Kielecka droga do pojednania

Twórcy spektaklu wracają do trudnych wydarzeń z lipca 1946 roku, jakie zapisały Kielce na kartach historii świata. W okresie niesłabnących nastrojów antysemickich plotka o porwaniu polskiego chłopca przez społeczność żydowską doprowadziła do nieszczęścia.

Tłum przy współudziale służb mundurowych dokonał zbrodni, w wyniku której zginęło 40 osób. Dyskusje o pogromie kieleckim do dziś nie są wolne od emocji. Tragedia naznaczyła wiele pokoleń.

W niedzielę, 10 grudnia w teatrze Żeromskiego odbędzie się spotkanie z prezesem Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdanem Białkiem. W jego trakcie zostaną zaprezentowane fragmenty oraz niewykorzystane sceny filmu "Przy Planty 7/9. Bogdan's journey" w reżyserii Michała Jaskulskiego i Lawrence'a Lowingera.

Film powstawał przez blisko 10 lat w Kielcach, Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Opowiada o pogromie i kieleckiej drodze do pojednania. Ukazuje również kilkunastoletni wysiłek wykonany przez Bogdana Białka i jego przyjaciół, aby Kielce, które przez kilka dziesięcioleci uchodziły za symbol polskiego antysemityzmu, stały się dla Żydów miejscem przyjaznym i życzliwym. Początek spotkania o godz. 17. Wstęp wolny. Zdjęcia autorstwa Julii Pirotte wykorzystywane w spektaklu pochodzą z kolekcji Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma.

Autor sztuki, Tomasz Śpiewak jest finalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, zaś reżyser Remigiusz Brzyk m.in. dwa razy sięgnął po Laur Konrada.



(-) (-)
Materiał Teatru
9 grudnia 2017
Spektakle
1946
Portrety
Remigiusz Brzyk