Katowice stolicą komedii

Styczeń w Katowicach dla teatromanów oznaczać może tylko jedno - kolejną edycję Katowickiego Karnawału Komedii. Czwartą już odsłonę Festiwalu zaprezentowali nam organizatorzy Festiwalu podczas wczorajszej konferencji, która odbyła się w siedzibie Teatru Korez.

Na konferencji obecni byli organizatorzy Festiwalu: dyrektor Festiwalu Mirosław Neinert (dyrektor Teatru Korez), współorganizatorka Festiwalu Krystyna Szaraniec (dyrektor naczelny Teatru Śląskiego). Środowisku teatralnemu towarzyszyły władze miasta: wiceprezydent Katowic, Krystyna Siejna oraz Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Katowice – Edyta Sytniewska, albowiem to właśnie miasto Katowice jest głównym sponsorem Katowickiego Karnawału Komedii, Festiwalu będącego jednym z tych wydarzeń, które pomagają stolicy aglomeracji śląskiej w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Festiwal korzysta z wypróbowanej i jak widać chwytliwej formuły: dobra sztuka zawsze kroczy w parze ze znanym nazwiskiem. Swoją obecnością zaszczycą nas zatem gwiazdy, które na co dzień znamy z ekranów naszych telewizorów m.in. Ewa Kasprzyk i Paweł Małaszyński („Berek, czyli upiór w moherze”), Jan Peszek, Anna Dymna, Krzysztof Globisz (Trylogia), Arkadiusz Jakubik („Ja”), Bartosz Porczyk („Smycz”).

Repertuar Katowickiego Karnawału Komedii jest na tyle zróżnicowany, że każdy – podług gustów – może sobie wybrać coś dla siebie. Będą więc i klasyczne farsy („Berek, czyli upiór w moherze”), i kabarety („Ja, czyli dwa do jednego”), i sztuki, w których chodzi o „coś więcej” (”Idź w noc, Margot”). Do tego "żelaznego" zestawu dochodzi również kilka niezłych imprez towarzyszących: recitali („Królowa nocy”) oraz spektakli muzycznych („Aj Waj! Czyli historie z cynamonem”). 

Z repertuaru wypadł niestety spektakl „Sprzedawcy gumek” wyprodukowany przez Teatr IMKA, którego właścicielem jest znany z seriali aktor, ulubieniec publiczności Tomasz Karolak. Podjął on decyzję o wycofaniu spektaklu z udziału w Katowickim Karnawale Komedii kiedy okazało się, że spektakl został zaproszony do udziału w innym festiwalu. W zamian w Katowicach pokazany zostanie monodram „Ja”. To nie jedyny afront, który spotkał organizatorów tegorocznego KKK – okazało się, że z partnerowania wycofała się Poczta Polska. Przypomnijmy, że każdą edycję miała „reklamować” osoba reprezentująca inną grupę zawodową. Był już górnik, była pielęgniarka, był strażak. W tym roku na afiszach promujących miała ukazać się twarz listonosza. Nie ukaże się, bo Poczta Polska jakoś nie umiała się zdecydować na wsparcie Festiwalu. Stąd za karnawałową maską skrywa się wizerunek pomysłodawcy i dyrektora – Mirosława Neinerta.  

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą na dwóch scenach – w Teatrze Korez oraz w Teatrze Śląskim w dniach 21 - 30 stycznia. I jak zwykle to publiczność poprzez udział w głosowaniu nagrodzi, najlepszy jej zdaniem, spektakl tegorocznej edycji Festiwalu. Warto w tym momencie zaznaczyć, że nagroda publiczności nie będzie jedyną nagrodą! Festiwal postarał się bowiem o jeszcze jedną nagrodę – będzie to Nagroda Aktorska im. Bogumiła Kobieli, aktora urodzonego i związanego z Katowicami. Laureata tej nagrody wybierze również publiczność. Bo to właśnie publiczność jest najważniejszym elementem tego Festiwalu! I to z myślą o niej, i o jej różnorodnych gustach powstają kolejne edycje Katowickich Karnawałów Komedii. A co na to publiczność? Pięknie odwdzięcza się organizatorom, wykupując wszystkie bilety na festiwalowe spektakle w mig jeśli nie prędzej.



Marta Odziomek, l: martao, h: mod123
Dziennik Teatralny Katowice
12 stycznia 2011