Kulturalny weekend w Krakowie
Teatry otwarte dla publiczności!Aż trudno w to uwierzyć, ale nareszcie możemy polecić wyjście do teatru.Zatem zaczynamy:
Piątek, 21 maja & sobota, 22 maja, godzina 19:00 – „Koncert życzeń", reżyseria Yana Ross, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Spektakl Yany Ross oparty jest na tekście niemieckiego dramatopisarza Franza Xavera Kroetza. Koncert życzeń w odróżnieniu od klasycznie skonstruowanego dramatu składa się jedynie z rozbudowanych didaskaliów, które stanowić mają partyturę i komentarz do scenicznych działań.
Bohaterką jest tutaj około pięćdziesięcioletnia kobieta, stenotypistka. Urządzenie i umeblowanie jej mieszkania odpowiada stylowi współczesnej „cywilizacji mieszczańskiej". Otoczona barwnością efektownych reklam i opakowań, szalenie pedantyczna i zorganizowana, nie potrafi przezwyciężyć swej samotności. Społeczeństwo, w którym żyje, także nie pomaga jej w rozwiązaniu problemów, skazując na wykluczenie i izolację.
Kroetz tworzy obraz świata, w którym jednostka jest zdana na samotność, a jej pojedynczy los ginie gdzieś w wielkomiejskim tempie życia. Dramatopisarz bierze również pod lupę zachowania i moralność klasy średniej, która w obliczu zmian społecznych i kulturowych, musi na nowo wypracować i określić swoją tożsamość. Główną i jedyną rolę w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka, aktorka Teatru Narodowego.
„Karl Marx definiuje rewolucję jako czas, kiedy masy mają już dość opresji, a elity nie są w stanie ich dłużej kontrolować. Ale co jeśli finansowa elita poszła z duchem czasu i wypracowała sposób, żeby zająć masy konsumpcjonizmem, mamiąc je codziennymi, drobnymi nagrodami i przyjemnościami, które w sam raz wystarczają, żeby zapomnieć o cierpieniu wynikającym z bezsensowności cyklu życia? Prowokacyjna teza Kroetza podaje w wątpliwość akt samobójstwa jako rodzaj manifestacji wolnej woli i oznakę rewolucji, która, paradoksalnie, obraca się przeciw samej sobie i staje się rodzajem ciągłej porażki (poprzez usunięcie się ze społeczeństwa samego buntownika)" – mówiła przed premierą reżyserka spektaklu, Yana Ross.
/materiały własne Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie/
Piątek, 21 maja & sobota, 22 maja, godzina 20:00 – „Sex, dragi i apetyt na destrukcje, czyli bardzo intymna biografia GUNS N'ROSES", reżyseria Piotr Sieklucki, Teatr Nowy PROXIMA w Krakowie
Steven Adler (Tomasz Schimscheiner), perkusista legendarnej heavy metalowej grupy Guns N'Roses w bezceremonialny sposób rozprawia się z życiem gwiazd amerykańskiej muzyki. Spędzając czas w Tajlandii na przymusowym detoksie, opowiada o podbojach i przygodach seksualnych frontmena grupy i gitarzysty. Przywołując w pamięci największe trasy koncertowe grupy w między czasie oddaje się pod zręczną opiekę szwajcarskiej turystyki (Joanna Falkowska). Na scenie pojawia się również Ozzy Osbourne (Piotr Sieklucki) w dość zaskakujących okolicznościach przyrody. Autorem tej intrygującej historii jest urodzony w Kielcach w 1958 r. Sławomir Chwastowski; z wykształcenia muzyk i to właśnie muzyka porządkuje jego świat wewnętrzny i świat jego teatru. Jest kompozytorem, reżyserem, tłumaczem i wykładowcą sztuki aktorskiej.
Z recenzji Wiesława Kowalskiego: „(...)Trzeba przyznać, że ta huśtawka nastrojów, pełna bezceremonialności, jest w interpretacji aktorów szalenie apetyczna i zajmująca. Oczywiście pierwsze skrzypce gra w tym tercecie Tomasz Schimscheiner, nie stroniący momentami od zagrań mocno karykaturalnych, pastiszowych czy parodystycznych, choć konkurencja jest duża – najpierw w postaci niezaprzeczalnych wdzięków Joanny Falkowskiej podczas apetycznego striptizu (...), potem każdorazowego wejścia Ozzy'ego Osborne'a, którego treści zdradzać nie wolno czy wreszcie pojawiającego się na telebimie Marka Sierockiego".
Czas trwania spektaklu: 90 min
UWAGA: Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych!
/materiały własne Teatru Nowego PROXIMA w Krakowie/
Piątek, 21 maja, godzina 21:00 – „Biedni Polacy patrzą na getto", reżyseria Jerzy Zoń, Teatr KTO na Placu Bohaterów Getta w Krakowie
Biedni Polacy patrzą na getto performatywna instalacja plenerowa inaugurująca projekt Cztery odcienie teatru.
Spektakl ma charakter impresji teatralnej przywołującej pamięć pomordowanych w getcie krakowskich Żydów. Eksponaty muzealne Placu Bohaterów Getta – Krzesła – w nienaruszonej formie posłużą za tło działań aktorskich tancerzy, aktorów, statystów i muzyków.
Ponad stuosobowa grupa wykonawców w kostiumach z lat czterdziestych pojawi się na Placu Bohaterów Getta, kreując etiudy teatralne, pokazujące koloryt kultury i tradycji Żydów Polskich.
Seans inauguruje projekt Cztery odcienie teatru, który jest współfinansowany w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014–2021 oraz ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
/materiały własne Teatru KTO w Krakowie/
Sobota, 22 maja, godzina 21:45 – „7@nite na ścianach, projekcja multimedialna", organizator JCC Krakow, Kraków-Kazimierz
Kto z Was był w ostatnim czasie na Kazimierzu? Jeśli stęskniliście się za nocnym zwiedzaniem synagog, to w tym roku mamy dla Was propozycję, która, z poszanowaniem obostrzeń epidemicznych, jest zaproszeniem do nocnego spaceru ulicami żydowskiej części Krakowa. Koniecznie wybierzcie się 22 maja wieczorem w okolicę dwóch adresów – ulicy Miodowej 24 oraz ulicy Izaaka 5. To tam na ścianach siedziby JCC Krakow oraz Żydowskiego Klubu Studenckiego – JCC West – będziecie mogli zobaczyć przygotowaną dla Was projekcję multimedialną o historii krakowskich synagog.
My także tęsknimy za koncertem w Synagodze Tempel, warsztatach w Synagodze Remuh, projekcjach w Synagodze Wysokiej, spotkaniach w Synagodze Poppera i zwiedzaniu Starej Synagogi. Musimy z tym poczekać do przyszłego roku. By jednak tradycji stało się zadość widzimy się wieczorem 22 maja na Kazimierzu, ale w innej odsłonie, symbolicznej.
Dziękujemy zespołowi Instytutu Judaistyki UJ: dr Annie Jakimyszyn-Gadosze, dr Edycie Gawron, dr Monice Stępień, dr Alicji Maślak-Maciejewskiej, dr hab. Leszkowi Hońdo, dr Markowi Tuszewickiemu za merytoryczne opracowanie i pomoc w stworzeniu projekcji.
Udział bezpłatny.
Projekcja w języku polskim i języku angielskim.
/materiały własne JCC Krakow/
Sobota, 22 maja & niedziela, 23.05 godzina 19:00 – „Bracia Karamazow" Fiodor Dostojewski,reżyseriaMarta Streker, Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie
Ostatnia wielka powieść Fiodora Dostojewskiego, uznawana za jedno z najwybitniejszych dzieł w historii literatury, rozpisana na trzech aktorów. Kameralna autorska adaptacja Piotra Fronia oraz intrygująca forma plastyczna spektaklu umożliwiają spojrzenie z nowej perspektywy na relacje zapisane w oryginale.
Bohaterowie inscenizacji, bracia Iwan, Mitia i Alosza, to wielowymiarowo skonstruowane osobowości i zachwycające zestawienie odmiennych charakterów. Targani namiętnościami, rozpaczliwie poszukują sensu istnienia i zmagają się z mrocznym dziedzictwem. Nieustannie góruje nad nimi symboliczna figura zamordowanego ojca. Każdy z braci jest jednocześnie jego kopią i zaprzeczeniem, każdy, dręczony poczuciem winy, próbuje odnaleźć swoje miejsce w bezlitosnym świecie i przezwyciężyć własne ograniczenia. Karamazowska natura popycha ich do czynów wielkich i amoralnych. Dostojewski, mistrz analizy najmroczniejszych zakamarków ludzkiej duszy, dotyka spraw uniwersalnych i odwiecznych dylematów ludzkości. Stawia fundamentalne pytania dotyczące istnienia Boga i wolnej woli, natury dobra, zła, miłości i nienawiści.
Podczas spektaklu używany jest efekt stroboskopowy i dym sceniczny, aktorzy palą papierosy.
Premiera odbyła się 19 czerwca 2020 r.
/materiały własne Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie/
Niedziela, 23 maja, godzina 14:00 – „Spacer po dzielnicy niemieckiej + schron w parku Krakowskim", RAWELIN Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii
Zapraszamy Państwa na spacer po byłej dzielnicy niemieckiej. W trakcie wycieczki zaprezentujemy ślady urbanizacji Krakowa z okresu II wojny oraz pozostałości obiektów obrony przeciwlotniczej. Ostatnim punktem programu będzie zwiedzanie jednego ze schronów, pod Parkiem Krakowskim, czyli Luftschutz-Deckungsgraben nr 7. Prosimy o zabranie ze sobą latarek.
Prowadzenie Piotr Grajpel
Z uwagi na sytuację pandemiczną, zwiedzanie samego schronu odbędzie się w specyficzny sposób, co może przedłużyć czas trwania spaceru.
Wewnątrz schronu obowiązują maseczki.
Czas trwania: ok. 3 godzin
Cena: 15 zł
Konieczna jest rezerwacja wejściówek na stronie: http://schronynh.rawelin.org/index.php/rezerwacje
Zbiórka: Urząd Pocztowy, ul. Królewska 45
/materiały własne RAWELIN Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii/
Niedziela, 23 maja, godzina 18:00 – "Kolacja dla głupca" Francis Veber, reżyseria Tadeusz Łomnicki, Teatr Ludowyw Krakowie
Zapraszamy na kolację! Atrakcją wieczoru będzie tytułowy Głupiec, niezbyt lotny księgowy z ministerstwa finansów, fantastyczny obiekt towarzyskich manipulacji i żartów. Wygodnie i dostatnio żyjące towarzystwo z wyższych sfer Paryża zabawia się regularnie organizując co wtorek kolacje, na które przyprowadzają życiowych nieudaczników. To rodzaj gry-konkursu, wygrywa ten, kto przyprowadzi największego niedojdę. Bogaty wydawca, Pierre Brochant, wydaje się mieć wygraną w kieszeni. Zaprosił niezbyt rozgarniętego księgowego, którego pasją jest budowanie makiet z zapałek. Niestety, tuż przed wyjściem na kolację Pierre ulega kontuzji, która nie pozwala mu wyjść z domu. I tak obaj panowie – mądrala i jego głupiec – zostają uwięzieni w mieszkaniu Pierre'a, przez które przetoczy się upiorny wir nieprzewidywalnych wydarzeń. Ich niezamierzonym kreatorem stanie się szczery, serdeczny i uczynny księgowy... To jedna z najlepszych komedii na świecie! Premiera 12 kwietnia 2019, Duża Scena.
/materiały własne Teatru Ludowego w Krakowie/
Zapraszamy także na:
Krakowską Noc Muzeów 2021, 21 maja
21 maja 2021 r. odbędzie się w Krakowie 17. edycja Nocy Muzeów. Wydarzenieto od lat cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Krakowa, jak i turystów.
Tegoroczna edycja Nocy Muzeów będzie się jednak znacząco różnić się od poprzednich.Ze względu na ograniczenia pandemiczne, a co za tym idzie bezpieczeństwo zwiedzającychi pracowników muzeów, muzea czynne będą w swoich stałych – dziennych godzinach otwarcia. Niektóre muzea wydłużają godziny zwiedzania, jak np. Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego czy Muzeum Akademii Sztuk Pięknych.
W tegorocznej Nocy udział weźmie 38 placówek muzealnych. Program obejmuje ekspozycje stałe i czasowe, udostępnianie wyjątkowych miejsc, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających, jak również specjalne atrakcje: warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy czy oprowadzania z przewodnikiem.
Nie wszystkie muzea można zwiedzać stacjonarnie, niektóre jak np. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius czy Muzeum Starego Teatru proponują zwiedzanie online.
Po raz pierwszy w Nocy Muzeów uczestniczyć będzie nowo powstałe Muzeum - Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942 - 1945) (w organizacji), które zaprasza na tematyczne oprowadzania po terenie KL Plaszow. Zwiedzający będą mogli odwiedzić również - otwarte po remoncie - Muzeum Książąt Czartoryskich (Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie), gdzie przygotowano wystawę czasową „Portrety Królewskie – Wazowie", Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki, zaprasza na wystawę „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921", zaś Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki" proponuje wystawę poświęconą pamięci profesora Krzysztofa Pendereckiego „Partytura i ogród. Muzyka wobec obrazu, ogród wobec muzyki". Ponadto dla najmłodszych zwiedzających Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema przygotował ciekawą propozycję - pokazy spalania pierwiastków „Kolorowe płomienie".
Wstęp do większości muzeów jest odpłatny, we wszystkich muzeach obowiązują wcześniejsze zapisy i rezerwacje.
Zapisy i rezerwacje dostępne są na stronach internetowych każdego muzeum uczestniczącego w Nocy Muzeów.
Szczegółowy program oraz lista instytucji biorących udział w przedsięwzięciu znajduje się na stronie internetowej www.krakowskienoce.pl
/źródło: www.krakowskienoce.pl/
Jak zawsze wartościowa lektura:
„Niemoralna. Kalina", autorUla Ryciak, Wydawnictwo Literackie
Słynna aktorka odzyskuje swój głos po 30 latach.
Historia Kaliny Jędrusik tak długo czekała na tak wielowymiarową książkę.
Bezkompromisowa. Nieustannie sprawdza, jak daleko może przesunąć granice. Wrażliwa, ale pewna siebie. Kokietuje i zatraca się w kolejnych romansach, jednocześnie pozostaje oddana mężowi. Historia Kaliny Jędrusik jest prowokująca, niejednoznaczna, zaskakująca.
Ma sylwetkę Marilyn Monroe i seksapil Brigitte Bardot. Przez długi czas jest niewolnicą własnego wizerunku, który sama pielęgnuje. Narzeka na niedocenianie jej aktorskich umiejętności, na brak różnorodnych ofert ról.
Kalina Jędrusik daje się poznać nie tylko jako sceniczna kusicielka, aktorka teatralna i filmowa, czy gwiazda Kabaretu Starszych Panów. Żywiołowa od dzieciństwa, szybko zacznie przejawiać muzyczny talent, indywidualizm. Razem ze Stanisławem Dygatem, jej największą miłością, tworzyła otwarty dom, w którym gościła warszawska śmietanka towarzyska.
Seksbomba, uwodzicielka, gwiazda wyklęta. Wokół jej osoby krążą legendy. Co jest prawdziwym życiem, a co artystyczną kreacją?
Ula Ryciak – pisarka i scenarzystka. Laureatka Nagrody Literackiej Gryfia (2019), w 2006 roku za swoją debiutancką książkę o samotnej podróży przez Amerykę Łacińską znalazła się w finale Nagrody Fundacji im. Kościelskich. Opublikowała kilkadziesiąt reportaży z pięciu kontynentów. Autorka bestsellerowych biografii, m.in. Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej (2015) Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów (2018), Poławiaczki pereł. Opowieść o pierwszych Polkach, które ruszyły w świat (2020).
/materiały własne Wydawnictwa Literackiego/
Anna Kłapcińska
Dziennik Teatralny Kraków
22 maja 2021