 r. w Operze Śląskiej, tworząc „Traviatę" i „Salome". Opery pod kierownictwem muzycznym ówczesnego dyrektora bytomskiego teatru, Napoleona Siessa, i w reżyserii Konwińskiego, otrzymywały najwyższe ogólnopolskie oceny, a „Noc Walpurgii" została uznana przez krytyków za wybitną.

To właśnie w Bytomiu zrealizował tak ważne balety jak: „Coppelia", „Don Kichot", „Dziadek do orzechów", „Córka źle strzeżona" „Pan Twardowski" i „Romeo i Julia" do muzyki Berlioza oraz spektakle operowe m.in.: „Straszny dwór" St. Moniuszki, „Ernani" i „Rigoletto" G. Verdiego, „Madama Butterfly" G. Pucciniego, „Gioconda" A. Ponchiellego, „Orfeusz i Eurydyka" Ch. W. Glucka. Nie stronił też od lżejszych form muzycznych, czego dowodzi reżyseria „Zemsty nietoperza" i „Barona cygańskiego" J. Straussa oraz „Wesołej wdówki" F. Lehara w bytomskiej Operze i „Hrabiny Maricy" E. Kalmana oraz „Balu w Savoyu" P. Abrahama i „Oklahomy" R. Rodgersa w Gliwickim Teatrze Muzycznym.

Henryk Konwiński jest m.in. laureatem Złotych Masek, nagród za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej. Został też wyróżniony honorową nagrodą Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury Muza oraz Medalem Miasta Bytomia przyznawanym za szczególne osiągnięcia dla miasta.

W uroczystym koncercie w Operze Ślaskiej, z którą Konwiński związany jest już ponad 50 lat, udział wzięli m.in. artyści Polskiego Baletu Narodowego – Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Nova w Bydgoszczy, Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk", uczniowie bytomskiej szkoły baletowej oraz soliści, chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej.



(ak)
bytom.pl
20 listopada 2016