Konkurs dramaturgiczny
Wrocławski Teatr Współczesny wspólnie z Miastem Wrocław będzie co dwa lata organizował konkurs dramaturgiczny.Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podjął tę decyzję doceniając wyniki i potencjał Ogólnopolskiego Konkursu Dramaturgicznego zakończonego w październiku minionego roku. Dwa nagrodzone dramaty - "Silesia, Silentia" Lidii Amejko oraz "Garnitur Prezydenta" Maliny Prześlugi można będzie już wkrótce oglądać na scenie WTW.
Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem środowiska kulturalnego i prasy teatralnej. Sztuka "Silesia, Silentia" Lidii Amejko, wywiad z autorką oraz obszerny tekst o jej twórczości opublikowane zostały tuż przed zaplanowaną na 23 stycznia prapremierą, w najnowszym numerze czasopisma "Dialog". Od lat eksperymentująca z językiem pisarka o wielkiej wyobraźni i wrażliwości ma na swoim koncie m.in. nominowane do Nagrody Literackiej Nike "Głośne historie", "Żywoty świętych osiedlowych"], słuchowisko "Gdy rozum śpi - włącza się automatyczna sekretarka. Rzecz o gadaniu" i dramaty: "Męka Pańska w butelce", "Pan Dwadrzewko", "Farrago" [realizacja m.in. w 1998 r. we Wrocławskim Teatrze Współczesnym], "Przemiana 1999", "Nondum". Jej twórczość przetłumaczona została na język angielski, niemiecki, chorwacki, hiszpański, włoski i czeski.
5 marca 2016 roku na scenie WTW pojawi się kolejny tekst nagrodzony w konkursie - "Garnitur Prezydenta" Maliny Prześlugi, wybitnej młodej autorki dramatów i prozy, dramaturga Teatru Animacji w Poznaniu. Prześluga tworzy dla dzieci i młodzieży. Napisała dotąd około pięćdziesięciu sztuk, z których blisko trzydzieści zostało już zrealizowanych. "Garnitur" jest jej pierwszym utworem dla widzów dorosłych. Wielokrotnie nagradzana, m.in. nagrodą indywidualną w 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za tekst "Chodź na słówko". Spektakl w WTW wyreżyseruje Cezary Iber - młody, niepokorny wizjoner, aktor oraz reżyser teatralny i filmowy. Niezwykle wnikliwą analizę dramatu opublikowało w grudniu 2015 roku pismo "Teatr".
W czerwcu 2016 roku Wrocławski Teatr Współczesny planuje także czytania performatywne pięciu spośród trzydziestu jeden dramatów nadesłanych na konkurs, reżyserowane przez najmłodsze pokolenie polskich reżyserów teatralnych:
"Bar świętej krewety" Mariusza Sieniewicza w reżyserii Tomasza Szczepanka,
"Wolfgang Amadeus Moz" Michała Bajera w reżyserii Tomasza Cyza,
"Dzieci" Wojciecha Ziemilskiego w reżyserii Leny Frankiewicz,
"Drzewom nie wypadają włosy" Małgorzaty Szczerbowskiej w reżyserii Judyty Berłowskiej,
Kunstkammer" Agnieszki Jakimiak w reżyserii Agaty Dyczko.
Na zdjęciu: dyrektor WTW Marek Fiedor i prezydent Rafał Dutkiewicz.
(-) (-)
Materiał Teatru
20 stycznia 2016