Kraków. Wkrótce 21. Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza

Tancerze pojawią się na ulicach, placach i dziedzińcach, a także w internecie. Tegoroczny festiwal tańców dworskich pod hasłem "Kraków tańcem malowanym" odbędzie się częściowo w plenerze, a częściowo w sieci.

W przestrzeniach miasta Balet Dworski Cracovia Danza zatańczy między 19 a 26 lipca. W tym roku nie będzie sceny, a tancerze jak w happeningach będą tańczyć obok mieszkańców i ich codziennego życia: na ulicach, placach i dziedzińcach. Ich występy będzie można zobaczyć między innymi na Rynku Głównym, w Barbakanie czy na dziedzińcu Pałacu Erazma Ciołka.

- Tytuł festiwalu „Kraków tańcem malowany" zdradza, że naszą intencją jest promowanie tańcem najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków oraz przestrzeni historycznych Krakowa. Tańcem opowiemy historie o miejscach i postaciach związanych z naszym miastem. Zabierzemy w podróż po Krakowie różnych epok: Średniowiecza, Renesansu, Baroku. Będzie to taneczny ukłon dla Krakowa, miasta które miało spory wpływ na kształtowanie losów Polski i świata – zapowiadają organizatorzy festiwalu.

Podczas tegorocznego festiwalu odbędą się także warsztaty taneczne „Kraków tańczy!" zorganizowane zarówno w formule online, jak również stacjonarnej.

Warsztaty online odbędą się w dniach 27-31 lipca. Poprowadzi je grupa międzynarodowych pedagogów i mistrzów. Swoje wirtualne klasy otworzą: Marie-Claire Bär Le Corre (francuski taniec renesansowy), Marta Baranowska (włoski taniec renesansowy), Ana Yepes (dawny taniec hiszpański), Alaknanda (indyjski taniec Kathak), Nikoleta Giankaki (dawny taniec grecki), Pierre-François Dollé (barokowy taniec francuski oraz barokowy taniec francuski Masterclass); Leszek Rembowski (dawny taniec polski).

Natomiast od 28 do 30 lipca odbędą się stacjonarne warsztaty taneczne „Kraków tańczy pod Wawelem" przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Przez trzy dni na stadionie na placu na Groblach najmłodsi mogą wziąć udział we wspólnej tanecznej podróży, która jest okazją do poznania tańców greckich, francuskich, hiszpańskich. Warsztaty są otwarte, obowiązuje internetowa rejestracja.



Julia Kalęba
Dziennik Polski online
3 lipca 2020