Koń bez rycerza, rycerz bez konia

Dawno, dawno temu, w jednym z najodleglejszych królestw żył sobie Rycerz bez Konia. Tak, tak - Rycerz bez Konia. Powiecie: "Każdy rycerz ma przecież swojego konia! I będzie to poniekąd prawda – tylko że ten akurat nie miał. I bardzo był przez to nieszczęśliwy...

 

"Rycerz bez konia" - Głównymi bohaterami sztuki są: Rycerz bez konia i Koń bez rycerza, którzy wędrują szukając siebie nawzajem. Spotykają różne postaci, ale siebie spotkać nie mogą, co czyni ich coraz bardziej nieszczęśliwymi. Wędrując oddzielnie, przeżywają jednak podobne przygody. Naprzód spotykają Łotrów, którzy nie mogą ich ograbić, ponieważ nie ma z czego. Następnie trafiają na przebraną za nietoperza Mysz, której - pomimo jej usilnych starań - nikt się nie boi. Wreszcie pojawia się Smok, którego proszą, ażeby ich pożarł. Ten jednak nie ma ochoty zjadać ich oddzielnie. Od Smoka dowiadują się o swym wzajemnym istnieniu i odżywają ich nadzieje na spotkanie. Po drodze trafiają jeszcze na Czarodzieja, ale i ten nie potrafi im pomóc. Zniechęceni długimi poszukiwaniami docierają ostatecznie do wieży, pod którą stoi Stare Drzewo. Przemawia ono ludzkim głosem, udzielając im mądrych rad. Na koniec w oknie wieży pojawia się Królewna. Ratując ją, Rycerz spada z wieży wprost na śpiącego pod Drzewem Konia. Cała trójka szczęśliwie odjeżdża do królestwa Rycerza.

Marta Guśniowska - z wykształcenia filozof (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), z zamiłowania dramatopisarka, z zawodu dramaturg Białostockiego Teatru Lalek. Wielokrotna laureatka Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, oraz Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Teatr Narodowy, autorka wielu sztuk dla dzieci wystawianych na polskich i zagranicznych scenach. Teksty Marty Guśniowskiej to autorskie bajki przetwarzające i odwracające a rebours klasyczne baśniowe wątki.

"Poczytaj mi sztukę" cykl spotkań z nową polską dramaturgią skierowaną do dzieci i młodzieży. W trakcie każdego wydarzenia aktorzy Teatru Andersena oraz zaproszeni goście odczytają tekst kolejnej sztuki. W spotkaniach biorą udział autorzy sztuk, którzy w formie warsztatu z widzami przybliżą nam trudności oraz zalety fachu dramaturga. Zapytamy czego oczekuje dzisiejsza młoda widownia, czy język, tematy i forma proponowanych sztuk spełniają ich oczekiwania, czy może jest to kolejna bariera w kontakcie widz-teatr. Nasz cykl kierujemy przede wszystkim do nauczycieli, pedagogów, bibliotekarzy, instruktorów teatralnych czyli tych, którzy razem z nami kreują program wychowania teatralnego młodych widzów.

"Rycerz bez konia" / dla widzów od lat 5 /

29 maja 2014 (czwartek) godz. 17.00 (scena górna)
wstęp: 1 zł

Bilety wstępu do kupienia w kasie Teatru im. H.Ch. Andersena w cenie: 1zł
Kasa biletowa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00 oraz na 2 godziny przed spektaklem. Tel. 81-532 32 25

Teatr. H.Ch. Andersena
Ul. Dominikańska 1 (na Starym Mieście)
Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie
www.teatrandersena.pl



(-)
Materiały Teatru
28 maja 2014