Krakowskie polecenia weekendowe

Małopolska: W nadchodzący weekend krakowscy miłośnicy teatru mogą wybierać spośród dwóch premier – monodramu o kobiecej wrażliwości oraz sztuki na podstawie dramatu Antona Czechowa. Powraca również znana wszystkim opera komiczna, wystawiona po raz pierwszy w 1794 roku, czyli „Krakowiacy i Górale”. Na dzieci czekać będą barwne przygody Tomka Sawyera i Huckelberry’ego Finna. Natomiast w Tarnowie zakończenie jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia ze spektaklem finałowym w wykonaniu warszawskiego Teatru Kamienica.

„Głos ludzki / Piaf" – reż. Maciej Namysło – Teatr Ludowy
PREMIERA
sobota, 25 września 2021, godz. 16:00, Scena pod Ratuszem
sobota, 25 września 2021, godz. 19:00, Scena pod Ratuszem
niedziela, 26 września 2021, godz. 19:00, Scena pod Ratuszem
Teatralny monodram Jeana Cocteau będący studium kobiecej wrażliwości i samotności, w którym głos ludzki wybrzmiewa poprzez na wskroś dojmujące piosenki Edith Piaf w brawurowych aranżacjach Abla Korzeniowskiego. Spektakl w wykonaniu Małgorzaty Krzysicy, którą możemy zobaczyć w szczerym i bezbronnym wyznaniu miłości, tęsknoty i rozpaczy.
(Materiał teatru)

„Trzy siostry" – reż. Krzysztof Jasiński – Krakowski Teatr Scena STU
PREMIERA
piątek, 24 września 2021, godz. 19:00
sobota, 25 września 2021, godz. 19:00
Kiedy „Trzy siostry" Antoniego Czechowa pojawiły się po raz pierwszy na scenie Moskiewskiego Teatru Artystycznego, a było to 31 stycznia 1901 roku, nie od razu okazały się kolejnym sukcesem dramatopisarza, na miarę wcześniejszych „Mewy" czy „Wujaszka Wani". Od początku zresztą prace nad tym tekstem były dla autora wyjątkowo trudne. Czechow chyłkiem opuścił pierwszą próbę czytaną, nie mogąc znieść pochwał za „genialną tragedię", podczas gdy przecież on napisał „wesołą komedię". Na wszelki wypadek wyjechał przed premierą za granicę i nie podawał swojego adresu. W listach pisał, że „Jeśli sztuka zrobi klapę, pojadę do Monte Carlo i zgram się do ostatniego grosza". [...]

Co robić? Jak żyć w tej sytuacji pełnej bezradności i niemocy? Jak znieść przytłaczającą świadomość własnej skończoności, samotności i ograniczeń? Czechow nie daje ani pociechy, ani rozwiązań. „Nic się nie da zrobić", jak napisze pół wieku później Samuel Beckett w „Czekając na Godota". I kto się teraz dziwi aktorom, czytającym w styczniu 1901 roku jeszcze świeży tekst „Trzech Sióstr", którzy zamiast się nad nim uśmiać, zaczęli płakać?
(Michał Mizera, Materiał teatru)

„Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" – reż. Cezary Tomaszewski – Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie
sobota, 25 września 2021, godz. 19:00, Duża Scena
To opera komiczna we dwóch aktach oryginalnie przez Wojciecha Bogusławskiego napisana z muzyką Jana Stefaniego, a właściwie singspiel, czyli śpiewogra inspirowana Mozartem i jego Uprowadzeniem z Seraju i Czarodziejskim fletem.
Wystawiona po raz pierwszy w 1794 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie, i od tego momentu pojawia się regularnie na polskich scenach i w repertuarze opery narodowej, a przez Leona Schillera okrzyknięta została pierwszą operą narodową. Narodowość tego dzieła opiera się na próbie uchwycenia wiejskiego krajobrazu, na wesołych i rubasznych scenach gdzie Krakowiacy, śpiewając uprawiają ziemie i śpiewając biją się za nią. Miłość, intrygi, konflikt klanów, śpiew i taniec. Brzmi to prawie jak scenariusz na musical country albo polskie „West Side Story". Bliższy nam aniżeli wydaje się na pierwszy rzut oka.
(Materiał teatru)

„Przygody Tomka Sawyera" – reż. Jerzy Jan Połoński – Teatr Groteska
sobota, 25 września 2021, godz. 13:00, Sala Teatralna
niedziela, 26 września 2021, godz. 11:00, Sala Teatralna
niedziela, 26 września 2021, godz. 13:30, Sala Teatralna
Tomek Sawyer i Huckelberry Finn to dwóch nastoletnich przyjaciół. Jeden jest zwariowanym, niepokornym rozrabiaką, drugi – zmuszonym do samodzielności „dorosłym" dzieckiem. Obydwaj napędzani niebanalną wyobraźnią, co chwilę wpadają w coraz to większe tarapaty. Ale czy każdy z nas nie marzył kiedyś o tym, by stać się piratem, marynarzem czy też odkrywcą? A realizacja marzeń bardzo często wymaga poświęceń. Nawet, jeśli w grę wchodzi mroczna tajemnica... Choć akcja przedstawienia dzieje się w XIX-wiecznej Ameryce Północnej, jest ono w swojej wymowie jak najbardziej współczesne, a w bohaterach „Przygód Tomka Sawyera" bez trudu odnajdziemy siebie. Rytmiczne, pełne humoru przedstawienie zostało zrealizowane w żywym planie, a także z wykorzystaniem lalek. Jego dużym atutem jest ciekawa plastyka, piękne piosenki i doskonały ruch sceniczny. Podążając za losami Tomka uświadamiamy sobie, że wartości takie jak rodzina, przyjaźń, lojalność i miłość były, są i zawsze pozostaną najważniejsze. W tym przedstawieniu czas się cudownie zatrzymał, dzieciństwo nigdy nie mija i każdy zostać może Kapitanem Parowca...
(Materiał teatru)

XXV OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL KOMEDII TALIA – TEATR IM. LUDWIKA SOLSKIEGO W TARNOWIE
„Rewizor" – reż. Mikołaj Grabowski – Teatr „Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie
piątek, 24 września 2021, godz. 17:00, Duża Scena
piątek, 24 września 2021, godz. 20:00, Duża Scena
Zżerany korupcją kraj złodziei pogrążony jest w strachu – przed władzą, przed utratą władzy... Znacie to? Oczywiście, że tak! Z Rewizora. Jedna z najśmieszniejszych i najmądrzejszych komedii teatralnych powraca w nowej odsłonie. Świeże tłumaczenie-parafraza Tadeusza Nyczka przenosi nas z przenikliwie przez Mikołaja Gogola opisanej carskiej Rosji do współczesnej Polski. A śmiejemy się wciąż z tego samego – z siebie samych. W ujęciu Mikołaja Grabowskiego jest to też opowieść o dwóch niemal urzeczywistnionych snach: o byciu kimś lepszym niż się jest, oraz o potędze. Kto z nas czasem o tym nie śnił?
(Materiał teatru)

„Dobrze się kłamie" – reż. Marcin Hycnar – Tito Productions, Spektaklove
piątek, 24 września 2021, godz. 17:00, Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie
piątek, 24 września 2021, godz. 20:00, Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie
Astronomicznie zabawny spektakl o układach międzyludzkich. Ten kameralny komediodramat był jednym z największych filmowych sukcesów kasowych 2016 roku. Adaptację oraz tłumaczenie przygotował Bartosz Wierzbięta – mistrz dowcipnych dialogów, znany między innymi ze „Shreka" i „Pingwinów z Madagaskaru". Czy zastanawialiście się kiedyś, kto spośród Waszych przyjaciół coś ukrywa? Kto kłamie codziennie albo przynajmniej „nieco ściemnia"? A może by tak zacząć grać w otwarte karty? Co z tego może wyniknąć? Zanim sprawdzicie to w domu, wybierzcie się koniecznie do teatru na „Dobrze się kłamie". Grupa przyjaciół co jakiś czas, spotyka się na kolacji. Tym razem planują wspólnie oglądać zaćmienie księżyca. Jego fazy według wielu wierzeń wpływają na nasze zachowanie i nastrój. Ludzie mogą stać się nieprzewidywalni... Zaczęło się jak zwykle. Żarty, ploteczki, docinki jak to wśród przyjaciół - wesoło. Do czasu, gdy ktoś zaproponował grę. Co stanie się kiedy wszyscy podzielą się zawartością swojego telefonu, ujawnią maile i smsy? Komu „ściemnianie" wyjdzie na dobre, a kto się całkowicie pogrąży?
(Materiał teatru)

„Tresowany mężczyzna" – reż. Zespołowa praca twórców spektaklu – Teatr Kamienica, Warszawa
SPEKTAKL FINAŁOWY
sobota, 25 września 2021, godz. 18:00, Duża Scena
Kobiety na wysokich stanowiskach i z dobrą pensją to fakt. Ale nie każdemu facetowi się to podoba. Tym bardziej, gdy awans przychodzi do młodszej koleżanki z pracy, która jednocześnie jest partnerką w życiu...
Sebek (Adam Serowaniec), wychowany co prawda w duchu równouprawnienia, ma z tym ewidentny problem. To on chciałby być głową rodziny – twardym i stanowczym mężczyzną, który sam decyduje, kiedy wyciągnąć pierścionek zaręczynowy. Tylko czy przebojowa Helena (Marta Chodorowska), jej mama (Dorota Chotecka) i mama Sebka (Justyna Sieńczyłło) pozwolą mu na to? Czy znajdą sposób, by go „wytresować" do roli, którą dla niego przewidziały?
(Materiał teatru)



Paulina Zięciak
Materiał Teatru
24 września 2021