Krakowski splendor
W roku 1990 odbyła się premiera hollywoodzkiego hitu Garry'ego Marshalla „Pretty Woman". Julia Roberts, która wcieliła się w postać głównej bohaterki dzięki roli stała się międzynarodową gwiazdą kina.„Pretty Woman – The musical" powstał na podstawie książki i scenariusza napisanego wspólnie przez reżysera filmu Garry'ego Marshalla i scenarzystę J. F. Lawtona. Premiera musicalu na Broadwayu odbyła się w 2018 r.
Krakowski Teatr Variete jest trzecim teatrem w Europie, w którym wystawiono „Pretty Woman – The musical".
Zarówno film, jak i musical opowiadają o młodej prostytutce Vivian Ward, która zostaje zatrudniona na tydzień przez miliardera, Edwarda Lewisa, jako dama do towarzystwa. Akcja ma miejsce w Los Angeles, gdzie Edward przyjeżdża w interesach. Wkrótce jednak tych dwoje zakochuje się w sobie, a tydzień zamienia się w całe życie.
Vivian Ward, w rolę której wcieliła się w tym dniu Maria Tyszkiewicz. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 3 im. Juliusza Zarębskiego. Studiowała w Warszawskiej Szkole Reklamy oraz Akademii Filmu i Telewizji. Realizuje się również jako aktorka dubbingowa, ponadto w 2020 r. wydała swój debiutancki album „Ufam sobie". Maria wykazała się na scenie dużym talentem wokalnym, pomimo trudnych warunków scenicznych (ciągłego ruchu, a także wysokich butów na obcasie) potrafiła zapanować nad głosem. Ponadto doskonale odegrała osobowość granej postaci.
Na uwagę zasługuje również Katarzyna Wojasińska, w roli Kit Deluca. Postać grana również przez Natalię Kujawę. Absolwentka Studium Wokalno – Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Kit Deluca to najlepsza koleżanka Vivian, jest bardzo barwną i zabawną postacią i to właśnie te cechy zostały doskonale odegrane przez Katarzynę Wojasińską.
Barwność tej postaci odzwierciedlały również stroje, kolorowe w różne kształty.
Wśród kostiumografii wyróżnić można dwa światy. Pierwszy to ten związany z Aleją Gwiazd oraz światem dam do towarzystwa. Stroje były kolorowe, przerysowane, przykładem mogą być wysokie, różowe buty Vivian. Drugi świat to drogie, eleganckie sklepy, miliarderzy, drogie apartamenty, tam stroje są zazwyczaj czarno – białe, stonowane, a z drugiej strony wybrzmiewała w nich nuta ekstrawagancji.
Jedyną postacią, która jak gdyby łączy dwa światy jest postać Happy Mana, grana w tym dniu przez Jakuba Szyperskiego.
Autorem kostiumografii jest Agata Uchman, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Scenografia przez większość spektaklu raczej nie zmienna, lecz pomimo niewielu elementów idealnie zaprojektowana, aby odzwierciedlać wnętrze mieszkania, czy np. Aleję Gwiazd. Dużą rolę odegrało również światło, a także projektory rzucające tło. W tym przypadku można wyróżnić scenę, kiedy to główni bohaterowie leżą wśród rozgwieżdżonego nieba. Autorem scenografii jest Damian Styrna, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autorem wizualizacji jest Eliasz Styrna, również absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Za światło odpowiedzialny jest Tadeusz Trylski, absolwent m.in. Univeristy of Birmingham.
Kierownikiem muzycznym jest Ignacy Matuszewski. Absolwent m.in. klasy fortepianu jazzowego na Akademii Muzycznej w Krakowie. Natomiast kompozytorem w oryginalnej wersji musicalu jest Bryan Adams, za teksty piosenek z kolei odpowiadał Jim Vallance. Muzyka utrzymana jest w rock and rollowym stylu przełomu lat 80. i 90., przeważa w niej szybkie tempo oraz jasna i wesoła barwa.
Reżyserem krakowskiej wersji musicalu jest Wojciech Kościelniak. Absolwent PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Od 1995 r. reżyseruje muzyczne spektakle teatralne, koncerty piosenki aktorskiej i widowiska telewizyjne.
Podsumowując ogólną ocenę krakowskiego spektaklu można powiedzieć, że fabuła nie jest zaskakująca, pojawia się wiele nawiązań, np. do bajki, ale również opery, co nadaje musicalowi pewnej wyjątkowości.
Całość przedstawienia opiera się na znanym hollywoodzkim filmie, stąd fani „Pretty Woman" na pewno wyjdą z teatru zadowoleni.
Anna Wypychaj
Dziennik Teatralny Katowice
27 września 2023