Kultura (nie tylko) poznańska na półmetku wakacji

Tym razem pokusiłam się o wymienienie co nieco spoza Poznania, oczywiście na poznańskim terenie też niełatwo będzie się nudzić!



Nowa Siła Kuratorska
01.08.2021
Mediateka Ostrów Wielkopolski

Zapraszamy Was na letnią edycję Nowej Siły Kuratorskiej! Tym razem spotykamy się na żywo i w otwartej przestrzeni! Letnia odsłona XII edycji festiwalu odbędzie się w formie pikniku integrującego pokolenia, podczas którego zaproponujemy warsztaty w tematyce projektów tegorocznej edycji. Jeszcze raz będziecie mogli popracować nad wrażliwym językiem, poszerzyć techniki pracy performatywnej, dowiedzieć się więcej o RPG, zadbać o ekologię i dotknąć istoty muzyki
Kolejne miejsce, które pojawia się na naszej mapie letniej edycji to Ostrów Wielkopolski!

IMPROWIZACJA: warsztaty aktorskie
Wiek: od 16 lat
Improwizacja jest obszarem w niewielkim stopniu eksplorowanym w teatrze polskim i instytucjonalnym. Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli możliwość doświadczenia technik improwizacji aktorskiej oraz metod ekspresji performatywnej, będących nieodłączną i fundamentalną częścią pracy performera.
prowadzący: Michał Kocurek – aktor Teatru Nowego w Poznaniu od 2009 roku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Wykłada w studiu aktorskim STA w Poznaniu przedmiot piosenka aktorska.
kuratorki: Anna Piecha i Olga Grześko

NA JĘZYKACH: warsztaty antydyskryminacyjne
Wiek: od 18 lat
Dyskryminacja grup mniejszościowych w Polsce to zjawisko coraz powszechniejsze. Rozmyta granica pomiędzy wolnością słowa a mową nienawiści i hejtem jest bardzo trudna do uchwycenia i zdefiniowana. Pozornie niewinne komentarze czy żarty mogą nieść za sobą poważne konsekwencje i ośmielać coraz to groźniejsze zachowania. Jednak wszyscy i wszystkie możemy reagować i przeciwdziałać dyskryminacji.
Celem warsztatu jest przybliżenie uczestniczkom i uczestnikom sposobów przeciwdziałania nierównościom społecznych, wspierania różnorodności oraz budowania wzmacniających i sojuszniczych postaw.
prowadzący: Patryk Moszka – edukator antydyskryminacyjny, działacz społeczny i mentor w Wolnej Szkole Na Bosaka. Prowadzi warsztaty równościowe z dziećmi i dorosłymi, współpracując z poznańskimi inicjatywami, festiwalami i organizacjami m.in. Kolektyw Edukacyjny, CIM Horyzonty, Short Waves Festival, Stowarzyszenie Lepszy Świat, Scena Robocza, Pawilon czy Migrant Info Point. Współkoordynator projektu Critical Creation, stażysta i koordynator projektów Generator Malta, obecnie uczestnik Szkoły Trenerów Antyprzemocowych SZTAMA.
kuratorka: Magdalena Przybylska

ROLL INITIATIVE! TAKE INITIATIVE!: rozgrywka RPG
Wiek: od 16 lat
Sesja zostanie przeprowadzona w systemie Warhammer Fantasy Role Play nastawiona na edukacyjne aspekt gier oraz symulowanie trudnych wyborów moralnych. W ramach symulacji gracze przeniosą się do średniowiecznych realiów. Historia zobliguje uczestników do pomocy wiosce, która jest najeżdżana przez rozbójników. Przedstawiona sytuacja nie będzie czarno-biała, a konflikt można rozwiązać na kilka sposobów. Zadaniem graczy będzie doprowadzić do kompromisu obu stron możliwie w jak najbardziej pacyfistyczny sposób. Celem wydarzenia jest postawienie uczestników w roli osób posiadających moc decyzyjną w momencie podejmowania trudnych wyborów. W bezpiecznej przestrzeni symulacji będą mogli poczuć plusy, jak i minusy odpowiedzialności za społeczeństwo.
prowadzący: Oskar Chyżyński – doświadczony gracz RPG i mistrz gry. Od czterech lat czynnie rozwija się i zgłębia swoją pasję jaką są RPG. W tym czasie prowadził już cztery kampanie, każda z nich po dwanaście sesji, a także niezliczoną ilość pojedynczych scenariuszy. Jego wachlarz systemowy jest naprawdę szeroki. W przyszłości planuje związać swoje życie zawodowe z RPG i promować ten "fenomen łączący grę, zabawę, edukację i teatr", jak sam mówi.

SZTUKA KLIMATU: warsztaty patchworkowe
Wiek: bez ograniczeń wiekowych
Ideą warsztatów jest wdrożenie ekologicznego myślenia i postępowania w trakcie realizacji tworzonego na potrzeby szeroko rozumianego teatry. Ekologiczny w tym aspekcie oznacza uwzględniający wkład pracy wszystkich uczestników. Tworzymy w atmosferze dialogu i współpracy. Uczestnicy mogą się włączyć w proces tworzenia na różnym etapie. Aspekt ekologiczny zachowany jest również w odniesieniu do finalnego obiektu. Powstanie wspólnie stworzona mobilna forma wykonana z naturalnych materiałów, można ją łatwo przenieść a także uprzątnąć bez trwałej ingerencji w otoczenie. Koncepcją otwartych plenerów Sztuka Klimatu jest wspólne wykonanie #Parchworków oraz instalacji kartonowych z resztek tkanin, pozyskanych od firmy SOLAR, za które bardzo dziękujemy!
prowadzące: Koło Naukowe Rzeźby UAP - zrzesza studentów, którzy nie tylko poszukują swojego miejsca w sztuce, ale i otaczającej rzeczywistości. Przyjazne i otwarte relacje społeczne, a także poszanowanie natury i ochrona klimatu niezbędne zarówno dla samorealizacji, jak i działań wspólnych.
UWAGA! Ilość miejsc na wszystkich warsztatach jest ograniczona. Prosimy o zapisywanie się pod adresem festiwalnsk@gmail.com.
____
Wydarzenie współfinansowane ze środków budżetowych:
Miasta Poznania, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
#poznanwspiera
_____
Organizatorzy:
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Stowarzyszenie Wspólne
____
Grafika: Paulina Kozakow

Materiał NSK
Plenerowe Pałacowe - seanse na Dziedzińcu Zamkowym
02.08.2021
Zapraszamy na seanse w plenerze!

Od lipca Dziedziniec Zamkowy otworzy się dla widzów na szereg aktywności kulturalnych. Wśród nich znajdziecie nasze propozycje filmowe.
Seanse startują o 21.30. Bilety: 10 zł.

2.08 POSSESOR
reż. Brandon Cronenberg, Kanada, Wielka Brytania 2020, 102'
Język: angielski z polskimi napisami

Letnie Brzmienia w Parku Starego Browaru
30.07 KARAŚ/ROGUCKI
30 lipca 2021r., piątek, godz. 20:00
Park Starego Browaru, Poznań
Wejście od skrzyżowania ulic Ratajczaka i Ogrodowej

Letnie Kino w Starym Browarze - polskie klasyki z taśmy filmowej!
4.08 – Wodzirej (1977) reż. Feliks Falk

Filmowe lato w Starym Browarze tym razem będzie nostalgiczne. Przygotowaliśmy repertuar pełen polskich perełek. Kultowe komedie: „Rejs", „Miś", „Dzień Świra", znane na całym świecie hity Polańskiego i Kieślowskiego, awangardowy „Ostatni dzień lata" Konwickiego – to tylko kilka propozycji z programu naszego plenerowego kina. Ale co najważniejsze zadbaliśmy, abyście poczuli się jak w słynnej scenie z „Cinema Paradiso" – wszystkie filmy będą odtwarzane z analogowych taśm 35mm.
Seanse będą odbywać się w środy o godz. 21:00
Wstęp jest bezpłatny.
W deszczowe wieczory projekcje przenoszą się do Pasażu, na Szachownicę.
Materiał stary browar

Teatr Animacji nad Rusałką

31 lipca g. 11.00/13.00 BAJKA O SZCZĘŚCIU
1 sierpnia g. 11.00/13.00 ZABAWY PODWÓRKOWE
W każdy weekend wakacji Teatr Animacji wraz z zaprzyjaźnionymi teatrami będzie gościł nad Jeziorem Rusałka. Na Imaginarium – naszej scenie mobilnej pokażemy spektakle: „Śpiąca Królewna", „Baśń o rycerzu bez konia", „Nie bój się Tygrysie", „Zabawy Podwórkowe" (Centrum Sztuki Dziecka), „Szewc Dratewka" (Teatr BIS), „Bajka o szczęściu" (TeatRyle). Premierowo zagramy także „Bajki Malutkie" Maliny Prześlugi w reżyserii Marioli Ryl-Krystianowskiej oraz niekwestionowany hit tegorocznego sezonu: „Misja Poznań – gdzie są koziołki?" – kryminalna pozycja obowiązkowa dla każdego poznaniaka! Serdecznie zapraszamy Widzów w każdym wieku!
IMAGINARIUM czyli scena mobilna Teatru Animacji powstała z myślą o docieraniu do miejsc i osób na co dzień wykluczonych z udziału i przeżywaniu widowisk teatralnych. Dzięki naszemu teatralnemu wozowi i przygotowanym specjalnie dla tej sceny spektaklom mamy możliwość pojawienia się w miejscach nietypowych i spotkania się z Widzami, którzy z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na wizytę w naszej siedzibie. Imaginarium daje nam również szansę na pojawienie się z naszymi spektaklami w przestrzeni miejskiej lub w lokalizacjach rekreacyjnych. Z czego z radością w te wakacje skorzystamy.
Wakacje z Teatrem Animacji finansowane są ze środków Miasta Poznań.
Wstęp wolny!
Partnerem medialnym tegorocznej akcji Wakacje z Teatrem Animacji jest Meloradio.
Miejsce - JEZIORO RUSAŁKA

Materiał Teatr Animacji

Lato z Estradą
Trwa piąta edycja projektu LATO Z ESTRADĄ 2021. Z bezpłatnej oferty kulturalnej można skorzystać do 12 września na 9 poznańskich osiedlach. Tematem przewodnim Lata z Estradą 2021, czyli cyklu familijnych wydarzeń plenerowych jest ponownie Kultura w klimacie. Postanowiliśmy wrócić do jakże ważnego tematu ochrony klimatu i dbania o środowisko naturalne.

Wtorek, 3 sierpnia 2021
SZCZEPANKOWO-SPŁAWIE-KRZESINKI, ogródek Przedszkola nr 93, ul. Skibowa 13, Poznań Szczepankowo
- godz. 17.00
spektakl „Szałaputki" – Teatr TeatRyle
NA STAROŁĘCKIM FYRTLU, Fort Ia, ul. Gołężycka, Poznań Starołęka
- godz. 18.00
spektakl „Bajka o Strachu Stachu" – ASZ Teatr

Środa, 4 sierpnia 2021
FABIANOWO, LETNIA KULTURA NA FYRTLU, ogródek SP nr 52 SPECTO, ul. Fabianowo 29, Poznań Fabianowo
- godz.18.00
spektakl „Sasza i Bałwan" – Teatr FUZJA

Czwartek, 5 sierpnia
CZWARTKI W PARKU CHROBREGO, Poznań Piątkowo
- godz. 17.00
spektakl „Żubr Pompik" – Teatr FUZJA
STRZESZYŃSKIE LATO, teren zielony ul. Horacego i Owidiusza, Poznań Strzeszyn
- godz. 18.00
spektakl „Szałaputki" – Teatr TeatRyle
CZWARTKI W PARKU CHROBREGO, Poznań Piątkowo
- godz. 21.30
seans kina plenerowego „Choć goni nas czas" reż. Rob Reiner, 2007; 97 min

Materiał Estrada Poznańska



Aleksandra Pucułek
Dziennik Teatralny Poznań
31 lipca 2021