Lecha Raczaka zmagania z dramatem hiszpańskim

We Wrocławskim Teatrze Współczesnym trwają próby spektaklu "Życie jest snem" Pedra Calderona de la Barca w reżyserii Lecha Raczaka. Premiera zaplanowana jest na 19 stycznia 2013 r.

- O wystawieniu dramatu Calderona Życie jest snem myślę od dawna - mówi reżyser . - Mam pewne hobby: staram się czasami zapisywać sny. I wydaje mi się, że życie w snach bywa niekiedy bardziej fascynujące niż to na jawie. To po pierwsze. A po drugie - istnieją teorie naukowe, mówiące, że my, poznając świat, usiłując coś obliczyć, zmierzyć, opisać, dostrzec, tak mocno wpływamy na przedmiot opisu, że fałszujemy rzeczywistość. I między innymi o tym jest dramat Calderona.

Dramat Pedra Calderona de la Barca "La vida es sueo" grany będzie w imitacji Jarosława Marka Rymkiewicza

- Wiele lat temu reżyserowałem dla telewizji spektakl według opowieści Ijona Tichego Lema - wspomina Lech Raczak. - W nim również chodziło o to, że światy, które wymyślamy, mogą być bardziej fascynujące od światów, które istnieją realistycznie, że w zasadzie każdy z nas może ubiegać się o pozycję kreatora własnego świata. W przypadku Calderona chodzi o spojrzenie z drugiej strony: jak to jest - być ofiarą wykreowanego świata i wybić się na niepodległość, innych podporządkować sobie. Ten splot wydaje mi się - po pierwsze - nierozwiązywalny, co w teatrze już samo przez się jest interesujące, a, po drugie - frapujący dla mnie osobiście.

***

Lech Raczak - reżyser, dramaturg, autor scenariuszy teatralnych, teatrolog, współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia (1964) - pracuje we Wrocławskim Teatrze Współczesnym po raz pierwszy. W latach 1995-98 był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu, od 1993 do 2012 był także dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Malta" w Poznaniu. Od 2003 wykłada w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje jako reżyser z niezależnymi zespołami w Polsce (Sekta, Asocjacja 2006, przedstawienia dla Centrum Kultury Zamek i Festiwalu Malta) i we Włoszech (Basho w Modenie, Arca w Katanii, Aenigma w Urbino, Uqbar w Weronie). Reżyseruje w teatrach dramatycznych (Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr Studio w Warszawie, Teatr Miniatura w Gdańsku i Teatr Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, z którym jest aktualnie najbliżej związany). Zrealizował blisko 60 przedstawień, w większości według własnych scenariuszy. Kilka z nich zostało zarejestrowanych dla telewizji. Teksty teatrologiczne Lecha Raczaka publikowane były w Polsce, USA, we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.



(-)
Materiał Teatru
11 grudnia 2012
Portrety
Lech Raczak