Kostka brukowa z Ulicy Krokodyli

Najpierw spektakl wg Schulza, potem spotkanie na temat jego twórczości, a na koniec uroczyste odsłonięcie kostki brukowej z Ulicy Krokodyli w Drohobyczu. Teatr Pinokio zaprasza 22 listopada.

22 listopada 2013 o godz. 19.00 Teatr Pinokio w Łodzi zaprasza na wielokrotnie nagradzany spektakl "Bruno Schulz - historia występnej wyobraźni". Przedstawieniu towarzyszyć będzie rozmowa z redaktorem książki "Schulz. Przewodnik Krytyki Politycznej" - Jakubem Marmurkiem oraz reżyserem spektaklu - Konradem Dworakowskim. Tematem spotkania będzie twórczość Bruno Schulza w różnych odsłonach - filmowej, teatralnej, a także komiksowej. Rozmówcy zastanowią się, czym dziś jest Ulica Krokodyli i co ma ona wspólnego z Łodzią.

Po spektaklu i spotkaniu odbędzie się uroczyste odsłonięcie kostki brukowej z Ulicy Krokodyli w Drohobyczu. Kostka, która została przekazana Teatrowi Pinokio w Łodzi w listopadzie 2012 roku przez Teatr "Alter" z Drohobycza podczas artystycznej akcji "Przesyłka od Brunona Schulza", zostanie wmurowana przed foyer Małej Sceny. Kostka będzie przypominać łodzianom o Scenie Wyobraźni im. Brunona Schulza dla widzów dorosłych, która działa od 2010 roku w Teatrze Pinokio w Łodzi.

"Bruno Schulz - historia występnej wyobraźni" to spektakl w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Inspiracją do jego powstania były opowiadania pochodzące ze "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod klepsydrą" oraz grafiki Brunona Schulza. Na scenie realizatorzy kreują niesamowity świat wyobraźni, mitologii i dzieciństwa, który odkrył przed nami w swojej twórczości artysta z Drohobycza. Spektakl pozornie pozbawiony dialogów, wymaga od widza skupienia się na działaniu aktora i jego pracy nad animacją lalki. Wśród licznych nagród otrzymał Złotą Maskę za najlepsze przedstawienie teatru lalek w sezonie 2009/2010 przyznawaną przez łódzkich recenzentów.

"Schulz. Przewodnik Krytyki Politycznej" to książka-eksperyment. Nie jest kolejną nudną monografię wielkiego autora. W książce Krytyka Polityczna przygląda się Schulzowi na cztery sposoby: eseistycznie, literacko, filmowo i komiksowo. W pierwszej części autorzy, tacy jak Adam Lipszyc i autorki, takie jak Julia Fiedorczuk przyglądają się prozie Schulza w takich kontekstach, jak posthumanizm, filozofia przedmiotu czy dialog, jaki jego proza podejmuje z filozofią żydowską. W części drugiej różni autorzy zostali poproszeni, by w swojej prozie podjęli wyzwanie Schulza, spróbowali się z nim dialogu. Efektem jest m.in. unikalny utwór Andrzeja Szpindlera Różowy Murzyn, sytuujący się na granicy prozy, poezji i eseju wizualnego. W części trzeciej obok wywiadu z braćmi Quey, został przedstawiony temat projektu filmu biograficznego o Schulzu autorstwa Maćka Pisuka, autora scenariusza filmowej historii Paktofoniki Jesteś bogiem. I wreszcie w ostatniej części tacy komiksiarze jak Agnieszka Piksa, Jakub Woynarowski i Patryk Mogilnicki przedstawili komiksy na różny sposób inspirowane prozą i postacią Schulza.

Bilety na spektakl:

25 zł dla widzów dorosłych

20 zł dla widzów do 18 roku życia



(-) (-)
Materiał Teatru
16 listopada 2013