Jubileusz Teatru Jaracza w Olsztynie

W 2020 roku Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie obchodzi podwójny Jubileusz – 95-lecia istnienia teatru oraz 75-lecia istnienia polskiego teatru w stolicy Warmii.

Ten wyjątkowy Jubileusz Teatr rozpocznie nietypowo, bo pokazami niemych filmów z muzyką na żywo. Zaprezentowane zostaną klasyczne, niemieckie filmy ekspresjonistyczne. Pierwszy z filmów „Berlin, symfonia wielkiego miasta" W. Ruttmanna z muzyką Pawła Szamburskiego zaprezentowany zostanie 22 sierpnia o godz. 21:00.

Drugim z filmów, na które Jaracza zaprasza jest „Portier z Hotelu Atlantic" Friedricha W. Murnaura. Filmowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu kwartetu jazzowego MC Kwadrat. Projekcja odbędzie się 25 sierpnia o godz. 21:00.
Ostatnim z niemych filmów, które zaprezentowane zostaną na dziedzińcu Teatru będzie „Metropolis" Fritza Langa z muzyką Elektroakustycznego Kolektyw Przestrzenny RUMIDŁO.

Pokazy filmów odbędą się na świeżym powietrzu, tj. dziedzińcu Teatru Jaracza (od strony ul. Marii Curie-Skłodowskiej).
Na wydarzenia filmowe obowiązuje bilet w jubileuszowej cenie – 9, 50 zł. Do kupienia w kasie Teatru oraz przez Internet
Liczba miejsc na widowni ograniczona. Podczas wydarzeń obowiązuje nakaz noszenia maseczki zakrywającej nos i usta oraz dezynfekcji rąk.

BERLIN, SYMFONIA WIELKIEGO MIASTA
reżyseria: Walter Ruttmann
muzyka: Paweł Szamburski
Niemiecki, eksperymentalny film dokumentalny z 1927 roku, który ukazuje 24 godziny z życia Berlina. Co ciekawe, niektóre zdjęcia były kręcone ukrytymi kamerami, by jak najlepiej uchwycić autentyzm pulsującej życiem metropolii.
Krytycy cenią ten film nie tylko za wybitne zdjęcia, ale także za nowoczesny montaż.
Dokument dał nazwę gatunkowi filmowemu określanemu jako symfonia miejska, a reżyserowi zapewnił miano głównego reprezentanta niemieckiej awangardy filmowej.
W olsztyńskim wydaniu dzieło dopełni muzyka wykonywana na żywo przez Pawła Szamburskiego.

PORTIER Z HOTELU ATLANTIC
reżyseria: Friedricha W. Murnau
muzyka: MC kwadrat
Arcydzieło niemieckiego ekspresjonizmu z 1924 roku, to obok „Nosferatu, symfonii grozy" najważniejszy obraz F. W. Murnaua.
Bohaterem filmu jest starzejący się portier ekskluzywnego hotelu. Mężczyzna tak bardzo utożsamia się ze swoją pracą i elegancką liberią, że stają się dla niego nie tylko powodem do dumy, ale i źródłem poczucia godności. Jednak pewnego dnia portier zostaje zdegradowany do funkcji osoby obsługującej toalety... Bohaterowi przyjdzie zmierzyć się z niejednym upokorzeniem.
Muzykę do filmu zagra na żywo kwartet jazzowy MC Kwadrat.

METROPOLIS
reżyseria: Fritz Lang
muzyka: Elektroakustyczny Kolektyw Przestrzenny RUMIDŁO
Film, który stał się inspiracją m.in. dla zespołu Queen, Madonny i Georga Lucasa. To dystopijna wizja miasta przyszłości, w którym obok siebie żyją dwie klasy: na górze wąska grupa uprzywilejowanych bogaczy, a w podziemiach masa harujących i wyzyskiwanych robotników, którzy utrzymują miejską maszynę w ciągłym ruchu.
W tym świecie musi dojść do konfliktu, konfrontacji i dramatycznych decyzji...
Oprawę muzyczną do filmu przygotuje Elektroakustyczny Kolektyw Przestrzenny RUMIDŁO w składzie Maria, Marcin i Dobrosława Rumińscy.



Iwona Görke
Materiał nadesłany
21 sierpnia 2020