Kulturalny weekend w Krakowie

Krakowskie instytucje kulturalne pozostają otwarte i zachęcają do odwiedzin bogatym repertuarem. Mnogość i różnorodność wydarzeń pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie. Warto korzystać z każdej możliwości kontaktu z teatrem, koncertem czy muzeum, bo niestety czasy niepewne i nigdy nie wiadomo kiedy znowu drzwi tych przybytków zostaną zamknięte.

W nadchodzący weekend szczególnie polecamy:


Piątek, 12 marca – premiera w Operze Krakowskiej „Così fan tutte" Wolfgang Amadeus Mozart, reż. Jerzy Stuhr, Tomasz Tokarczyk
„Così fan tutte" (Tak czynią wszystkie), jedno z najważniejszych dzieł operowych Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Jerzego Stuhra.
„Ta opera jak cudowna bańka mieni się barwami bufonady, parodii, autentycznego i udawanego uczucia. Ale dochodzi jeszcze do tego barwa czystego piękna" – pisał biograf Mozarta, Alfred Einstein. „Così fan tutte" to z jednej strony klasyczna opera buffa, opowiadająca o niedoskonałości stosunków damsko-męskich, rozpiętych między ideą miłości a pokusami cielesnymi. Z drugiej strony doprawiona jest ona gorzką prawdą o ludzkiej naturze. Libretto napisał Lorenzo da Ponte, autor tekstów powstałych wcześniej oper, tj. „Wesele figara" i „Don Giovanni". Temat, oparty podobno na prawdziwych wydarzeniach, podsunął kompozytorowi sam cesarz Józef II, na którego zamówienie powstało dzieło. Kluczowym elementem libretta jest zamiana partnerów między parami kochanków i wystawienie na próbę wierności kobiet przez mężczyzn w imię zakładu, że „tak czynią wszystkie".
Spektakl reżyseruje Jerzy Stuhr – aktor, reżyser i pedagog, znawca kultury i języka włoskiego. To trzecia realizacja tego twórcy dla sceny Opery Krakowskiej, po wspaniale przyjętych i nagradzanych „Don Pasquale" i „Cyruliku sewilskim".
(materiały własne Opery Krakowskiej)
„Così fan tutte" - reż. Jerzy Stuhr - Opera Krakowska w Krakowie

Sobota, 13 marca – Teatr KTO zaprasza na Sekwens Teatralny, czyli dwa różne, godzinne przedstawienia z repertuaru Teatru KTO, prezentowane jednego wieczoru. Tym razem na Scenie Krakowskiej Opery Kameralnej, ul. Miodowa 15 zaprezentowane zostaną:
"Atrament dla leworęcznych" to rodzaj teatralnej zabawy, w której czwórka aktorów o ponadnaturalnej wyobraźni odkrywa w prozaicznych, codziennych zdarzeniach nieograniczone pokłady słownego i sytuacyjnego komizmu. To pierwsze przedstawienie zrealizowane w Teatrze KTO przez Krzysztofa Niedźwiedzkiego – autora tekstów satyrycznych, scenariuszy telewizyjnych i sztuk teatralnych; założyciela, twórcy tekstów i reżysera grupy teatralno – kabaretowej Formacja Chatelet, współredaktora pisma humorystycznego Nowy Pompon, autora powieści Elora – wielka wyprawa i opowiadania Stroiciel grzebieni. Spektakl nagrodzony Grand Prix Off Talia na XII Ogólnopolskim Festiwalu Komedii TALIA 2008 w Tarnowie.
„Atrament dla leworęcznych. Komedia absurdalna" reż. Krzysztof Niedźwiedzki - Teatr KTO w Krakowie

„Stroiciel grzebieni" - reż. Krzysztof Niedźwiedzki - Spektakl przenosi widza w obszar na granicy światów. Umrzeć jest łatwo, ale zapewnienie sobie komfortu po śmierci może być nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza gdy zamiast w rodzinnym Krakowie, zostało się pomyłkowo pochowanym na podhalańskim cmentarzu.
Tadeuszowi – głównej postaci tej komedii – przydarzyła się właśnie taka historia. W zasadzie mógłby się z tym pogodzić, gdyby nie pewien wyjątkowo irytujący szczegół, który nie pozwala mu spoczywać w pokoju. Próby wybrnięcia z tego kłopotu rodzą całą serię komicznych sytuacji. Ale w tym spektaklu jest również miejsce na poważną refleksję dotycząca przemijania, małżeńskich relacji i miłości, która nie kończy się wraz ze śmiercią. A w finale jest wzruszenie chwytające za gardło i kilka łez.
Stroiciel grzebieni to spektakl teatralny z pięknym widokiem na Tatry, humorem nie tylko w czarnym kolorze, góralskim folklorem w tle, urną z prochami w roli głównej i jazdą bez trzymanki Zakopianką na trasie Murzasichle – Kraków.
(materiały własne Teatru KTO}
„Stroiciel grzebieni" - reż. Krzysztof Niedźwiedzki - Teatr KTO w Krakowie

Niedziela, 14 marca - Krakowski Teatr VARIETE zaprasza na „Pretty Woman - The Musical" reż. Wojciech Kościelniak
Prostytutka Vivian Ward zostaje zatrudniona przez biznesmena Edwarda Lewisa na tydzień jako reprezentacyjna dama do towarzystwa. Czy świadczącą usługi przy Alei Gwiazd Vivian i Edwarda, zapracowanego miliardera zjawiającego się w Los Angeles w interesach i przyzwyczajonego do życia w luksusie, połączy coś więcej niż przelotna „zawodowa" relacja?
Hollywoodzka sława i sukces w broadwayowskim stylu
Premiera zabawnego i poruszającego filmu „Pretty Woman" w reżyserii Garry'ego Marshalla stała się w 1990 roku hollywoodzkim wydarzeniem sezonu. Rola Vivian uczyniła z młodziutkiej i rozpoczynającej swoją karierę Julii Roberts jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd wielkiego ekranu, a filmowa postać Edwarda umocniła pozycję Richarda Gere jako mężczyzny z marzeń wielu kobiet. Współczesna bajka o kopciuszku i uwielbiana na całym świecie kultowa komedia romantyczna ponownie będzie bawić i poruszać widzów, tym razem na scenie teatralnej i w broadwayowskim stylu.
„Pretty Woman — The Musical" powstał na podstawie książki i scenariusza napisanego wspólnie przez reżysera filmu Garry'ego Marshalla i scenarzystę J. F. Lawtona. Muzykę, w stylu rock'n'rolla przełomu lat 80. i 90. skomponował Bryan Adams — ikona muzyki rockowej i zdobywca nagrody Grammy, teksty piosenek napisał współpracujący z nim od wielu lat Jim Vallance. Duet Adams-Vallance znany jest z list przebojów m.in. dzięki takim hitom jak „Summer of '69", „Cuts like a knife", czy „Heaven". Musical miał swoją premierę na Broadwayu 16 sierpnia 2018 roku, bijąc rekord sprzedaży w Nederlander Theatre czterokrotnie i trzy razy zdobywając nagrodę publiczności — Audience Choice Award.
Każdy przyjeżdża tu z marzeniami
Prostytutka o złotym sercu, która kradnie serce bogatemu przedsiębiorcy to bajka dla dorosłych. Taka, która zdarza się dziś w Los Angeles i Hollywood. Tam też spełniają się marzenia. Kto z nas nie lubi bajek? Kto z nas o czymś nie marzy? Kto z nas nie marzy o wyjątkowej miłości. Posłuchaj bajki o wielkich marzeniach i miłości Vivian i Edwarda tym razem w zupełnie nowej odsłonie.
(materiały własne Teatru VARIETE)
„Pretty Woman - The Musical" reż. Wojciech Kościelniak - Krakowski Teatr Variété

Poza teatrami zachęcamy do odwiedzenia krakowskich muzeów, szczególnie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, gdzie w gmachu głównym ma miejsce wystawa „Botaniczne poszukiwania", Kuratorki: dr Anna Król, Sylvia Peter.
Sztuka botaniczna w XXI wieku.
Od lat Muzeum Manggha prezentuje wystawy przybliżające, niekiedy wręcz odkrywające relacje pomiędzy naturą i kulturą, pomiędzy różnymi tradycjami: japońską i zachodnią, badając ich nieoczywisty, inspirujący styk. Pokazy suiseki, bonsai, ikebany, międzynarodowe, problemowe wystawy o naturze, takie jak Współogród, a przede wszystkim Kachō-ga. Obrazy kwiatów i ptaków w sztuce Japonii i Zachodu, stanowią tylko część tej refleksji.
Botaniczne poszukiwania. Sztuka botaniczna w XXI wieku to pierwsza w Polsce wystawa ukazująca fenomen współczesnej sztuki botanicznej europejskiej i japońskiej. Prace współczesnych artystów prezentujemy w kontekście dzieł dawnych mistrzów ilustracji botanicznej: Basiliusa Beslera, Crispijna van de Passe Starszego i Młodszego, Jacoba Hoefnagela, Emanuela Sweerta, Elizabeth Blackwell i – przede wszystkim – Marii Sibylli Merian. Towarzyszą im, wchodząc w zaskakujące relacje wizualne i narracyjne, „obrazy kwiatów i ptaków" Hiroshigego. Przedstawiamy dzieła 35 twórców z Austrii, Francji, Holandii, Irlandii, Japonii, Niemiec, Polski, Rosji, Wielkiej Brytanii, Włoch.
(materiały własne Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha)
"Botaniczne poszukiwania i Maria Sibylla Merian –" - Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

A dla tych, którzy z jakiś powodów zostają w domach zachęcamy do lektury, która przenosi w różne zakątki świata.
„Nomadzi. Życie w drodze" Zuzanna Bukłaha
Masz wrażenie, że życie przecieka ci przez palce, a ty wciąż siedzisz w pracy? Tęsknisz za ciepłym piaskiem pod stopami? Chciałbyś zobaczyć świat, ale nie masz na to czasu ani pieniędzy?
To opowieść o ludziach, którzy czuli podobnie. W końcu powiedzieli NIE - korpo, etatom i utartemu schematowi. Kiedy zrozumieli, że życie jest za krótkie, by być przykutym do biurka, spakowali laptopa, dobre buty i ruszyli w świat.
Jednak nawet współczesny nomada musi z czegoś żyć, a praca - choć czasem uciążliwa - może być rozwijająca i twórcza. Trudno rzucić dosłownie wszystko. Ale można rzucić wszystko... oprócz pracy.
Skoro w dobie szybkiego łącza tyle rzeczy da się zrobić zdalnie, dlaczego nie pracować, podróżując?
Tomek rozkręcał firmę, przemierzając kontynenty. Klienci nie wiedzieli, że odpisuje na maile z Indii lub Mozambiku. Teraz zarządza warszawskim zespołem. Raz z Bali, raz z Kuala Lumpur.
Marga nigdy nie wie, w jakim języku będą mówili jej sąsiedzi. Uczy hiszpańskiego, sypia pod gołym niebem, bo w żadnym hotelu nie ma za darmo aż tylu gwiazd.
W wieku 25 lat Olga występuje w filmach bollywoodzkich. Pamięta jednak, że do Indii przyjechała, by pomagać. Dziś mama dwójki dzieci organizuje warsztaty na kurdyjskich ulicach, a w Syrii buduje recyklingowe place zabaw. I tylko jej cygańscy przyjaciele dziwią się tym ciągłym wędrówkom.
Prawnicy, nauczyciele, blogerzy, aktywiści. Single, pary i całe rodziny. Jak zostali nomadami? Co musieli poświęcić? Czy kiedykolwiek mają zamiar osiąść? Inspirujące historie współczesnych polskich nomadów. Praktyczne rady, jak łączyć pracę z podróżami i wreszcie zacząć żyć na własnych zasadach. Poznaj je i sam wyrusz w drogę!
Nomadzkie historie opowiedzieli:
- Tomek, prawnik, pracuje z Bali
- Asia z bloga "Somos Dos"
- Kasia i Kuba z bloga "Podróż Odbyta"
- Helena, nauczycielka jogi, pracuje z Australii
- Anna Alboth, dziennikarka, aktywistka z bloga "The - Family Without Borders"
- Agata i Grzegorz, digitalizatorzy z Hiszpanii
- Olga, aktywistka z bloga "Czujczuj"
- Marga, nauczycielka hiszpańskiego
- rodzina Mitali z bloga "Mitale w podróży"
(materiały własne Wydawnictwa Znak)
„Nomadzi. Życie w drodze" Zuzanna Bukłaha - Wydawnictwo Znak



Anna Kłapcińska
Dziennik Teatralny Kraków
13 marca 2021