Kolejna edycja Festiwalu im. J. Kiepury

Nowym elementem festiwalu będzie konkurs dla młodych śpiewaków "Śladami Kiepury: Bitwa tenorów na róże". Decydować będzie publiczność, a nagrodą dla tenorów będą ręcznie kute róże z platyny, złota, srebrna i brązu.

W konkursie wezmą udział: Krystian Krzeszowiak, Andrzej Lampert, Tomasz Kuk, Rafał Bartmiński i Adam Zdunikowski. Logo i plakaty przygotował znany polski plastyk na stałe mieszkający w Nowym Jorku - Rafał Olbiński.

Jak zapowiada nowy dyrektor artystyczny festiwalu, śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska, która zastąpiła Bogusława Kaczyńskiego, tegoroczny festiwal jest otwarty na nowe formy muzyczne. - Starałam się ułożyć tak program, żeby zapewnić szeroki wachlarz muzyki od najlepszych wykonań muzyki operowej, poprzez operetkę, musical, muzykę polską w wersji symfonicznej, muzykę filmową, pop, recitale, a także muzykę jazzową - powiedziała podczas konferencji zapowiadającej festiwal.

Zmieni się nie tylko formuła, ale i miejsce krynickiego festiwalu. Z powodu przeprowadzanej modernizacji Głównej Pijalni Zdrojowej, festiwal odbędzie się w olbrzymim namiocie przed Nowym Domem Zdrojowym. Nowością w programie jest Festiwal Filmów Muzycznych, gdzie zostanie wyświetlona klasyka musicalu. Galę finałową będzie transmitowała TVP 2.

Podczas wieczornych gali na scenie zaprezentują się wielkie gwiazdy muzyki operowej i operetkowej. Oprawę muzyczną przygotują muzycy Teatru Wielkiego w Łodzi i Filharmonii Zabrzańskiej. Tegoroczna edycja festiwalu zakłada także spotkania z artystami, czego według organizatorów zabrakło w ubiegłym roku. W związku z tym przewidziano cykl spotkań zatytułowanych "Kiepura?Si!", które poprowadzi Jerzy Snakowski - popularyzator teatru operowego i były zastępca dyrektora Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Wśród zaproszonych gości są m.in. duńska wokalistka Caecilie Norby, Leszek Możdżer, Tadeusz Wojciechowski, Tadeusz Kozłowski i Jacek Laszczkowski. W programie znajdzie się również m.in. recital Olgi Bończyk z piosenkami Kaliny Jędrusik "Listy z daleka" i spektakl "Kallas" z Ewą Kasprzyk, Joanną Kurowską i Beatą Kawką. Podczas Koncertu Galowego, z udziałem Symfonii Iuwentus i Edyty Piaseckiej, krynickie uzdrowisko będzie świętować swoje 220-lecie. W finałowym koncercie z cyklu Muzyka Świata wystąpią m.in.: Alicja Węgorzewska, Maciej Miecznikowski i Adam Szerszeń.

Festiwal im. Jana Kiepury to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych o zasięgu międzynarodowym. Organizowany jest od roku 1967. Twórcą festiwalu jest Stefan Półchłopek, działacz społeczny i honorowy obywatel Krynicy-Zdroju. Motywem przewodnim festiwalu jest połączenie tradycji z nowoczesnością oraz propagowanie opery i operetki szerszej publiczności. Niepowtarzalność imprezy polega na różnorodności jego programu: od koncertów galowych, przez koncerty kameralne i symfoniczne, aż po musical i jazz. Główna część imprezy odbędzie się między 10 a 17 sierpnia. Poprzedzają ją konkurs i warsztaty dla młodych śpiewaków "Kiepuriada".

Jan Kiepura (1902-1966) był tenorem i aktorem, w okresie międzywojennym jednym z najbardziej znanych na świecie polskich artystów. Występował w salach koncertowych na całym świecie i w międzynarodowych produkcjach filmowych. Zagrał w 12 filmach muzycznych, polskich i zagranicznych, m.in. "O czym się nie myśli" (1926), "Neapol, śpiewające miasto" (1930), "Zdobyć cię muszę" (1933). Artysta był związany z Krynicą. Wybudował tam willę "Patria", w której nakręcono pod koniec lat 30. kilka filmów.

Z programem festiwalu można zapoznać się na stronie: www.festiwalkiepury.pl



(-) (-)
(PAP)
6 sierpnia 2013