Koncert i płyta
15 grudnia o g.18 Capella Cracoviensis zaprasza do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach na "Die Kunst der Fuge" Jana Sebastiana Bacha wykonaną na historycznych instrumentach pod batutą Alessandro Moccia.Jeżeli szukalibyśmy najbardziej abstrakcyjnej, ale zarazem najbardziej ścisłej postaci ducha czystej kreacji - tutaj staniemy u celu. "Sztuka fugi", enigmatyczny traktat artystyczny w postaci arcydzieła, czy arcydzieło, które przybrało wykładniczą moc traktatu? Paradoks: jeden z najsłynniejszych utworów, którego ani geneza, ani przeznaczenie nie są znane: nie wiadomo nawet, czy miał być grywany, czy miał służyć wyłącznie znawcom do lektury? I w jaki sposób zakończyłaby się ostatnia fuga, przerwana w momencie najwyższej komplikacji?
Tylko Bach mógł odpowiedzieć na te pytania, my jedynie wciąż do nich wracamy. Za każdym razem, gdy hipnotyczną "Sztukę fugi" wykonują wyjątkowi artyści, tacy, jak prowadzący od skrzypiec grającą na historycznych instrumentach orkiestrę Capelli Cracoviensis Alessandro Moccia, na co dzień koncertmistrz sławnego zespołu Philippe'a Herreweghe - Orchestre des Champs-Élysées.
Die Kunst der Fuge w interpretacji Capelli Cracoviensis 15 grudnia o 18.00 w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.
Tymczasem jeszcze przed 15 grudnia ukaże się płyta z dwiema wersjami Te Deum autorstwa Jeana-Baptiste'a Lully'ego i Marca-Anthoine'a Charpentiera, na której chór Capelli Cracoviensis towarzyszy słynącemu ze stylistycznego wyrafinowania ensemblowi Le Pome Harmonique prowadzonemu przez Vincenta Dumestre'a. Album ukaże się nakładem specjalizującej się w muzyce dawnej wytwórni Alpha w serii Collections Versailles obejmującej nagrania dokonane na żywo w wersalskiej kaplicy królewskiej. Materiał został zarejestrowany podczas wizyty CC we Francji w marcu tego roku. Oficjalna premiera albumu planowana jest na 14 stycznia 2014, niemniej dla polskich entuzjastów francuskiego baroku oraz wielbicieli talentu CC i Le Pome Harmonique wydawnictwo będzie dostępne jeszcze w pierwszej połowie grudnia.
Capella Cracoviensis nie byłaby także sobą, gdyby nie przygotowała także czegoś zaskakującego w przyszłym roku. Andreas Steier, Christophe Coin, Kai Wessel, Alessandro Moccia, Fabio Bonizzoni - w pierwszym półroczu 2014 r. nie zabraknie znakomitości. Wraz z nimi nowe lub odświeżone serie koncertów: Długie zimowe wieczory ożywią niedziele w styczniu i w lutym (BACH laboratorium Bonizzoniego), inne koncerty zwrócą uwagę na wybrane daty z historii muzyki (debiut z CC Andreasa Steiera - najpierw w roli dyrygenta - oraz pierwsze wykonanie na instrumentach dawnych przez polski zespół i polskiego pianistę Koncertu fortepianowego f-moll Chopina), cykl 6 tygodni przypomni tradycyjny i wpisany w kulturę sens wielkopostnego oczekiwania na Święta Wielkanocne (rozmaitości: od dzieł czysto instrumentalnych, przez wokalne a cappella, po oratorium Siedem ostatnich słów Chrystusa Haydna), a majowe koncerty z lunchem przyniosą nie tylko występy znanych mistrzów smyczka - Alessandra Moccii i Alessandra Tampieri, ale i ponownie Andreasa Steiera - tym razem na pianoforte. Nie zabraknie Capelli w cyklu Opera RARA (Paride ed Elena Glucka, 29 V), w Krakowie wiosenny sezon zakończy się zaś 4 VI Mesjaszem Händla, powtórzonym następnie podczas festiwalu w Halle (ostatni koncert będzie miał miejscu na Bachfest w Lipsku).
Wiosna to też dwutorowy rozwój cyklów edukacyjnych: do tradycyjnych matinée, dochodzą koncerty dla Uniwersytetu Dzieci. Wychowywanie świadomej publiczności jako budowanie społeczeństwa obywatelskiego? Utrwalanie dziedzictwa kultury europejskiej? To, co w muzyce nam najbliższe - czerpanie przyjemności z obcowania z wybitnymi dziełami? Wszystkie trzy powody wydają się równie istotne, by muzyczną edukację traktować poważnie.
Capella Cracoviensis
Zima 2013
środa 11 XII matinée koncert edukacyjny dla juniorów i seniorów
Antologia Polifonii Renesansowej
11.00 Kraków aula przy kościele Franciszkanów
niedziela 15 XII
Bach Die Kunst der Fuge
CC Alessandro Moccia koncertmistrz
18.00 Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
Bilety info i rezerwacja: + 48 602 620 698, bilety@capellacracoviensis.pl
(-) (-)
Materiał organizatora
10 grudnia 2013