Konkurs na nagrody muzyczne rozstrzygnięty

Dyrygent Bassem Akiki, tancerka Daria Sukhorukova są wśród laureatów XII Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Statuetki rozdano podczas gali, która odbyła się w poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagrody przyznano w 18 kategoriach.

Dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury - organizatora konkursu - Iwona Wujastyk powiedziała, że w tym roku w konkursie mogły wziąć udział nie tylko teatry muzyczne, "których statut to określa", ale wszystkie teatry w Polsce, "które mają w swoim repertuarze spektakle muzyczne".

Do każdej z 18 kategorii nominowane zostały trzy osoby. Wujastyk pogratulowała wszystkim, bo jak podkreśliła "już sama nominacja w tym konkursie jest nagrodą" - powiedziała Wujastyk.

Nagrodę specjalną za całokształt pracy artystycznej otrzymał dyrygent Andrzej Straszyński z Warszawskiej Opery Kameralnej. "Moja ponadczasowa 40-letnia praca w teatrach operowych była fascynującą przygodą intelektualną, ale również zobowiązaniem, bo pochodzę z rodziny obecnej w różnych dziedzinach sztuki, a szczególnie muzyki i teatru" - powiedział nagrodzony. "W całym moim życiu zawodowym mogłem obcować pięknem" - dodał.

W kategorii najlepszy spektakl, ex aequo zostały nagrodzone opery "Falstaff" Giuseppe Verdiego wystawiony w Operze Novej w Bydgoszczy (na zdjęciu Łukasz Goliński w tytułowej roli) oraz "Legenda Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego z Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Za rolę Julii w operze "Romeo i Julia" Charles'a Gounoda - zrealizowanej przez Operę Śląską w Bytomiu - Ewa Majcherczyk otrzymała miano najlepszej śpiewaczki operowej. Najlepszym śpiewakiem operowym jury uznało Łukasza Golińskiego z Opery Novej w Bydgoszczy wykonującego rolę tytułową w "Falstaffie".

W kategorii najlepszy debiut nagrodzeni zostali: Aleksandra Żakiewicz - za rolę w operze "Armide" Jean-Baptiste'a Lully'ego wystawioną w Warszawskiej Operze Kameralnej, oraz Sławomir Naborczyk - za rolę w "Księżniczce Czardasza" Emmerich Kalman zrealizowanej przez Operę Śląską w Bytomiu.

Najlepszymi wokalistami musicalowymi zostali: Agnieszka Przekupień, występująca w Operze i Filharmonii Podlaskiej - Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku w spektaklu "Doktor Żywago", oraz Jakub Wocial z Teatru RAMPA na Targówku - za rolę w "Jesus Christ Superstar".

Nagrodę w kategorii najlepszy reżyser otrzymał Robert Bondara za operę "Legenda Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego, wystawioną w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Został on również nagrodzony za najlepszą choreografię do "Świtezianki", realizowanej przez Teatr Wielki Operę-Narodową. Bassem Akiki z Opery Śląskiej w Bytomiu zwyciężył w kategorii najlepszy dyrygent ("Romeo i Julia" Charles'a Gounoda).

W kategorii najlepsza tancerka klasyczna nagrodzona została Daria Sukhorukova za "Annę Kareninę" wystawioną w poznańskim Teatrze Wielkim, a za najlepszego tancerza klasycznego uznano Dawida Trzensimiecha z Teatru Wielkiego-Opery Narodowej występującego w "Jeziorze Łabędzim" Piotra Czajkowskiego.

Najlepszymi tancerzami w pozostałych formach tanecznych jury uznało: Julię Korbańską tańczącą w "Legendzie Bałtyku" poznańskiego Teatru Wielkiego oraz Macieja Glaza z Opery na Zamku w Szczecinie za choreografię stepu do przedstawienia "Crazy for You".

Jury nagrodziło też Barbarę Kędzierską z Opery Krakowskiej za najlepszą scenografię do przedstawienia "Norma" Vincenzo Belliniego.

W kategorii najlepszy plakat nagrodę otrzymał Tomasz Bogusławski za afisz do spektaklu "Falstaff" wystawiony w bydgoskiej Operze Novej. Nagrodę za najlepsze kostiumy jury przyznało Agacie Uchman za kostiumy do musicalu "Crazy for You" wystawionego w Operze na Zamku w Szczecinie.

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury są jedynymi w Polsce nagrodami dla teatralnego środowiska muzycznego. Od 2006 r. przyznaje je Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie. Jak powiedziała podczas gali dyrektor Wujastyk "jest to najważniejsza marka" tej instytucji.

Laureatów wszystkich kategorii XII Teatralnych Nagród Muzycznych wyłoniła kapituła, w skład której weszli śpiewacy: Izabela Kłosińska, Danuta Renz, Ryszard Karczykowski, scenograf Marek Chowaniec, grafik Andrzej Pągowski, dyrygent i aranżer Adam Sztaba oraz tancerka i choreografka Krystyna Mazurówna. Janusz Józefowicz został powołany przez kapitułę, jako ekspert w dziedzinie musicalu. Kapitule przewodniczyła Iwona Wujastyk.



Olga Łozińska
Kurier PAP
18 września 2018