Koniec festiwalu w Powszechnym

To już ostatnia szansa, by dzięki Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zapoznać się z "rzeczywistością współczesnego teatru". Na scenie tym razem zobaczymy m.in. Jerzego Trelę, Annę Dymną i Annę Polony

Eugene Ionesco i Elfriede Jelinek, Piotr Cieplak i Maja Kleczewska, Narodowy Stary Teatr z Krakowa i Teatr Polski z Bydgoszczy będą bohaterami finału XVII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, organizowanego przez Teatr Powszechny.

Skandalistki

Głównymi tematami pisarstwa Elfriede Jelinek jest kobieca seksualność i walka płci.
W 2004 roku Jelinek otrzymała Nagrodę Nobla za "demaskowanie absurdalności stereotypów społecznych w powieściach i dramatach". Zwrócono również uwagę na "nadzwyczajną lingwistyczną pasję" Jelinek. Przyznaniu tej nagrody towarzyszyła otoczka skandalu. Jeden z członków Akademii Szwedzkiej zrezygnował z dalszego uczestnictwa w pracach, podkreślając, iż ta decyzja "rujnuje nagrodę".

W sztuce "Babel" Jelinek dotyka fundamentalnych pytań dotyczących umierania, religii, wojny. Jest obrazem tych, którzy każdego dnia od nowa muszą zmagać się z piętnem śmierci, żałoby.

Spektakl w reżyserii Mai Kleczewskiej właśnie w bydgoskim Teatrze Polskim jest prapremierowym wystawieniem w Polsce tego tekstu. Do tej pory na scenie "Polskiego", można było zobaczyć sztukę "Ulrike Marie Stuart", gościnnie pokazywaną przez Thalia Theatre z Hamburga, w ramach Aneksu Festiwalu Prapremier, który poświęcony został Elfriede Jelinek, a także sztukę "O zwierzętach", która od trzech sezonów cieszy się niezmiernym powodzeniem widzów.

Maja Kleczewska to jedna z ciekawszych współczesnych polskich reżyserek teatralnych. W 2006 została laureatką nagrody Paszport Polityki "za bezkompromisowe, ale i mądre, wpisywanie w klasyczne fabuły zagubienia współczesnego człowieka oraz za malarską wyobraźnię, pozwalającą budować na scenie fascynujące światy".

W minionym roku spektakl "Babel" otrzymał na IX Festiwalu Prapremier nagroda dla zespołu aktorskiego. Na scenie ujrzymy Karolinę Adamczyk, Dominikę Biernat, Martę Nieradkiewicz, Małgorzatę Witkowską, Michała Czachora, Artura Krajewskiego, Marcelego Zygmunta oraz gościnnie Michała Jarmickiego i Sebastiana Pawlaka. Autorem piosenek do spektaklu jest Daniel Pigoński.

Podwójne pożegnanie

- Tematem tegorocznej edycji festiwalu jest rzeczywistość współczesnego teatru - przyznaje Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego oraz dyrektor Festiwalu. - U podstaw przedsięwzięcia legło zamierzenie ukazania tego wszystkiego, co stanowi o swoistości współczesnej twórczości teatralnej. Nie ulega zaś wątpliwości, że najbardziej charakterystyczną jej cechą jest niejednorodność, wieloaspektowość, uniemożliwiająca systematyzację mnogości zjawisk składających się na współczesny teatr za pomocą jednej kategorii porządkującej.

Spektaklem kończącym XVII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych będzie "Król umiera, czyli ceremonia" Eugene\'a Ionesco w reż. Piotra Cieplaka, będący pochwałą bogactwa i namiętności życia, ale również obrazem śmierci w jej wzniosłym i wyzwalającym wymiarze - tak zapowiada reżyser. To opowieść o karuzeli życia i śmierci i nieustannej przemianie form, o starym teatrze, tworzonym przez nazwiska takich twórców jak Anna Polony, Anna Dymna czy Jerzy Trela; teatrze który odchodzi wraz z nieuchronnym naporem nowych czasów i nowych konwencji inscenizacyjnych.

W spektaklu grają Dorota Segda, Jerzy Trela, Anna Dymna, Anna Polony, Jacek Romanowski, Zbigniew Kosowski, Leszek Piskorz.

Spektakl obejrzeć będzie można 5 i 6 kwietnia o godz. 19 w Teatrze Powszechnym (ul Legionów 21). Bilety w cenie 80 i 100 zł. 5 kwietnia 2011 r. po spektaklu spotkanie z twórcami poprowadzi Łukasz Drewniak.



Łukasz Kaczyński
Polska Dziennik Łodzki
4 kwietnia 2011
Spektakle
Babel