Krzysztof Rau i autolustracja

O sobie, o kilkudziesięciu latach pracy na rzecz teatru lalkowego w Polsce, o swoich kolegach po fachu, wreszcie o życiu politycznym i społecznym opowiada w swojej książce jeden z najwybitniejszych twórców teatralnych Krzysztof Rau. W czwartek promował będzie swoją książkę "Autolustracja" w Białostockim Teatrze Lalek. Teatrze, który prowadził przez 20 lat.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 16, w foyer teatru, poprowadzą je Krystyna Konecka i Wiesław Szymański.

Rau książkę "autolustracją" nazywa nieprzypadkowo - ze złości na opętańczy szał lustracyjny sprzed dwóch lat zaczyna publikację od opisu wypełniania w 2007 r. oświadczenia lustracyjnego. A na dalszych kartach kreśli skomplikowane motywy swoich życiowych wyborów. To nie tylko wspomnienia, stylizowane na swobodną gawędę, ale też plakaty i fotografie ze spektakli. Rau wspomina swoje spotkania z wybitnymi ludźmi teatru (m.in. z Tadeuszem Łomnickim), opowiada o najważniejszych spektaklach zrealizowanych na różnych scenach w Polsce (a prowadził m.in. BTL, warszawską Lalkę, Banialukę w Bielsku-Białej, a w suwalskiej wsi Zusno - prywatny Teatr Lalek 3/4 Zusno; w 1997 r. otrzymał Paszport "Polityki" za "stworzenie prywatnej sceny czerpiącej z najlepszych tradycji polskiej sztuki lalkowej").

Rau nie stroni też od opisów życia politycznego - wspomina m.in. moment wstąpienia do PZPR w 1969 r. (gdy został dyrektorem BTL), działalność w Komitecie Centralnym partii, jak i późniejszą działalność opozycyjną. Książka wydana została nakładem Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego Stopka w Łomży.

BTL, czwartek, godz. 16



moż
Gazeta Wyborcza Bialystok
12 lutego 2009
Portrety
Krzysztof Rau