Łódzka kultura ludowa

Na najbliższy weekend oraz na początek przyszłego tygodnia Fabryka Sztuki w Łodzi (ul. Tymienieckiego 3) w ramach projektu "Pograjka" przygotowała dla wszystkich fanów sztuki ciekawe propozycje

"Pograjka Łódzka" to projekt edukacyjno-artystyczny poświęcony promocji kultury ludowej w postaci cyklu intensywnych spotkań (warsztatów, wykładów, pokazów filmów, koncertów i potańcówek z muzyką na żywo). Atrakcyjna oferta warsztatowa poświęcona polskiej sztuce tradycyjnej oraz żywiołowe zabawy taneczne, w której biorą udział muzycy ludowi tworzą platformę do autentycznego spotkania międzypokoleniowego i nawiązania dialogu między poszukującymi młodymi ludźmi a doświadczonymi artystami.

***

"POGRAJKA 2: GARNITURY Z KUJAWIAKA- część druga"
Data i godzina:
24.05- piątek:  godz.: 18.00 - 21.00: warsztaty i wykład- prowadzenie: Piotr Zgorzelski
25.05- sobota: godz.: 11.00- 14.00, 15.00-18.00- warsztaty- prowadzenie: Piotr Zgorzelski
                      godz. 20.00- potańcówka w Teatrze Szwalnia

GARNITURY Z KUJAWIAKA - warsztaty taneczne, wykład o tańcu z prezentacją nagrań terenowych
prowadzenie: Piotr Zgorzelski
do tańca zagra: kapela Tadeusza Kubiaka i kapela Gęsty Kożuch Kurzu

Na dawnej wiejskiej zabawie cykl tańców granych po kolei, bez przystanku nazywany był często "kompletem" lub "garniturem". Tym razem proponujemy Wam przymiarkę "GARNITURU Z KUJAWIAKA". Kujawiakiem nazywany był set następujących bezpośrednio po sobie, w coraz szybszym tempie, tańców w rytmie mazurkowym: chodzony - kujawiak - mazurek - oberek. Tańce te przenikały niemal niepostrzeżenie jeden w drugi poprzedzone jedynie okrzykiem, improwizowaną przyśpiewką czy zmianą kierunku na "ksebkę" lub na "odsibkę". Zatem celem naszego spotkania będzie nauka i opanowanie w stopniu podstawowym tańców o rytmach mazurkowych i elementów z nimi związanych takich jak: tańczenie w parze, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym (przynajmniej w dwóch kierunkach, jeśli się uda to i w czterech), improwizowanie oraz używanie różnego rodzaju ozdobników. Na warsztatach poznamy kroki oraz proste zasady obowiązujące w tych tańcach, które pozwalają tancerzowi na spontaniczność i improwizację, a wszystko to przy zachowaniu charakterystycznych cech stylu i manier wykonawczych.

Piotr Zgorzelski (ur. 1969 r.)- tancerz i muzyk na stałe związany z zespołem Janusz Prusinowski Trio. Od blisko 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i w wielu krajach Europy. Uczył się bezpośrednio od wiejskich i miejskich tancerzy oraz ze źródeł archiwalnych. Wypracował autorski program zajęć muzyczno-tanecznych, zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych, uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, zwłaszcza młodego pokolenia, pozbawionego żywego kontaktu z tradycyjnym tańcem i muzyką. W swej pracy korzysta zarówno z elementów warsztatu aktorskiego, pracy z ciałem i rytmem, jak również z bogatego repertuaru tradycyjnych polskich gier i zabaw muzyczno-tanecznych. Współzałożyciel Stowarzyszenia „Dom Tańca" i jego kilkuletni prezes. Autor i organizator cyklicznych projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z muzyką i tańcem tradycyjnym m.in.: „Rzuć blagę i chodź potańczyć na Pragę", "Tabor Domu Tańca", "Korzenie". Inicjator i autor projektu „Dechy" przywracającego Warszawie letnie potańcówki na świeżym powietrzu. Jako aktor i tancerz współpracował z Offowym Teatrem „Scena Lubelska 30/32" na warszawskiej Pradze - przedstawienia „Kalewala", „Dawid", „Gilgamesz", „Czarna Mańka - królowa przedmieścia". Obecnie współpracuje z Teatrem Narodowym w Warszawie – spektakl „Umowa – czyli łajdak ukarany". Jest pięciokrotnym stypendystą MKiDN w dziedzinie tańca i animacji. Z wykształcenia etnolog.

Na potańcówce zagra Kapela Tadeusza Kubiaka oraz Kapela Gęsty Kożuch Kurzu. Potańcówka odbędzie się w Teatrze Szwalnia, ul. Struga 90.

Kapela Tadeusza Kubiaka w składzie: Tadeusz Kubiak skrzypce, Paweł Ladorucki harmonia, Andrzej Dobierzewski bęben.

Jest najlepszą kapelą autentyczną w województwie łódzkim a sądząc po nagrodach zajmowanych na wszelkiego rodzaju przeglądach i festiwalach folklorystycznych należy do ścisłej czołówki krajowej. Największym osiągnięciem kapeli było zdobycie I miejsca w czerwcu 2008 roku na tak prestiżowym festiwalu jak Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Repertuar kapeli to dawne, zapomniane utwory regionu łęczyckiego: kujawiaki, kujony, obery, mazurki. Od 2000 r. Kapela Ludowa zajmuje I miejsca na Festiwalu Folklorystycznym Polski Centralnej "Od Kujawiaka do Oberka" oraz I miejsca na Międzywojewódzkim Przeglądzie Kapel Ludowych w Bedlnie.

Tadeusz Kubiak urodził się w 1923 r. w Mchowicach gm. Piątek. Od dziecka przejawiał zamiłowanie do muzyki. Jego pierwsze skrzypce były ręcznie wykonane, pozbijane gwoździkami, z naciągniętymi drutami zamiast strun. Kiedy miał 10 lat ojciec kupił P. Tadeuszowi pierwsze , prawdziwe skrzypce tzw. „trzyćwierciówki". Pierwszym nauczycielem P. Kubiaka był „słuchowiec" Stefan Szczerbacki z Łodzi. Kiedy był trochę starszy pobierał nauki u organisty w Górze św. Małgorzaty. Marzenia o tym aby mieć własną kapelę ludowa przerwała wojna. Po wojnie założył własną kapelę i zaczęły się dla niego długie lata muzykowania, zwłaszcza po weselach.

Kapela Gęsty Kożuch Kurzu: Jesteśmy wolnymi elektronami, każdy z nas jest z innego środowiska, ma inne doświadczenia, na co dzień słucha innej muzyki. Wspólną przestrzenią dla naszego spotkania staje się żywa i dzika wiejska muzyka, przy której iskry się sypią, która nas cieszy, tak jak współobecność, zabawa i muzykowanie. Spotkaliśmy się (nie)przypadkiem, mieszkamy w obrębie aglomeracji łódzkiej i to stało się głównym impulsem do założenia kapeli. Obecnie interesujemy się muzyką okołołódzką, w szczególności: łęczycką, łowicką i sieradzką, rawską. Naszymi mistrzami są: Tadeusz Kubiak. Czesław Skrzydłowski oraz nieżyjący już Stanisław Klejnas. Organizujemy również warsztaty taneczne, których efektem jest projekt "Pograjka Łódzka".

Skład kapeli: Maria Stępień- skrzypce, Joanna Garncarczyk - śpiew, basy, Przemysław Bogusławski - bębenek, baraban, Marcin Lorenc - skrzypce

Wydarzenie zorganizowane w ramach cyklu: "Pograjka Łódzka". Projekt zrealizowany z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

"Technika ciała"- prowadzenie: Sebastian Flegiel

Data i godzina: poniedziałek 27.05.2013 r., godz. 11.00- 13.00- warsztaty dla seniorów
                         poniedziałek 27.05.2013 r., godz. 18.00-21.00- warsztaty otwarte
                         wtorek- środa 28-29.05.2013 r., godz. 16.00-19.00- warsztaty mistrzowskie
Wstęp: wolny. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy/ informacje: warsztaty@fabrykasztuki.org

Głównym celem warsztatów będzie przedstawienie i rozwinięcie aspektów techniki ruchu w oparciu o analizę ruchu, techniki tańca współczesnego oraz Kontakt Improwizację. Zanalizujemy technikę ruchu z naciskiem na partnerowanie oraz oddech. Popracujemy laboratoryjne a celem będzie zwiększenie zakresu możliwości fizycznych w duecie, przy jednoczesnym badaniu czy możliwe jest zachowanie pełnej wolności i swobody wypowiedzi.

Sebastian Flegiel- tancerz, nauczyciel Kontakt Improwizacji, doświadczony w rozmaitych dziedzinach ruchu, od tańca współczesnego poprzez taniec z POI, gimnastykę, żonglerkę, aż do Action Theater i Physical Theater. Aktywnie uczestniczy w rozpowszechnianiu Kontakt Improwizacji, organizuje, a także prowadzi warsztaty i zajęcia. Uczyli go: Nancy Stark Smith (USA), Chris Aiken (USA), Alicia Grayson (USA), Karl Frost (USA), Martin Keogh (USA), Adrien Russi (Szwajcaria), Claire Filmon (Francja), Ray Chung (USA), Eszter Gal (Węgry), Simonetta Allesandri (Włochy), Rick Nodine (USA), Charlie Morrissey (Wielka Brytania), Robert Anderson (Wielka Brytania), Thomas Kempe (Wielka Brytania), Andrew Harwood (Wielka Brytania). Jako tancerz oraz dyplomowany masażysta, cieszy się dużą wiedzą o ciele i jego równowadze. Uczestniczył w wielu przedsięwzięciach artystycznych w Wielkiej Brytanii, Francji, Słowacji, Niemczech oraz przedstawieniach teatralnych w Polsce, Hiszpanii, Francji, Włoszech i Słowacji. Jest uczestnikiem ECITE (Europejska Wymiana Nauczycieli Kontakt Improwizacji). Zafascynowany fuzją różnych rodzajów ruchu, pragnie łączyć w Kontakt Improwizacji najciekawsze elementy ze wszystkich dziedzin ekspresji, jakimi się zajmuje.


(-)
Materiał organizatora
23 maja 2013