Łumińskiego pasja taneczna

Dr Jacek Łumiński, założyciel Śląskiego Teatru Tańca, a obecnie prodziekan Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie otrzymał doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie tańca. Jej wręczenie miało miejsce 15 czerwca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Nagroda ta przyznawana jest od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury za całokształt ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. Jednakże w dziecinie tańca to prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest od 2014 roku. Nagroda ministerstwa ma wymiar symboliczny, ponieważ wędruje do osób, które reprezentują najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w polskiej kulturze.

- Taniec współczesny jest jego życiową pasja. Inspiracje czerpie z polskie i żydowskiej kultury ludowej oraz muzyki współczesnej i klasycznej – tak zapowiedziała tegorocznego laureata Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie tańca Małgorzata Kożuchowska. Po otrzymaniu nagrody głos zabrał sam Jacek Łumiński, mówiąc: - Jestem bardzo wdzięczny za tę nagrodę. Dedykuję ją swoim studentom, absolwentom Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, kolegom artystom, tancerzom, aktorom. Jestem naprawdę bardzo wzruszony. Sto lat temu w Polsce odbył się pierwszy międzynarodowy konkurs tańca współczesnego i od tamtego momentu w różnych częściach świata kiełkuje to przepiękne zjawisko.

Uhonorowanie Jacka Łumińskiego to symboliczne wydarzenie, tym bardziej, że zostało ono przyznane w roku, w którym współtworzony przez niego Wydział Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie znajduje się na zakręcie, a jego przyszłość jest niepewna.

W ubiegłym roku nagrodę tę w kategorii taniec otrzymała Bożena Kociołkowska- tancerka, pedagog, choreograf, a w 2016 roku - Jacek Przybyłowicz - choreograf, który przez wiele lat  związany był z jednym z najlepszych zespołów  tańca współczesnego, czyli izraelskim Kibbutz Contemporary Dance Company. W 2015 roku nagrodą powędrowała do Ewy Wycichowskiej - choreograf, pedagog, tancerki, profesor sztuk muzycznych i kierownika Zakładu Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. To ona objęła ster Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu po Conradzie Drzewieckim w 1988 roku i zarządzała nim do 2016 roku. Natomiast w 2014 roku pierwszym laureatem w kategorii taniec został Krzysztof Pastor, pełniący w latach 2003–2017 funkcję choreografa-rezydenta Het Nationale Ballet w Amsterdamie. Od 2009 roku jest dyrektorem Polskiego Baletu Narodowego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, a od 2011 równocześnie piastuje także stanowisko dyrektora artystycznego baletu w Litewskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu w Wilnie.

Jednakże to nie koniec dobrych wiadomości płynących z Warszawy, ponieważ 2 lipca br. w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński wręczył medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" wybitnym przedstawicielom polskiej kultury. Jednym z laureatów prestiżowego odznaczenia był również Jacek Łumiński. Został on wyróżniony Srebrnym Medalem w dziedzinie tańca.

Uhonorowanie dwiema tak znaczącymi nagrodami nie jest przypadkowe. To efekt ciężkiej pracy nad rozwojem i upowszechnianiem sztuki tanecznej, prekursorskiej działalności oraz ponadprzeciętnych pomysłów, ale i doskonała motywacja do sięgania dalej, wyżej. Z pewnością niebawem znowu usłyszymy o nowych dokonaniach Jacka Łumińskiego.



Magdalena Mikrut-Majeranek
Dziennik Teatralny Katowice
26 lipca 2018
Portrety
Jacek Łumiński