Kolejna odsłona filmowo-teatralnego wydarzenia
Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru powstał w 2012 roku w Kargowej, małym mieście w powiecie zielonogórskim, związanym z aktorem Maciejem Kozłowskim. Swą nazwę, rozpoznawalną już w kraju, przyjął od przydomka urodzonego tu Maćka Kozłowskiego: Kozzi Gangsta Festival. Pomysłodawcą nazwy był muzyk i przyjaciel aktora, Wiesław Hołdys. Społeczność Kargowej zapamiętała Kozłowskiego nie tylko jako aktora, ale przede wszystkim wrażliwego, dobrego człowieka. Zamysł Festiwalu od początku oparty jest na gatunku filmowym jaki uprawiał: filmie sensacyjnym, gangsterskim, kryminale, kinie akcji. Skupia się także na aktorach drugoplanowych, często pozostających w cieniu aktorów pierwszego planu, dorównujących im niejednokrotnie talentem i kreacją, czasem wręcz kluczowych dla filmu.Wspólny mianownik Kozzi Gangsta Festival i Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru to także zespół organizatorów: od początku są to członkowie Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT oraz pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej m. C. Norwida w Zielonej Górze. Dyrektorem Festiwalu jest Andrzej Buck, a szefem organizacyjnym Anna Polus.
Trzy pierwsze edycje z dużym powodzeniem realizowane były w Kargowej. Życzliwość odbiorców i ogromne powodzenie przedsięwzięcia zainspirowały organizatorów do przeniesienia imprezy do większego miasta – Zielonej Góry. Tak więc w 2015 roku Zielona Góra stała się miastem filmu, rokrocznie goszcząc aktorów, reżyserów, krytyków i artystów aktywnych w różnych dziedzinach formy kultury, miastem pełnym filmów, spektakli teatralnych, koncertów, spotkań z twórcami, aktorami, rozmów o książkach, warsztatów filmowo-teatralnych.
Festiwal nadal skupia się na promocji polskiego filmu fabularnego, szczególnie kina akcji, filmu sensacyjnego, kryminalnego i gangsterskiego wzbogaconego o elementy społeczno-obyczajowe, kina prowincji oraz związkach kina z literaturą i teatrem. Wyznacznikiem Festiwalu jest także budowanie jego koncepcji wokół fenomenu aktorów drugoplanowych. Dlatego w kolejnych edycjach utrzymywana jest nazwa: Festiwal Filmu i Teatru Kozzi... i tu zawsze dwie ważne postaci kultowych artystów, obecnych na Festiwalu poprzez retrospektywne pokazy ich dorobku. Wśród patronów byli: w 2015 roku Zdzisław Maklakiewicz oraz Henryk Machalica; w 2016 roku Wiesław Dymny i Jan Himilsbach; w 2017 Andrzej Nardelli, Zbigniew Cybulski, Roman Wilhelmi.
3. Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru Kozzi Cybulski Wilhelmi 12-16 lipca 2017 to kolejna odsłona filmowo-teatralnego wydarzenia.
Podczas tegorocznej edycji publiczność będzie uczestnikiem wielu interesujących zdarzeń w Zielonej Górze, Żarach, Szprotawie i Pałacu w Wiechlicach.
Nasze prezentacje umieszczamy w przestrzeniach pozornie nietypowych i nie przewidzianych dla teatru, filmu, koncertu i spotkań. Miejsca te jednak doskonale komponują się z naszą ofertą festiwalową: namiot Café Film na zielonogórskim deptaku, Sala Dębowa Biblioteki im. C. Norwida, Aula Uniwersytetu Zielonogórskiego, Kino Cinema City, Kino Newa i Centrum Nauki Keplera. Po raz pierwszy w Galerii Focus Mall powstanie Miasteczko Filmowe. W Żarach, dzięki partnerstwu z Żarskim Domem Kultury, będziemy na pełnym uroku Rynku Miasta, w salach Ratusza i Państwowej Szkoły Muzycznej im. Telemanna, Galerii ŻDK i kawiarni Pod Lwem; w Szprotawie w Bibliotece, sali Szprotawskiego Domu Kultury i zabytkowym Kościele pw. św. Andrzeja w Szprotawie-Iławie.
Dzięki uprzejmości właściciela Pałacu Wiechlice w sobotę 15 lipca odbędzie się tam festiwalowa gala, z wręczeniem nagród i statuetek Klaps. Gościem specjalnym Festiwalu i gali będzie reżyser Wojciech Smarzowski.
Już w marcu w ramach forpoczty Festiwalu odbyło się spotkanie z Olgą Tokarczuk, autorką książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych", na podstawie której powstał scenariusz filmu Agnieszki Holland Pokot. Obraz znajdzie się w programie Festiwalu, a kreująca główną postać aktorka Agnieszka Mandat spotka się z publicznością. W kwietniu odbyła się projekcja filmu Nigdy w życiu oraz rozmowa Łukasza Maciejewskiego z Danutą Stenką. W czerwcu, w ramach forpoczty festiwalowej odbył się koncert Magdy Umer, artystki związanej swego czasu artystycznie z Andrzejem Nardellim. Podczas spotkania rozmawiano o aktorze.
Od 2012 roku partnerem Festiwalu jest impreza odbywająca się po drugiej stronie Odry FilmFestival w Cottbus (Niemcy). Współpracując z Cottbus Film Festival wzbogacamy program naszego Festiwalu o ważne produkcje współczesnego kina niemieckiego i środkowoeuropejskiego. Pokażemy w tym roku m.in. laureata 26. Cottbus FilmFestival: film Zoologia Ivana I. Tverdovskiego (Zoologiya), Rosja 2016. Elementy kina europejskiego będą obecne również poprzez cykle: Rekolekcje filmowe, Europejskie dylematy oraz Kino znad granicy. Panorama niemiecka.
Tegoroczny Festiwal inauguruje koncert aktora filmowego i teatralnego Piotra Machalicy pt. Mój ulubiony Młynarski oraz pokaz ekranizacji powieści Bolesława Prusa z 1930 roku, niemego filmu Dusze w niewoli, scen. i reż. Leon Trystan. Obraz reklamowany był w tamtych czasach jako polska superprodukcja, a legendarny Ludwik Solski (wówczas siedemdziesięciopięcioletni), w roli ojca głównego bohatera, do dziś wzbudza podziw. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo Waldemara Rychłego. Artysta od dawna ożywia i ilustruje muzycznie nieme filmy, grając z zespołem podczas kinowych projekcji.
Festiwal to nie tylko przegląd interesujących produkcji filmowych, ale także konkurs obejmujący polskie filmy akcji wyprodukowane w latach 2016-2017: kryminalne, gangsterskie, sensacyjne, kino prowincji. Jury, po obejrzeniu wszystkich filmów konkursowych, przyzna statuetki Klaps 2017 w trzech kategoriach: Grand Prix czyli Klaps 2017 dla reżysera najlepszego polskiego fabularnego filmu kina akcji; Klaps 2017 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym; Klaps 2017 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi. Tegoroczne kino konkursowe to 10 najnowszych polskich produkcji filmowych z ostatnich dwóch lat.
Każdego roku gościmy na Festiwalu gwiazdy polskiego filmu i teatru: aktorów, reżyserów, krytyków. Od 2016 roku wydarzeniem specjalnym naszej imprezy jest Krakowski Salon Poezji, który zainaugurowali jego gospodarze Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski. W 2017 Salon Poezji będzie gościł wybitną aktorkę filmową i teatralną Teresę Lipowską. Będą także przyjaciele, którzy są z nami od pierwszej edycji: Łukasz Maciejewski: krytyk filmowy, autor książek, wykładowca akademicki w Szkole Filmowej w Łodzi, przedstawiciel Cottbus FilmFestival – od kilku lat to Bernd Buder, dyrektor programowy CFF oraz Lech Dyblik – aktor.
Wśród gości Kozzi Cybulski Wilhelmi, którzy zapowiedzieli przyjazd są m.in.: reżyser Wojciech Smarzowski, aktorki: Ewa Błaszczyk, Joanna Brodzik, Katarzyna Kołeczek, Agnieszka Mandat, aktorzy Piotr Machalica, Jacek Fedorowicz oraz satyryk, felietonista, tekściarz, poeta, piosenkarz, gitarzysta i kompozytor Krzysztof Daukszewicz.
Niemiecka panorama to m.in: pokazy najnowszych filmów wyselekcjonowanych spośród produkcji zachodniego sąsiada w ramach partnerstwa z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Cottbus FilmFestival.
W programie również retrospektywa filmów Wojtka Smarzowskiego , m.in. Wołyń oraz filmy sensacyjne w cyklu Kozzi Gangsta Film, m.in. Jestem mordercą, reż. Maciej Pieprzyca czy Prosta historia o morderstwie, reż. Arkadiusz Jakubik.
Kino biograficzne reprezentują m.in. filmy: Powidoki, reż. Andrzej Wajda, Ostatnia rodzina, reż. Jan P. Matuszyński czy Sztuka kochania, reż. Maria Sadowska.
Pokażemy film Polednice z Aňą Geislerovą jako kolejną Pocztówkę Filmową z Czech.
Tak jak w ubiegłym roku zaprosiliśmy do współpracy ks. prof. dr hab. Andrzeja Dragułę, wykładowcę uniwersyteckiego, teologa i kulturoznawcę z cyklem Rekolekcje filmowe, który stał się wydarzeniem ubiegłorocznych prezentacji. Rekolekcje to przede wszystkim rozmowy o projekcjach filmowych.
Lubuskie Konotacje to artystyczne spotkania z twórcami lubuskimi lub związanymi pracą z regionem: aktorką Joanną Brodzik, która urodziła się w Krośnie Odrzańskim, a do Liceum Ogólnokształcącego chodziła w Zielonej Górze; reżyserką i scenarzystką, zielonogórzanką Dżamillą Ankiewicz, której filmy pokażemy w retrospektywie; Piotrem Machalicą, synem znanego aktora filmowego i teatralnego Henryka Machalicy, który w latach 1960-1963 związany był z Lubuskim Teatrem. Piotr Machalica wychowywał się w Zielonej Górze wspólnie z braćmi Krzysztofem i Aleksandrem.
Przystanek Teatralny to m.in. monodram Joanny Pawluśkiewicz Co modna Pani wiedzieć powinna? z udziałem aktorki młodego pokolenia Katarzyny Kołeczek.
Znaczącą rolę podczas Festiwalu odgrywa książka filmowa i teatralna, w postaci tradycyjnej oraz jako książka mówiona. Łukasz Maciejewski, autor interesujących wywiadów z gwiazdami Aktorki. Część trzecia, będzie podczas spotkań rozmawiał z zaproszonymi gośćmi. Będziemy prezentować książki: Lubię żyć. Ewa Błaszczyk w rozmowie z Agnieszką Litorowicz-Siegert:; Nad rodzinnym albumem. Teresa Lipowska w rozmowach z ...Iloną Łepkowską; Marek Rychcik: Roman Wilhelmi. I tak będę wielki!; Wołyń. Historia pewnego filmu, Jacek Fedorowicz: Będąc kolegą kierownikiem.
Festiwal uzupełni też szereg wydarzeń skierowanych do najmłodszych odbiorców, m.in. przedstawienia i warsztaty teatralne, warsztaty literacko-manualne, wspólne gotowanie, czyli warsztaty kulinarne z Pracownią kulinarną EnceRęce, a także „Gry bez prądu", czyli spotkanie z grami planszowymi, przeróżne animacje, gry i zabawy.
Szczegóły: www.festiwal.zgora.pl
Facebook facebook.com/festiwalzgora/
(-) (-)
Materiał organizatora
23 czerwca 2017