Konkurs na sztukę o Powstaniach Śląskich

Otwarty konkurs na sztukę inspirowaną Powstaniami Śląskimi ogłosił w czwartek Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Zwycięzca może liczyć na 10 tys. zł i prezentację swojego dzieła na katowickiej scenie w 2021 r.

W tym miesiącu w Katowicach zainaugurowano obchody 100-lecia Powstań Śląskich. Honorowy patronat objął nad nimi prezydent RP Andrzej Duda.

- To niekoniecznie musi być rzecz historyczna, biograficzna. Chcemy, by autorzy spróbowali przyjrzeć się temu, jakie znaczenie powstania mają dzisiaj, co z nich zostało - powiedział podczas konferencji prasowej w Katowicach dramaturg Teatru Śląskiego Artur Pałyga, który zasiądzie w jury konkursu.

- Nie przypominam sobie żadnego tekstu, który by opowiadał o Powstaniach Śląskich, oprócz fragmentów w filmach i książkach. Nie ma takiego spektaklu, który by w interesujący i nieoczywisty sposób opowiadał o tych ludziach, którzy stanęli naprzeciwko siebie, mówiących często tym samym językiem, którzy z jednej strony postanowili zostać tam, gdzie są, czyli w Niemczech i drugich, którzy postanowili przyłączyć się do państwa, którego nie było 120 lat na mapie i nagle ono powstaje - powiedział dyrektor teatru Robert Talarczyk.

- To też opowieść o pewnym marzeniu. Abstrahując od spraw politycznych i ideologii, która za tym stoi, to jest w tym coś magicznego, że pragmatyczni Ślązacy nagle postanawiają zrobić coś w pewien sposób absurdalnego, bo nie wiadomo, jak długo to nowe państwo będzie istnieć. To fajna pożywka dla dramatopisarzy - dodał.

Prace można nadsyłać do 15 września, rozstrzygnięcie konkursu jest planowane na grudzień.

Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Jak czytamy w uchwale sejmowej: "Powstania Śląskie są niezwykle ważnymi wydarzeniami historii Śląska i historii Polski. Trzy Powstania Śląskie z lat 1919, 1920, 1921 niosą przesłanie dla przyszłych pokoleń. Powstańcza walka o powrót do Polski piastowskiego Górnego Śląska cechowała się wyjątkową konsekwencją i skutecznością. Mimo trwającego kilka wieków oddzielenia regionu od reszty ziem ojczystych i stosowania przez niemiecką administrację polityki germanizacyjnej polskość przetrwała. Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego, są końcowym akordem procesu jednoczenia ziem polskich w okresie porozbiorowym".



Anna Gumułka
Kurier PAP
29 marca 2019