Krzysztof Komeda

Urodzony 27 kwietnia 1931 w Poznaniu, zmarł 23 kwietnia 1969 w Warszawie.

Urodził się 27 kwietnia 1931 w Poznaniu. Zmarł 23 kwietnia 1969 w Warszawie.

 

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat. W 1950, podczas pobytu w Krakowie, po raz pierwszy wziął udział w jam session. Studiował w Akademii Medycznej w Poznaniu. Już jako student medycyny nawiązał współpracę z Dixieland Band Jerzego Grzewińskiego, w latach 1952-54 grał z zespołem Melomani. Po ukończeniu studiów w 1955, podjął pracę w klinice laryngologicznej w Poznaniu. (Tu po raz pierwszy użył pseudonimu "Komeda", gdyż chciał ukryć swoją fascynację jazzem przed współpracownikami.) W 1956 założył Sekstet Komedy, z którym zadebiutował podczas otwarcia Oddziału Telewizji w Poznaniu. Pierwszy znaczący sukces grupa, grająca w składzie: Komeda, Jerzy Milian, Stanisław Pludra, Józef Stolarz, Jan Wróblewski, Jan Zylber, odniosła na 1. Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie w 1956. W 1957 zespół otrzymał srebrny medal na 6. Międzynarodowym Festiwalu Młodzieży w Moskwie. Od tego roku rozpoczęła się również długoletnia współpraca Komedy z Romanem Polańskim. W 1958 pianista przeniósł się do Krakowa. Został członkiem zespołu Jazz Believers i w tym samym roku wystąpił na 1. Festiwalu Jazz Jambore (brał udział w jego kolejnych edycjach do 1967).

 

Założył też własne Trio z często zmieniającym się składem - grali w nim: Jan Byrczek, Roman Dyląg, Adam Skorupka, Tadeusz Federowski, Adam Jędrzejowski, Andrzej "Fats" Zieliński, Zylber oraz Rune Carlsson. Prowadził jednocześnie Kwintet (Komeda, Czesław Bartkowski, Tomasz Stańko, Maciej Suzin lub Janusz Kozłowski i Michał Urbaniak) oraz Kwartet (Komeda, Carlsson, Stańko, Dyląg). W 1961, jako pianista i kompozytor, współpracował z warszawskim kabaretem Tingel-Tangel. W 1962 Krakowski Jazz Club przyznał mu "Złotego Helikona", a w ankiecie czytelników miesięcznika "Jazz" zdobył tytuł Jazzmana Roku.

Koncertował w kraju oraz za granicą - Szwajcaria, NRD, RFN, Czechosłowacja i Jugosławia. W 1960 wyjechał po raz pierwszy do Skandynawii i później powracał tam co roku. Dokonał wielu nagrań radiowych i fonograficznych. W 1965 wziął udział w prestiżowym projekcie niemieckiego promotora i krytyka Joachima Berendta.

Polscy kompozytorzy filmowi
Tworzyli muzykę do hollywoodzkich hitów, popularnych seriali i awangardowych polskich animacji. Po ich kompozycje sięgali tacy twórcy jak Stanley Kubrick, Fritz Lang, Francis Ford Coppola, Alain Resnais i Louis Malle. Oto najwybitniejsi polscy kompozytorzy filmowi.
przejdź na stronę kategorii#filmprzejdź na stronę kategorii#culture

W styczniu 1968 Krzysztof Komeda wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował nad muzyką do filmów "Rosemary's Baby" i "The Riot". W grudniu tego roku uległ w Los Angeles ciężkiemu wypadkowi. Do kraju przewieziono go 18 kwietnia 1969.

Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.



Małgorzata Kosińska
Culture.pl
28 kwietnia 2021
Portrety
Krzysztof Komeda