Konferencja medialna - Awangarda i socrealizm

12 listopada 1949 zespół Kazimierza Dejmka rozpoczął nowy etap działalności łódzkiego teatru premierą Brygady szlifierza Karhana – manifestem teatralnego socjalizmu. Dziś, 65 lat później, zmierzymy się z tradycją Teatru Nowego, któremu patronuje jego założyciel i wieloletni dyrektor. Rocznica powstania Teatru stała się przyczynkiem do refleksji, której efektem jest projekt „Awangarda i socrealizm. W 65 lat po powstaniu Teatru Nowego w Łodzi".

Zapraszam Państwa na konferencję medialną dotyczącą projektu „Awangarda i socrealizm", która odbędzie się 22 października 2014 r. (środa) o godz. 14.00 na foyer Dużej Sali Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (ul. Więckowskiego 15).

Inauguracja projektu odbędzie się 12 listopada 2014 r. wznowieniem spektaklu Brygada szlifierza Karhana w reż. Remigiusza Brzyka. Następnie od 15 do 22 listopada 2014 r. każdego dnia o stałej wieczornej godzinie będą odbywać się wydarzenia artystyczne. Większość z nich w specjalnie do tego projektu zaprojektowanej przez Michała Zadarę przestrzeni. Projekt kończymy 22 listopada prapremierą sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk Kobro w reż. Iwony Siekierzyńskiej.

AWANGARDA I SOCREALIZM
W 65 LAT PO POWSTANIU TEATRU NOWEGO W ŁODZI
Projekt Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi współorganizowany przez Muzeum Sztuki w Łodzi, miesięcznik „Dialog" i Instytut Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Jest to projekt transdyscyplinarny nawiązujący do początków naszej sceny. Jej narodziny są jednym z efektów kulturowo-społecznego fermentu powojennej Łodzi. Poprzez ponowne przyjrzenie się temu wydarzeniu i okresowi, chcemy zapytać o motywacje zaangażowanych postaw artystycznych, o ich związki z dominującą ideologią bądź inspiracjami idealistycznymi. W dzisiejszych dyskusjach o możliwej instrumentalizacji kultury, o jej społecznej misji, skuteczności i przydatności prac artystów, te kwestie wydają się szczególnie istotne.

Celem projektu jest refleksja nad wzajemnymi relacjami awangardy i socrealizmu w powojennej Polsce (ze szczególnym uwzględnieniem Łodzi) oraz obecnego stosunku do sztuki zaangażowanej, która może być rozpatrywana w kategoriach rozwinięcia obu historycznych postaw i dyskusji z nimi. Stałą przestrzenią tygodniowych spotkań będzie gmach Teatru Nowego, którego przearanżowane wnętrze stanie się środowiskiem dla działań teatralnych, performatywnych, wykładów, instalacji i projekcji. Do ich realizacji zaprosiliśmy Remigiusza Brzyka, Martę Górnicką, Michała Januszańca, Michała Kmiecika, Joannę Krakowską, Annę Molską, Alicję Rogalską, Iwonę Siekierzyńską, Małgorzatę Sikorską-Miszczuk, Cezarego Tomaszewskiego, Michała Zadarę i Wojtka Ziemilskiego.



(-) (-)
Materiał Organizatora
20 października 2014