Koralina w Pinokiu
Spektakl w reżyserii Karoliny Maciejaszek jest adaptacją słynnej powieści Neila Gaimana. "Koralina" to opowieść z pogranicza fantastyki i horroru. Premiera 28 września.Główna bohaterka niczym współczesna Alicja w Krainie Czarów, trafia do świata po drugiej stronie tajemniczych drzwi. Odkrywa tam surrealną rzeczywistość spełnionych pragnień i fantazji: na początku kuszącą niczym najpiękniejsze marzenie, później - przerażającą jak najgorszy koszmar senny. Tworzone w Teatrze Pinokio przedstawienie ma nawiązywać do stylistyki opowieści grozy. Jednym z podstawowych tematów spektaklu jest konfrontacja dziecka ze swymi lękami. Twórcy spektaklu uzyskują niepokojącą i mroczną atmosferę opowieści brytyjskiego autora, łącząc teatr żywego planu z elementami teatru lalkowego. Uwaga! Tylko dla odważnych!
Premiera 28 września 2013 w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier.
Neil Gaiman jest jednym z najlepszych twórców nowoczesnego komiksu, a także książek dla osób z różnych grup wiekowych. Uważany za jednego z dziesięciu najlepszych żyjących postmodernistów. Tworzy prozę, poezję, filmy, teksty piosenek, artykuły, komiksy i dramaty. Jak dotąd jego najważniejsze dzieła to bestsellerowa komiksowa seria Sandman oraz nagrodzona w wielu krajach tytułem książki roku powieść Amerykańscy bogowie, która doczekała się też nagród Hugo, Nebula, Bram'a Stokera, SFX oraz Locus, była nominowana do wielu innych, m.in. World Fantasy Award i Minnesota Book Award. W 2009 r. powieść Księga cmentarna otrzymała prestiżowe nagrody Hugo, Locus oraz Newbery, a ekranizacja Koraliny (2002) w reżyserii Henry'ego Selicka została nominowana do Oscara za najlepszy film animowany. Gaiman już trzykrotnie odwiedził Polskę - pierwszy raz w 2003 roku w czasie promocji Koraliny. Ponownie odwiedził nas w marcu 2007 r. aby promować swoje zbiory opowiadań Rzeczy ulotne oraz M jak Magia, natomiast trzy lata później powrócił z okazji wydania książki Odd i lodowi olbrzymi oraz nowej edycji Chłopaków Anansiego. Neil urodził się i wychował w Anglii, teraz mieszka w Minneapolis w stanie Minnesota, USA. Ma troje dzieci i narzeczoną, amerykańską wokalistkę Amandę Palmer.
Powieść Gaimana utrzymana jest w konwencji opowieści grozy i my staramy się w spektaklu taką atmosferę przekazać. Nie chcemy jednak zostawić dzieci w poczuciu paniki. Chcemy, żeby to była straszna bajka ale też dowcipna, ironiczna i przewrotna. Ma to być spektakl, który pozwoli konfrontować się z lękiem, będącym podstawową emocją nie tylko w życiu dziecka. Ten spektakl pokazuje, że w otaczającej nas rzeczywistości nie ma się czego bać. Dużo straszniejsze są wytwory naszej wyobraźni. Nigdy rzeczywistość nie jest tak straszna jak to, co potrafimy stworzyć w swoich głowach.
Karolina Maciejaszek, reżyserka
Spektakl od 9 roku życia.
Premiera 28 września 2013 w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier.
(-) (-)
Materiał Teatru
19 września 2013