Komiksowy dyskurs o kobiecie

Spektakl ‚Piekło kobiet' to oparta na motywach blisko stuletnich tekstów Tadeusza Boya Żeleńskiego postpunkowa sonata o ucisku, krzywdzie i zakłamaniu, niezmiennie towarzyszących kwestiom związanym z prawami kobiet.

Traktujące o prawie kobiety do decyzji o aborcji felietony Boya znajdują dziś niepokojące odbicie w otaczającej nas, nowej rzeczywistości. Rozpisany na trzy głosy żeńskie (i głos męski) komiksowy dyskurs opowie o kobiecie w XXI wieku, wciąż często żyjącej w konstrukcie państwo/kościół, trzymającym jej los w swoich rękach na tyle dotkliwie, że musi ona wyjść w geście protestu na ulice, aby głośno wyrazić swój sprzeciw. Spektakl zajmie się też zjawiskami od zawsze towarzyszącymi mechanizmom ucisku i kontroli, takimi jak inżynieria propagandy, religia i przemoc – zjawiskami nierozerwalnie połączonymi ze starannie zaprojektowanym miejscem w społeczeństwie, świadomością i losem kobiet na przestrzeni dziejów.

„Piekło kobiet", inspirowane retrofuturystyczną estetyką mrocznego komiksu lat 70 i 80, będzie drapieżnym, zatopionym w analogowych dźwiękach show zbudowanym na planie sonaty klasycznej; new-age'owym dreszczowcem o przeszłości i współczesności kobiety i jej – wciąż, wbrew pozorom, nierównym (i niegwarantowanym!) – statusie w dzisiejszych społeczeństwach.



(-) (-)
Materiał Teatru
18 maja 2017
Spektakle
Piekło kobiet
Portrety
Paweł Szarek