Lupa, Rychcik i inni na festiwalu
W tym roku zapowiada się ona wyjątkowo interesująco. Od 3 do 13 listopada na deskach Teatru Wybrzeże grane będą najciekawsze i najgłośniejsze spektakle minionego i obecnego sezonu.Zobaczymy tak różne przedstawienia jak "Trędowatą" na motywach powieści Heleny Mniszkówny czy "Człapówki-Zakopane" - swoisty kabaret Teatru St. I. Witkiewicza, jak i mickiewiczowskie "Dziady" [na zdjęciu].
Mistrzowskie przedstawienia
- Festiwal Wybrzeże Sztuki to coroczny przegląd nie tylko najciekawszych i najgłośniejszych, ale czasami również kontrowersyjnych przedstawień - mówi Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik prasowy teatru. - Dzięki dotychczasowym sześciu edycjom naszego festiwalu trójmiejska publiczność mogła zobaczyć mistrzowskie przedstawienia m.in. Jerzego Jarockiego, Grzegorza Jarzyny i Krystiana Lupy, oryginalne spektakle Jana Klaty, Krzysztofa Warlikowskiego czy duetu Demirski i Strzępka.
Przez naszą scenę dzięki Festiwalowi Wybrzeże Sztuki przewinęło się wielu wybitnych polskich aktorów. W mistrzowskich kreacjach publiczność mogła podziwiać Annę Dymną, Danutę Szaflarską, Maję Komorowską, Zbigniewa Zapasiewicza i innych.
Na tegoroczny Festiwal niejako w przededniu przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce i Ogólnopolskiego Konkursu "Klasyka Żywa" zaproszono spektakle zrealizowane według tekstów Mickiewicza, Struga, Różewicza i ... Mniszkówny głównie przez reżyserów najmłodszego pokolenia: Marcina Libera, Radosława Rychcika i Wojciecha Farugę.
- Jest też jeden szczególny, niezwykle obiecujący wyjątek, pewnie najbardziej oczekiwany spektakl rozpoczętego sezonu - "Wycinka" Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy - dodaje Grzegorz Kwiatkowski.
Na festiwalu pokazane zostaną również dwie gdańskie prapremiery: "Broniewski" Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego oraz kontrowersyjny "Ciąg" duetu Eweliny Marciniak i Michała Buszewicza.
Festiwal rozpocznie w poniedziałek, 3 listopada, o godz. 18 "Broniewski". Za rolę Broniewskiego Robert Ninkiewicz otrzymał nagrodę na 13 Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.
We wtorek, 4 listopada o godzinie 19, Teatr Nowy w Poznaniu pokaże "Dziady" Adama Mickiewicza w reżyserii Radosława Rychcika. Spektakl został nagrodzony Grand Prix na 39. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka Polska 2014".
"Radosławowi Rychcikowi udało się uczynić "Dziady" pieśnią wszystkich, którym kiedykolwiek odmawiano prawa do wolności i godności" napisała Aneta Kyzioł w "Polityce".
W środę, 5 listopada o godzinie 19, na scenie Malarnia grany będzie gdański "Ciąg" Michała Buszkiewicza w reżyserii Eweliny Marciniak.
Groteskowa satyra
Także tego dnia o godzinie 19 na Scenie Kameralnej w Sopocie Teatr St. I. Witkiewicza w Zakopanem pokaże "Człapówki-Zakopane", spektakl wg powieści Andrzeja Struga "Wielki dzień". Scenariusz i reżyseria: Andrzej Dziuk. Błyskotliwy humor i dowcip, a także groteskowa wręcz satyra tekstu Andrzeja Struga w połączeniu ze znakomitymi wierszami Mariana Hemara i Jana Brzechwy, składają się na ten swoisty kabaret - przywołujący czasy międzywojennego Zakopanego - ale także trafnie diagnozujący nasze społeczeństwo.
Przedstawienie otrzymało Grand Prix 18. Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia.
Z zainteresowaniem oczekiwany jest też spektakl Narodowego Starego Teatru w Krakowie "Stara kobieta wysiaduje" Tadeusza Różewicza - reżyseria Marcin Liber. Spektakl zobaczymy w czwartek, 6 listopada o godzinie 19, na Dużej Scenie w Gdańsku. Jako Starą Kobietę zobaczymy Annę Dymną.
Tylko dla dorosłych
"Trędowata. Melodramat" Helena Mniszkówna/ Wojciech Faruga/ Paweł Sztarbowski - to widowiskowa inscenizacja najsłynniejszego polskiego melodramatu, w kostiumach z epoki i z efektownymi motywami muzycznymi. Baśniowe realia arystokratycznego dworu opisanego przez Helenę Mniszkównę. Spektakl jest dla widzów dorosłych, a pokaże go Teatr Polski w Bydgoszczy w niedzielę, 9 listopada o godz. 19.
I wreszcie, w czwartek 13 listopada, najbardziej oczekiwana premiera w sezonie 2014/2015, i to nie tylko w Teatrze Polskim we Wrocławiu, ale na polskich scenach, "Wycinka" Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy, jednego z najwybitniejszych europejskich reżyserów (godzina 18). Spektakl zrealizowano w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Adaptacja, reżyseria i scenografia - Krystian Lupa, kostiumy - Piotr Skiba.
"Artystyczna kolacja" dawnych przyjaciół tworzących niegdyś nieformalną grupę twórczą przeradza się w stypę po śmierci jednej z bohaterek. Zebrani nie tyle wspominają zmarłą, co pozwalają sobie na "wolność" wypowiedzenia skrywanych i nieświadomych lęków, pretensji, zranień i roszczeń. Spektakl dotykający problemów wolności, która w naszym życiu wydaje się tylko mirażem, i zniewolenia, będącego naturalną cechą kondycji człowieka. Prapremiera była całkiem niedawno, bo 23 października.
Organizatorem Festiwalu Wybrzeże Sztuki jest Teatr Wybrzeże. Festiwal powstał przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska, Samorządu Województwa Pomorskiego, Miasta Sopotu oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Grażyna Antoniewicz
POLSKA Dziennik Bałtycki
28 października 2014